sabnzbd - en to ro translation catalogue (951 entries)

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
ro:     SABnzbd nu poate gãsi fisierele de la interfata-web %s.<br>    Vã rugãm sã reinstalati programul din nou.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd detected a Queue and History from an older (0.4.x) release.<br><br>
        Both queue and history will be ignored and may get lost!<br><br>
        You may choose to stop SABnzbd and finish the queue with the older program.<br><br>
        Click OK to proceed to SABnzbd
ro:     SABnzbd a detectat o Coadã si Istoric de la o versiune veche (0.4.x).<br><br>    Atât coada si istoricul vor fi ignorate si s-ar putea pierde!<br><br>    Puteti sã opriti SABnzbd si sã terminati coada cu cealaltã versiune de program.<br><br>    Clic OK pentru a porni SABnzbd

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
ro:     SABnzbd a detectat informatii salvate de la o altã versiune SABnzbd<br>    dar nu poate sã refoloseascã informatiile de la cealaltã versiune de program.<br><br>    Ar fi bine sã terminati coada mai întâi cu cealaltã versiune de program.<br><br>    Dupã aceia , porniti programul cu optiunea "--clean".<br>    Aceasta va sterge coada curentã si istoricul!<br>    SABnzbd citeste fisierul "%s".

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
ro:     SABnzbd a detectat cã fisierul sqlite3.dll lipseste.<br><br>    Unele antivirusuri sterg acest fisier.<br>    Vã rugãm sã verificati antivirusul , încercati sã reinstalati SABnzbd si plângetivã autorului antivirusului.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd is not compatible with some software firewalls.<br>
        %s<br>
        Sorry, but we cannot solve this incompatibility right now.<br>
        Please file a complaint at your firewall supplier.<br>
        <br>
ro:     SABnzbd nu este compatibil cu unele programe firewall<br>    %s<br>    Ne pare rãu, dar noi nu putem rezolva aceastã incompatibilitate acum.<br>    Vã rugãm sã vã plângeti producãtorului dvs. de firewall.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
ro:     SABnzbd are nevoie de un tcp/ip port liber pentru serverul sãu intern.<br>    Portul %s de pe %s a fost încercat , dar nu este disponibil.<br>    Alt program foloseste portul sau SABnzbd este deja pornit.<br>    <br>    Vã rugãm sã reporniti SABnzbd cu un numãr de port diferit.

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but the account used for SABnzbd has no permission to use it.<br>
        On OSX and Linux systems, normal users must use ports above 1023.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
ro:     SABnzbd are nevoie de un port tcp/ip liber pentru serverul sãu intern.<br>    Portul %s de pe %s a fost încercat  , dar contul folosit de  SABnzbd nu are permisiunea de a-l folosi.<br>    În sisteme OSX si Linux , utilizatori normali trebuie sã foloseascã porturi peste 1023.<br>    <br>    Vã rugãm sã reporniti SABnzbd cu un numãr de port diferit.

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
ro:     SABnzbd are nevoie de o adresã gazdã validã pentru serverul sãu intern.<br>    Dvs. a-ti specificat o adresã invalidã.<br>    Valori sigure sunt <b>localhost</b> si <b>0.0.0.0</b><br>    <br>    Vã rugãm sã reporniti SABnzbd cu o adresã gazdã bunã.

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
ro: 
    SABnzbd vine cu ABSOLUT NICI O GARANTIE.
    Acesta este software gratis, si sunteti binevenit sã-l redistribuiti în anumite conditii.
    Este licentiat sub GNU General Public License versiunea 2 sau (la optiunea dumneavoastrã) orice versiune ulterioarã.

en: %s -> Unknown encoding
ro: %s -> Codificare Necunoscutã

en: %s => missing from all servers, discarding
ro: %s => lipsã de pe toate serverele, ignorare

en: %s articles had non-matching duplicates
ro: %s articolele au avut duplicate diferite

en: %s articles were malformed
ro: %s articolele au fost incorecte

en: %s articles were missing
ro: %s articolele au fost lipsã

en: %s directory: %s error accessing
ro: dosarul %s: eroare accesare %s

en: %s files in %s
ro: %s fisiere în %s

en: %s is not a correct octal value
ro: %s nu este o valoare octalã corectã

en: %s is not a valid email address
ro: %s nu este o adresã email validã

en: %s missing
ro: %s lipsã

en: &nbsp;Resolving address
ro: &nbsp;Reolvare adresã

en: &nbsp;or Report ID
ro: &nbsp;sau Report ID

en: &nbsp<br />SABnzbd shutdown finished.<br />Wait for about 5 second and then click the button below.<br /><br /><strong><a href="..">Refresh</a></strong><br />
ro: &nbsp<br />Închidere SABnzbd terminatã.<br />Asteptati timp de aproximativ 5 secunde si apoi faceti clic pe butonul de mai jos.<br /><br /><strong><a href="..">Reîmprospãteazã</a></strong><br />

en: + Debug
ro: + Depanare

en: +Delete
ro: +Stergere

en: +Repair
ro: +Reparare

en: +Unpack
ro: +Dezarhivare

en: .nzb Backup Folder
ro: Dosar Copie de Sigurantã .nzb

en: 1x05 Episode Folder
ro: 1x05 Dosar Episod

en: 1x05 Season Folder
ro: 1x05 Dosar Sezon

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
ro: <em>NOTÃ:</em>Dosarele vor fi create automat când se Salveazã. Puteti utiliza cãi absolute pentru a salva în afara dosarelor implicite.

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
ro: <i>Informatiile vor <b>nu vor</b> fi mutate. Necesitã repornire SABnzbd!</i>

en: <strong>Read Feed</strong> will get the current feed content. <strong>Force Download</strong> will download all matching NZBs now.
ro: <strong>Citeste Flux</strong> va descãrca continutul fluxului curent. <strong>Descãrcare Fortatã</strong> va descãrca toate NZB-urile corespunzãtoare acum.

en: AGE
ro: Vârstã

en: API Key
ro: Cheie API

en: API Key QR Code
ro: Cheie API sau Cod QR

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
ro: Cheie API incorectã, Folositi cheia api din Configurare->General în programul dumneavoastrã tert:

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
ro: Cheie API lipsã, vã rugãm sã introduceti cheia api de la Configurare->General în programul dumneavoastrã tert

en: Aborted, encryption detected
ro: Terminat, encriptare detectatã

en: Accept
ro: Acceptã

en: Access
ro: Acces

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Account info
ro: Info Cont

en: Action
ro: Actiune

en: Actions
ro: Actiuni

en: Activate an alternative skin.
ro: Activeazã o temã alternativã.

en: Add
ro: Adaugã

en: Add Feed
ro: Adaugã flux

en: Add File
ro: Adaugã fisier

en: Add NZB
ro: Adaugã NZB

en: Add Schedule
ro: Adaugã Planificare

en: Add Server
ro: Adaugã Server

en: Add new downloads
ro: Adaugã descãrcãri noi

en: Added NZB
ro: NZB-uri Adãugate

en: Administrative Folder
ro: Dosar Administrativ

en: Affected Categories
ro: Categorii Afectate

en: After SABnzbd has finished restarting you will be able to access it at the following location: %s
ro: Dupã repornire SABnzbd ,îl veti putea acesa la urmãtoarea locatie: %s

en: Age
ro: Vârsta

en: All
ro: Toate

en: Also test releases
ro: Testeaza si versiuni de încercare

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Apply maximum retries only to optional servers
ro: Aplicã numãrul maxim de reîncercãri la serverele optionale

en: Apply to Selected
ro: Aplicã la Selectie

en: Are you sure you want to delete
ro: Sigur doriti sã stergeti

en: Are you sure you want to restart SABnzbd?
ro: Sunteti sigur cã doriti sã reporniti SABnzbd?

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
ro: Sunteti sigur cã doriti sã inchideti SABnzbd?

en: Are you sure?
ro: Sunteti sigur?

en: Arguments
ro: Argumente

en: Article Cache Limit
ro: Limitã Cache Articole

en: Article identifier
ro: Identificator Articol

en: Authentication failed, check username/password.
ro: Autentificare nereusitã, verificã nume utilizator/parolã.

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
ro: Autentificare lipsã, vã rugãm sã introduceti numele de utilizator/parola de la Configurare->General în programul dumneavoastrã tert:

en: Auto resume
ro: Auto repornire

en: Auto-Fetch Bookmarks
ro: Descãrcare-Automatã Semne de Carte

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
ro: Auto-pauzã când spatiul liber este sub aceastã valoare.<br /><i>În octeti, urmati optional de K, M, G, T. De exemplu: "800M" sau "8G"</i>

en: Automatically download bookmarked posts.
ro: Descãrcare automatã a semnelor de carte

en: Automatically retrieve jobs from your bookmarks.
ro: Descarcã automat semnele dvs. de carte

en: Automatically sort items by (average) age.
ro: Sorteazã automat obiectele dupa vârstã (medie).

en: Back
ro: Înapoi

en: Backup
ro: Server Secundar

en: Backup server
ro: Server Secundar

en: Bad schedule %s at %s:%s
ro: Programator Gresit %s la %s:%s

en: Badly formed yEnc article in %s
ro: Articoul yEnc invalid în %s

en: Bandwidth
ro: Descãrcat

en: Block Refreshes on Hover
ro: Blocheazã Reîmprospãtarea Hover

en: Bookmark Processing
ro: Procesare Semne de Carte

en: Bottom
ro: Coadã

en: CRC Error in %s (%s -> %s)
ro: Eroare CRC în %s (%s -> %s)

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
ro: Stocheazã articolele în memorie pentru a reduce acesul disc.<br /><i>În octeti, optional urmati de K,M,G. De exemplu : "64M" sau"128M"</i>

en: Cached %s articles (%s)
ro: Articole %s în cache (%s)

en: Cannot change permissions of %s
ro: Nu pot schimba permisiunile lui %s

en: Cannot connect to registry hive HKEY_CURRENT_USER.
ro: Nu mã pot conecta la registru HKEY_CURRENT_USER.

en: Cannot connect to server %s [%s]
ro: Nu mã pot conecta la serverul %s [%s]

en: Cannot create %s folder %s
ro: Nu pot crea %s dosar %s

en: Cannot create backup file for %s
ro: Nu pot crea copie de rezervã pentru %s

en: Cannot create directory %s
ro: Nu pot crea dosarul %s

en: Cannot create final folder %s
ro: Nu pot crea dosar final %s

en: Cannot create temp file for %s
ro: Nu pot crea fisier temporar pentru %s

en: Cannot find email templates in %s
ro: Nu pot gasi sabloane email în %s

en: Cannot find web template: %s, trying standard template
ro: Nu se poate gãsi sablon web:%s, se încearcã sablon standard

en: Cannot launch the browser, probably not found
ro: Nu pot porni navigatorul web, probabil nu a fost gãsit

en: Cannot open registry key "%s".
ro: Nu pot deschide cheie registru "%s".

en: Cannot read %s
ro: Nu pot citi %s

en: Cannot read Watched Folder %s
ro: Nu pot citi Dosar Urnãrire %s

en: Cannot write to INI file %s
ro: Nu pot scrie în fisierul INI %s

en: Categories
ro: Categorii

en: Category
ro: Categorie

en: Changes have not been saved, and will be lost.
ro: Modificãrile nu au fost salvate, si vor fi pierdute.

en: Changes will require a SABnzbd restart!
ro: Modificãrile vor necesita repornirea SABnzbd!

en: Check before download
ro: Verificã înainte de descãrcare

en: Check for New Release
ro: Verificã Versiuni Noi

en: Check result of unpacking
ro: Verificã rezultatul dezarhivãrii

en: Check result of unpacking (needs to be off for some file systems).
ro: Verificã rezultatul dezarhivãrii ( trebuie sã fie dezactivat pentru unele sisteme de fisiere )

en: Checking
ro: Se verificã

en: Checking Interval
ro: Interval Verificare

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
ro: Interval verificare (în minute, cel putin 15). Inactiv când se foloseste Planificatorul!

en: Choose a skin.
ro: Alege o temã.

en: Cleanup List
ro: Listã Curãtenie

en: Cleanup of %s failed.
ro: Stergerea lui %s nereusitã.

en: Cleanup par files (if verifiying/repairing succeded).
ro: Sterge fisierele par (dacã verificarea/repararea este cu succes)

en: Clear
ro: Sterge

en: Clear Counters
ro: Reseteazã Statistici

en: Click below to test.
ro: Clic mai jos pentru a testa.

en: Click to test the entered details.
ro: Clic pentru a testa detaliile introduse.

en: Close
ro: Închide

en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
ro: Închidere a oricãrei ferestrele browser/file NU va închide SABnzbd.

en: Complete Dir
ro: Dosar Complete

en: Complete Folder
ro: Dosar Complet

en: Completed
ro: Finalizat

en: Completed Download Folder
ro: Dosar Descãrcãri Finalizate

en: Config
ro: Configurare

en: Config File
ro: Fisier Configurare

en: Configuration
ro: Configurare

en: Confirm History Deletions
ro: Confirmã Stergere Istoric

en: Confirm Queue Deletions
ro: Confirmã Stergere Coadã

en: Connecting %s@%s:%s failed, message=%s
ro: Conectarea %s@%s:%s nereusitã, mesajul=%s

en: Connection Successful!
ro: Conexiune Reusitã!

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Container Width
ro: Lãtime Container

en: Could not delete newzbin bookmark %s
ro: Nu am putut sterge semnul de carte newzbin %s

en: Could not determine connection result (%s)
ro: Nu pot determina reultatul conexiunii (%s)

en: Current Schedules
ro: Planificãri Curente

en: Custom
ro: Personalizat

en: DUPLICATE
ro: DUPLICAT

en: Daily
ro: Zilnic

en: Daily Folders
ro: Dosare Zilnice

en: Date Sorting
ro: Sortare Datã

en: Day of month
ro: Zi din lunã

en: Decade
ro: Deceniu

en: Decoding %s failed
ro: Decodarea %s nereusitã

en: Default
ro: Implicit

en: Default Base Folder
ro: Dosar de Bazã Implicit

en: Default Post-Processing
ro: Post-Procesare Implicitã

en: Default Priority
ro: Prioritate Implicitã

en: Default User Script
ro: Script Utilizator Implicit

en: Defines post-processing and storage.
ro: Defineste post-procesarea si stocarea.

en: Del
ro: Sterge

en: Delete
ro: Sterge

en: Delete All
ro: Sterge tot

en: Delete Completed
ro: Stergere Finalizatã

en: Delete Failed
ro: Sterge Nereusite

en: Delete Feed
ro: Sterge flux

en: Delete after download
ro: Sterge dupã descãrcare

en: Delete all completed items from History?
ro: Stergeti toate obiectele complete din Istoric?

en: Delete all downloaded files?
ro: Stergeti toate fisierele descãrcate?

en: Delete all failed items from History?
ro: Stergeti toate obiectele nereusite din Istoric?

en: Delete all items from the queue?
ro: Stergeti toate obiectele din coadã?

en: Delete the all failed items from the history?
ro: Stergeti toate fisierele nereusite din istoric?

en: Deleting %s failed!
ro: Stergere %s nereusitã!

en: Detect Duplicate Downloads
ro: Detecteazã Descãrcãri Duplicate

en: Detect identically named NZB files (requires NZB backup option) and duplicate titles across RSS feeds.
ro: Detecteazã fisierele NZB denumite la fel (necesitã optiunea copie de rezervã NZB) si titluri duplicat în fluxuri RSS.

en: Disable API-key
ro: Dezactiveazã cheie-API

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
ro: Dezactiveazã HTTPS din cauza lipsei fisierelor CERT si KEY

en: Discard
ro: Ignorã

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
ro: Deconecteazã de la serverul(ele) Usenet când coada e goalã sau în pauzã.

en: Disconnect on Empty Queue
ro: Deconecteazã când Coada e Goalã

en: Disk Full Notifications
ro: Notificãri Disc Plin

en: Disk error on creating file %s
ro: Eroare disc la crearea fisierului %s

en: Disk full! Forcing Pause
ro: Disc plin! Pauzã Fortatã

en: Do an extra verification based on SFV files.
ro: Fã o verificare extra bazatã pe fisiere SFV

en: Do not download
ro: Nu descãrca

en: Do not have valid authentication for feed %s
ro: Autentificare invalida pentru flux %s

en: Do not require the API key.
ro: Nu necesitã cheie API.

en: Does the quota get reset each day, week or month?
ro: Cota se reseteazã în fiecare zi, sãptãmânã sau lunã ?

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
ro: Nu aveti un furnizor usenet? Vã recomandãm sã încercati %s.

en: Down
ro: Jos

en: Download
ro: Descarcã

en: Download Completed
ro: Descãrcare terminatã

en: Download Dir
ro: Dosar Descãrcare

en: Download Failed
ro: Descãrcarea a esuat

en: Download Speed Limit
ro: Limitã de Vitezã Descãrcare

en: Download failed - Out of your server's retention?
ro: Descãrcare nereusitã - Retentie server depãsitã ?

en: Download might fail, only %s of required %s available
ro: Descãrcarea ar putea esua, doar %s din %s disponibil

en: Download rate limit (in KB/s - kilobytes per second).
ro: Limitã Ratã de Descãrcare ( în KB/s - kilo-octeti pe secundã)

en: Download speed
ro: Vitezã de descãrcare

en: Downloaded
ro: Descãrcate

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
ro: Descãrcat în %s cu o medie de %sB/s

en: Downloaded so far
ro: Decãrcat pânã acum

en: Downloading
ro: Descãrcare

en: Downloads
ro: Descãrcãri

en: DualView1
ro: VedereDualã1

en: DualView2
ro: VedereDualã2

en: E.g.
ro: De ex.

en: E.g. 119 or 563 for SSL
ro: De ex. 119 sau 563 pentru SSL

en: E.g. 8 or 20
ro: De ex. 8 sau 20

en: ENCRYPTED
ro: ENCRIPTAT

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: ERROR: %s
ro: EROARE: %s

en: ERROR: CRC failed in "%s"
ro: EROARE: CRC nereusit în "%s"

en: ERROR: unable to find "%s"
ro: EROARE: nu pot gãsi "%s"

en: ERROR: write error (%s)
ro: EROARE: eroare scriere (%s)

en: ETA
ro: Timp Estimat

en: Edit
ro: Editeazã

en: Edit NZB Details
ro: Editeazã Detalii NZB

en: Email Account Settings
ro: Setãri Cont Email

en: Email Notification On Job Completion
ro: Notificãri Email Sarcinã Terminatã

en: Email Options
ro: Optiuni Email

en: Email Recipient
ro: Destinatar Email

en: Email Sender
ro: Expeditor Email

en: Email Sent!
ro: Email Trimis!

en: Email Templates Folder
ro: Dosar Sabloane Email

en: Email Test Result
ro: Rezultat Test Email

en: Email address to send the email to.
ro: Adresã de email cãtre care se trimite email.

en: Email succeeded
ro: Email reusit

en: Empty
ro: Gol

en: Empty NZB file %s
ro: Fisier NZB gol %s

en: Empty RSS entry found (%s)
ro: Valoare RSS gasitã a fost goalã (%s)

en: Enable
ro: Activeazã

en: Enable Date Sorting
ro: Activeazã Sortare Datã

en: Enable Filejoin
ro: Activeazã Unire Fisiere

en: Enable Growl
ro: Activeazã Growl

en: Enable HTTPS
ro: Activeazã HTTPS

en: Enable HTTPS access to SABnzbd.
ro: Permite acces HTTPS la SABnzbd.

en: Enable Movie Sorting
ro: Activeazã Sortare Filme

en: Enable MultiCore Par2
ro: Activeazã Par2 MultiCore

en: Enable NotifyOSD
ro: Activeazã NotifyOSD

en: Enable Par Cleanup
ro: Activeazã Sterge Par

en: Enable Quick Check
ro: Activeazã Verificare Rapidã

en: Enable SFV-based checks
ro: Activeazã verficãri SFV

en: Enable TS Joining
ro: Activeazã Unire TS

en: Enable TV Sorting
ro: Activeazã Sortare TV

en: Enable Unrar
ro: Activeazã Unrar

en: Enable Unzip
ro: Activeazã Unzip

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
ro: Permite acesarea interfetei de la o adresã HTTPS.

en: Enable built-in unrar functionality.
ro: Activeazã functionalitatea inclusã unrar.

en: Enable built-in unzip functionality.
ro: Activeazã functionalitatea inclusã unzip .

en: Enable classes of messages to be reported (none, one or multiple)
ro: Activeazã clasã mesaje ce vor  fi raportate (niciunul, unul sau mai multe)

en: Enable folder rename
ro: Activeazã redenumire dosar

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
ro: Activeazã pentru folosire de memorie mai putinã. Dezactivati pentru a preveni ca sarcinile lente sã blocheze coada.

en: Enable generic sorting and renaming of files.
ro: Activeazã sortarea si redenumirea genericã a fisierelor.

en: Enable if downloads are not put in their own folders.
ro: Activeazã dacã descãrcãrile nu sunt puse în dosarele lor.

en: Enable sorting and renaming of date named files.
ro: Activeazã sortarea si redenumirea fisierelor denumite dupã datã.

en: Enable sorting and renaming of episodes.
ro: Permite sortarea si redenumirea de episoade.

en: Enabled
ro: Activat

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
ro: Finalizarea unei cãi cu un asterix * va preveni crearea de dosare sarcini.

en: Enter URL
ro: Introdu URL

en: Episode Name
ro: Nume Episod

en: Episode Number
ro: Numãr Episod

en: Episode.Name
ro: Nume.Episod

en: Episode_Name
ro: Nume_Episod

en: Error "%s" while running file_join on %s
ro: Eroare "%s" în timpul file_join a %s

en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
ro: Eroare "%s" în timpul rulãrii par2_repair pe setul %s

en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
ro: Eroare "%s" în timpul rar_unpack a %s

en: Error "%s" while running unzip() on %s
ro: Eroare "%s"  în timpul rulãrii unzip() pe  %s

en: Error %s while running par2_repair on set %s
ro: Eroare %s în timpul rulãrii par2_repair pe setul %s

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
ro: Eroare %s: Trebuie sã furnizati un nume utilizator si parolã valid

en: Error Fetching msgid %s from www.newzbin2.es - Please make sure your Username and Password are set
ro: Eroare descãrcare msgid %s de la  www.newzbin2.es - Vã rugãm asigurati-vã cã Nume de Utilizator si Parolã sunt setate

en: Error creating SSL key and certificate
ro: Eroare la crearea cheiei si certificatlui SSL

en: Error getting TV info (%s)
ro: Eroare obtinere info TV (%s)

en: Error importing %s
ro: Eroare importare %s

en: Error importing OpenSSL module. Connecting with NON-SSL
ro: Eroare importare modul OpenSSL . Se conecteazã folosind NON-SSL

en: Error loading %s, corrupt file detected
ro: Eroare încãrcare %s, fisier corupt detectat

en: Error removing %s
ro: Eroare stergere %s

en: Error removing workdir (%s)
ro: Eroare stergere dosar curent (%s)

en: Error renaming "%s" to "%s"
ro: Eroare redenumire "%s" în "%s"

en: Error while adding %s, removing
ro: Eroare adãugare %s, stergem

en: Error while shutting down system
ro: Eroare la oprirea sistemului

en: Error-only
ro: Doar-erori

en: Error: No secondary interface defined.
ro: Eroare: Nici o interfatã secundarã definitã.

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
ro: Eroare: Coada nu este goalã, nu pot schimba dosar.

en: Error: Session Key Incorrect
ro: Eroare: Cheie Sesiune Incorectã

en: Error: Session Key Required
ro: Eroare: Cheie Sesiune Necesarã

en: Errors/Warning
ro: Erori/Avertismente

en: Everything
ro: Tot

en: Example
ro: Exemplu

en: Exit SABnzbd
ro: Închide SABnzbd

en: Extension
ro: Extensie

en: Extra PAR2 Parameters
ro: Parametri Extra PAR2

en: Extracting...
ro: Dezarhivare...

en: Fail on yEnc CRC Errors
ro: Nereusit din cauza Erorilor CRC yEnc

en: Failed
ro: Nereusit

en: Failed login for server %s
ro: Autentificare nereusitã la serverul %s

en: Failed making (%s)
ro: Facere nereusitã (%s)

en: Failed moving %s to %s
ro: Mutare %s în %s nereusitã

en: Failed to authenticate to mail server
ro: Autentificare server mail nereusitã

en: Failed to close database, see log
ro: Închidere bazã de date nereusitã, vedeti jurnal

en: Failed to close mail connection
ro: Închidere conexiune mail nereusitã

en: Failed to compile regex for search term: %s
ro: Compilarea unei cãutãri regex nereusitã: %s

en: Failed to connect to mail server
ro: Conectare server mail nereusitã

en: Failed to hibernate system
ro: Punere sistem în hibernare nereusitã

en: Failed to import %s files from %s
ro: Importare %s a fisierelor de la %s nereusitã

en: Failed to initialize %s@%s:%s
ro: Initializare nereusitã %s@%s:%s

en: Failed to initiate TLS connection
ro: Initializare conexiune TLS nereusitã

en: Failed to load postprocessing queue: Wrong version (need:%s, found:%s)
ro: Încãrcare coadã post-procesare nereusitã : Versiune gresitã (am nevoie de:%s, gãsit:%s)

en: Failed to move files
ro: Nu am putu muta fisier

en: Failed to read registry keys for special folders
ro: Citire valoare registru pentru dosare speciale nereusitã

en: Failed to remove nzo from postproc queue (id)
ro: Stergere nzo din coadã post-procesare nereusitã (id)

en: Failed to rename similar file: %s to %s
ro: Redenumire fisiere similare : %s în %s nereusitã

en: Failed to rename: %s to %s
ro: Redenumire:%s în %s nereusitã

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
ro: Descãrcare %s: %s din RSS nereusitã

en: Failed to send e-mail
ro: Trimitere email nereusiã

en: Failed to standby system
ro: Punere sistem în asteptare nereusitã

en: Failed to start web-interface
ro: Pornirea interfetei-web nereusitã

en: Failed to update newzbin job %s
ro: Actualizare sarcinã %s nereusitã

en: Failure
ro: Nereusit

en: Failure in tempfile.mkstemp
ro: Eroare în tempfile.mkstemp

en: Fatal error
ro: Eroare fatalã

en: Feed
ro: Flux

en: Feeds
ro: Fluxuri

en: Fetch
ro: Descarcã

en: Fetching
ro: Descãrcare

en: Fetching %s blocks...
ro: Descãrcare %s blocuri...

en: Fetching extra blocks...
ro: Descãrcare blocuri extra...

en: File %s is empty, skipping
ro: Fisierul %s este gol , ignorãm

en: File Extension
ro: Extensie fisier

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
ro: Fisier ce contine parole pentru fisiere RAR encriptate.

en: File join of %s failed
ro: Unirea fisierului %s nereusitã

en: File name or path to HTTPS Certificate.
ro: Nume fisier sau cale Certificat HTTPS.

en: File name or path to HTTPS Chain.
ro: Nume fisier sau cale  cheie HTTPS.

en: File name or path to HTTPS Key.
ro: Nume fisier sau cale Cheie HTTPS.

en: File set
ro: Set fisiere

en: Filename
ro: Nume de fisier

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
ro: Ignorã fisiere monstrã (de ex. monstre video)

en: Filters
ro: Filtre

en: First
ro: Primul

en: Folder "%s" does not exist
ro: Dosarul "%s" nu existã

en: Folder configuration
ro: Configurare Dosare

en: Folder containing user scripts for post-processing.
ro: Dosar ce contine script-uri de post-procesare.

en: Folder containing user-defined email templates.
ro: Dosar ce contine sabloane email utilizator.

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
ro: Dosar pentru supraveghere fisiere .nzb.<br /><i>Scaneazã de asemenea si arhivele .zip .rar .tar.gz de fisiere .nzb.</i>

en: Folder/Path
ro: Dosar/Cale

en: Folders
ro: Directoare

en: For authenticated email, account name.
ro: Pentru email autentificat, nume cont.

en: For authenticated email, password.
ro: Pentru email autentificat, parola.

en: Force
ro: Forteazã

en: Force Disconnect
ro: Forteazã Deconectarea

en: Force Download
ro: Descãrcare Fortatã

en: Free (Temp)
ro: Gol (Temp)

en: Free Space
ro: Spatiu liber

en: Frequency
ro: Frecventã

en: Friday
ro: Vineri

en: Further help can be found on our
ro: Ajutor suplimentar poate fi gãsit pe pagina noastrã

en: General configuration
ro: Configuratie Generalã

en: Generate New Key
ro: Genereazã o Cheie Nouã

en: Generic Sorting
ro: Sortare Genericã

en: Get Bookmarks
ro: Descarcã Semne de Carte

en: Get Bookmarks Now
ro: Ia Semne de Carte Acum

en: Get NZB
ro: Descarcã NZB

en: Get Newzbin Bookmarks
ro: Descarcã Semne de Carte Newzbin

en: Go to SABnzbd
ro: Du-te la SABnzbd

en: Go to wizard
ro: Dute la vrãjitor

en: Groups / Indexer tags
ro: Grupuri / Taguri Indexer

en: HTTPS Certificate
ro: Certificat HTTPS

en: HTTPS Chain Certifcates
ro: Certificate Cheie HTTPS

en: HTTPS Key
ro: Cheie HTTPS

en: HTTPS Port
ro: Port HTTPS

en: HTTPS Support
ro: Suport HTTPS

en: Help
ro: Ajutor

en: Hibernate PC
ro: Hibernare PC

en: Hide Bookmarks
ro: Ascunde Semnele de Carte

en: Hide Edit Options
ro: Ascunde Optiuni Editare

en: Hide details
ro: Ascunde detaliile

en: Hide files
ro: Ascunde fisiere

en: High
ro: Ridicatã

en: History
ro: Istoric

en: History Last 10 Items
ro: Istoric Ultimele 10 Obiecte

en: History Size
ro: Mãrime Istoric

en: Home
ro: Pagina de pornire

en: Home page
ro: Paginã de pornire

en: Host
ro: Gazdã

en: Host SABnzbd should listen on.
ro: Nume Gazdã unde SABnzbd va asculta.

en: Hour:Min
ro: Ore:Min

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
ro: Cât de mult poate fi descãrcat în acestã lunã (K/M/G)

en: I want SABnzbd to be viewable by any pc on my network.
ro: Vreau SABnzbd sã fie vizibil de cãtre orice calculator din reteaua mea.

en: I want SABnzbd to be viewable from my pc only.
ro: Vreau SABnzbd sã fie vizibilã numai de pe PC-ul meu.

en: IDLE
ro: INACTIV

en: INCOMPLETE
ro: INCOMPLET

en: IONice Parameters
ro: Parametri IONice

en: Idle
ro: Inactiv

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
ro: Dacã e gol, portul standard va asculta doar în HTTPS.

en: If you are a member of newzbin or nzbmatrix, you may enter your username and password here so we can fetch their nzb's. This stage can be skipped if you don't use either services.
ro: Dacã sunteti un membru al newzbin sau nzbmatrix, puteti introduce numele de utilizator si parola aici, astfel încât sã putem descãrca nzb-uri de la ei. Aceastã etapã poate fi omisã dacã nu folositi serviciile lor.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
ro: Dacã primiti acest mesaj de eroare din nou, vã rugãm sã încercati un alt numãr. <br>

en: If you have an account at <strong>www.newzbin2.es</strong>, you can enter your account info here.<br />This will unlock extra functionality.
ro: Dacã aveti un cont la <strong>www.newzbin2.es</strong>, puteti introduce informatiile contului aici.<br />Aceasta va debloca functionalitate extra.

en: If you have an account at <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, you can enter your account info here.<br />This is required if you want to use the RSS feeds of this site.
ro: Dacã aveti un cont la <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, puteti introduce informatiile contului dvs. aici .<br />Acest lucru este necesar dacã doriti sã utilizati fluxurile RSS de pe acest site.

en: Ignore Samples
ro: Ignorã Monstre

en: Ignoring duplicate NZB "%s"
ro: Ignorãm duplicat NZB "%s"

en: In
ro: În

en: In folders
ro: În dosare

en: In minutes (at least 15 min).
ro: În minute (cel putin 15 min).

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
ro: Pentru a descãrca de pe usenet veti avea nevoie de un furnizor.  ISP-ul dvs. vã poate oferi acces, totusi un furnizor premium e recomandat.

en: Incompatible feed
ro: Fulx RSS incompatibil

en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
ro: Fisier coadã gãsit incompatibil, nu pot înainta

en: Incomplete Folder
ro: Dosar Incomplet

en: Incomplete NZB file %s
ro: Fisier NZB  incomplet %s

en: Incomplete sequence of joinable files
ro: Secventã incompletã de unire fisiere

en: Incorrect RSS feed description "%s"
ro: Descriere flux RSS incorectã "%s"

en: Incorrect parameter
ro: Parametru Incorect

en: Incorrect value for %s: %s
ro: Valoare incorectã pentru %s: %s

en: Incorrectly encoded password %s
ro: Parolã %s codificatã gresit

en: Index Sites
ro: Situri Index

en: Initiating restart...<br />
ro: Initializare repornire...<br />

en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
ro: Fisier NZB invalid %s, ignorãm (motiv=%s, line=%s)

en: Invalid encoding of email template %s
ro: Codificare invalidã a sablonului email %s

en: Invalid nzbmatrix credentials
ro: Credentiale invalide nzbmatrix

en: Invalid nzbmatrix report number %s
ro: Numãr report invalid nzbmatrix %s

en: Invalid par2 files, cannot verify or repair
ro: Fisier par2 invalid, nu pot verifica sau repara

en: Invalid server address.
ro: Adresã server invalidã

en: Invalid server details
ro: Detalii server invalide

en: Invalid stage logging in history for %s
ro: Jurnal istoric stagii invalid pentru %s

en: Invert
ro: Inverseazã

en: It is likely that you are using ZoneAlarm on Vista.<br>
ro: Este posibil cã folositi ZoneAlarm în Vista.<br>

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
ro: Este recomandat sã faceti clic dreapta si sã faceti o scurtaturã , pe care sã o folositi pentru a accesa SABnzbd când ruleazã în fundal.

en: Job "%s" was re-added to the queue
ro: Sarcina "%s" a fost re-adãugatã în coadã

en: Job finished
ro: Sarcinã terminatã

en: Jobs marked with a '*' will not be automatically downloaded.
ro: Sarcinile selectate cu '*' vor fi descãrcate automat

en: Join files
ro: Uneste fisierele

en: Join files ending in .001, .002 etc. into one file.
ro: Uneste fisierele care se terminã în .001, .002 etc. într-un singur fisier.

en: Join files ending in .001.ts, .002.ts etc. into one file.
ro: Uneste fisierele care se terminã în .001.ts, .002.ts etc. într-un singur fisier.

en: Joining
ro: Unim

en: Keep loose downloads in extra folders
ro: Pãstreazã descãrcãrile suplimentare în dosare extra

en: Language
ro: Limbã

en: Last
ro: Ultimul

en: Latest Warnings
ro: Ultimele Avertizãri

en: Launch Browser on Startup
ro: Porneste Navigator Web la Pornire

en: Launch my internet browser with the SABnzbd page when the program starts.
ro: Lanseazã navigatorul meu web la pornirea SABnzbd .

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
ro: Porneste navigatorul web implicit când se porneste SABnzbd.

en: Left
ro: Stânga

en: Limit Speed
ro: Limitare de Vitezã

en: Links
ro: Legãturi

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>
ro: Lista de extensii de fisiere care ar trebui sã fie sterse dupã descãrcare.<br />De exemplu: <b>.nfo</b> sau <b>.nfo, .sfv</b>

en: Loading %s failed
ro: Încãrcarea %s nereusitã

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
ro: Locatia coadei admin si istoricul bazei de date.<br /><i>Poate fi folosit doar când coada e goalã.</i>

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
ro: Locatie a fisierelor jurnal ale SABnzbd.<br /><i>Necesitã repornire SABnzbd!</i>

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
ro: Locatie pentru stocare , a descãrcãrilor procesate complet.<br /><i>Poate fi suprascris de categoriile definite de utilizator.</i>

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
ro: Locatie de stocare a descãrcãrilor neprelucrate.<br /><i>Poate fi schimbatã doar atunci când coada este goalã.</i>

en: Location where .nzb files will be stored.
ro: Locatie unde fisierele .nzb vor fi stocate.

en: Log Folder
ro: Dosar Jurnal

en: Logging
ro: Jurnalizare

en: Low
ro: Scãzutã

en: Lower Case
ro: Litere Mici

en: Main packet not found...
ro: Pachet principal negãsit...

en: Matched
ro: Potrivite

en: Max Speed
ro: Vitezã Maximã

en: Maximum number of retries per server
ro: Numãr Maxim reîncercãri pe server

en: Maximum retries
ro: Numãr Maxim reîncercãri

en: Meaning
ro: Semnificatie

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
ro: Minim de Spatiu Liber pentru Dosar Descãrcare Temporar

en: Misc
ro: Diverse

en: Missing Session key
ro: Cheie Sesiune lipsã

en: Missing articles
ro: Articole lipsã

en: Missing expected file: %s => unrar error?
ro: Fisiere asteptate lipsã: %s => eroare unrar?

en: Monday
ro: Luni

en: Month
ro: Lunã

en: More
ro: Mai mult

en: Movie Name
ro: Nume Film

en: Movie.Name
ro: Nume.Film

en: Movie_Name
ro: Nume_Film

en: Moving
ro: Mutare

en: Moving...
ro: Mutare...

en: Multi-Operations
ro: Operatii-Multiple

en: Multi-part label
ro: Etichetã Multi-pãrti

en: NZB Key
ro: Cheie NZB

en: NZB added to queue
ro: NZB adãugat în coadã

en: Name
ro: Nume

en: Naming
ro: Redenumire

en: Never
ro: Niciodatã

en: New Feed URL
ro: Flux URL Nou

en: New release %s available at
ro: Versiune nouã %s disponibilã la

en: New release available
ro: Versiune nouã disponibilã

en: Newzbin Password
ro: Parolã Newzbin

en: Newzbin Username
ro: Nume de Utilizator Newzbin

en: Newzbin gives undocumented error code (%s)
ro: Newzbin a dat o eroare nedocumentatã (%s)

en: Newzbin gives undocumented error code (%s, %s)
ro: Newzbin a dat o eroare nedocumentatã (%s, %s)

en: Newzbin report %s not found
ro: Newzbin raporteazã ca nu a fost gãsit %s

en: Newzbin server changed its protocol
ro: Serverul Newzbin si-a schimbat protocolul

en: Newzbin server fails to give info for %s
ro: Serverul Newzbin nu poate da informatii pentru %s

en: Next
ro: Urmãtorul

en: Nice Parameters
ro: Parametri Nice

en: No PAR2 program found, repairs not possible<br />
ro: Nici un program PAR2 gãsit, repararea imposibilã<br />

en: No UNRAR program found, unpacking RAR files is not possible<br />
ro: Nici un program UNRAR  gãsit, dezarhivarea fisierelor RAR imposibilã<br />

en: No email templates found
ro: Sabloane email negãsite

en: No folders
ro: Fãrã dosare

en: No post-processing because of failed verification
ro: Nici o post-procesare din cauza verificãrii nereusite

en: No recipients given, no email sent
ro: Destinatar necunoscut, niciun email trimis

en: No results
ro: Fãrã rezultate

en: None
ro: Niciunul

en: Not Matched
ro: Nepotrivit

en: Not enough disk space to complete downloads!
ro: Spatiul liber insuficient pe disc pentru finalizarea descãrcãrilor !

en: Not matched
ro: Nepotrivite

en: Notification Center
ro: Centru Notificãri

en: Notification Sent!
ro: Notificare Trimisã!

en: Notification classes
ro: Clase notificãri

en: Notifications
ro: Notificãri

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
ro: Numãrul de secunde între scanarea de fisiere .nzb.

en: NzbMatrix API key
ro: Cheia API NzbMatrix

en: NzbMatrix Username
ro: Nume de Utilizator NzbMatrix

en: OPTIONAL Account Password
ro: Parolã Cont OPTIONAL

en: OPTIONAL Account Username
ro: Nume Cont OPTIONAL

en: Off
ro: Oprit

en: On Finish
ro: La Terminare

en: On queue finish
ro: La terminarea coadei de descãrcare

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
ro: În ce zi a lunii sau sãptãmânã (1=Luni) ISP dumneavoastrã reseteazã cota? (Optional cu hh:mm)

en: Only Get Articles for Top of Queue
ro: Ia Articole doar din Vârful Coadei

en: Only for optional servers
ro: Doar pentru servere optionale

en: Only perform post-processing on jobs that passed all PAR2 checks.
ro: Executã post-procesarea doar dacã sarcina a trecut toate verificãrile PAR2.

en: Only use for remote Growl server (host:port)
ro: Foloseste doar pentru server Growl de la distantã (gazdã:port)

en: Open Informational URL
ro: Dechide URL Informatii

en: Open Source URL
ro: Deschide URL Sursã

en: Open a Terminal window and type the line (example):
ro: Deschide fereastra Terminal si scrie linia (exemplu):

en: Open complete folder
ro: Deschide dosar descãrcãri complete

en: Optional Supplemental NZB
ro: NZB Suplimentar Optional

en: Optional authentication password.
ro: Parolã autentificare optionalã

en: Optional authentication username.
ro: Nume Utilizator autentificare optional

en: Optional password for Growl server
ro: Parolã optionalã server Growl

en: Optionally specify a filename
ro: Optional specificã un nume de fisier

en: Options
ro: Optiuni

en: Order
ro: Ordine

en: Original Filename
ro: Nume de Fisier Original

en: Original Foldername
ro: Nume de Dosar Original

en: Other Messages
ro: Alte Mesaje

en: Other Switches
ro: Alte Comutatoare

en: PAUSED
ro: ÎNTRERUPT

en: Page
ro: Paginã

en: Parameters
ro: Parametrii

en: Part Number
ro: Numãr Parte

en: Password
ro: Parolã

en: Password file
ro: Fisier parole

en: Password masked in ******, please re-enter
ro: Parolã ascunsã în ******, Vã rugãm sã re-introduceti

en: Password protect access to SABnzbd (recommended)
ro: Acces SABnzbd protejat cu parolã (recomandat)

en: Path
ro: Cale

en: Pattern
ro: Sablon

en: Pattern Key
ro: Model Cheie

en: Pause
ro: Pauzã

en: Pause All
ro: Pauzã Toate

en: Pause Downloading During Post-Processing
ro: Întrerupe Descãrcarea în Timpul Post-Procesare

en: Pause Interval
ro: Interval Pauzã

en: Pause for
ro: Pauzã timp de

en: Pause for 1 hour
ro: Pauzã timp de o orã

en: Pause for 12 hours
ro: Pauzã timp de 12 ore

en: Pause for 15 minutes
ro: Pauzã timp de 15 minute

en: Pause for 24 hours
ro: Pauzã timp de 24 ore

en: Pause for 3 hours
ro: Pauzã timp de 3 ore

en: Pause for 30 minutes
ro: Pauzã timp de 30 minute

en: Pause for 5 minutes
ro: Pauzã timp de 5 minute

en: Pause for 6 hours
ro: Pauzã timp de 6 ore

en: Pause for how many minutes?
ro: Pauzã pentru câte minute?

en: Pause for...
ro: Pauzã timp de...

en: Pause post-processing
ro: Pauzã post-procesare

en: Paused
ro: Întrerupt

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
ro: Întrerupe descãrcare la începerea post procesãrii si reporneste când e terminatã.

en: Pausing duplicate NZB "%s"
ro: Întrerupem duplicat NZB "%s"

en: Permissions for completed downloads
ro: Permisiuni pentru descãrcãri finalizate

en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
ro: Vã rugãm sã fiti constienti cã numele gazdei 0.0.0.0 va avea nevoie de o adresa IPv6 pentru acces extern

en: Please enter a whole number.
ro: Vã rugãm sã introduceti un numãr întreg.

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
ro: Vã rugãm sã introduceti detaliile furnizorului dvs principal de usenet.

en: Plush Options
ro: Optiuni Plush

en: Port SABnzbd should listen on.
ro: Portul pe care SABnzbd îl va asculta.

en: Post Processing Failed for %s (%s)
ro: Post Procesare Nereusitã pentru %s (%s)

en: Post processing
ro: Post procesare

en: Post-Process Only Verified Jobs
ro: Post-Proceseazã Doar Sarcinile Verificate

en: Post-Processing Scripts Folder
ro: Director Script-uri Post-Procesare

en: Post-processing
ro: Post-procesare

en: Post-processing started
ro: Post-procesare pornitã

en: PostProcessing was aborted (%s)
ro: Post-Procesarea a fost abandonatã (%s)

en: Pre-queue user script
ro: Script utilizator Pre-Coadã

en: Presets
ro: Presetãri

en: Press Startkey+R and type the line (example):
ro: Apasã Start+R si scrie linia (exemplu):

en: Prev
ro: Precedent

en: Previous
ro: Precedent

en: Priority
ro: Prioritate

en: Probable account sharing
ro: Partajare cont probabilã

en: Problem accessing nzbmatrix server (%s)
ro: Probleme la accesarea server nzbmatrix (%s)

en: Problem with
ro: Problemã cu

en: Processed Bookmarks
ro: Semne de Carte Procesate

en: Processed Result
ro: Rezultat Procesat

en: Processing
ro: În curs de procesare

en: Processing Switches
ro: Comutatoare Procesare

en: Program did not start!
ro: Aplicatia nu a pornit!

en: Progress
ro: Progres

en: Purge
ro: Sterge

en: Purge Completed NZBs
ro: Sterge NZB-uri Complete

en: Purge Failed History
ro: Goleste Istoric Descãrcãri Nereusite

en: Purge Failed NZBs
ro: Sterge NZB-uri nereusite

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
ro: Sterge NZB-uri Nereusite & Fisiere Sterse

en: Purge History
ro: Sterge Istoricul

en: Purge NZBs
ro: Sterge NZB-uri

en: Purge NZBs & Delete Files
ro: Sterge NZB-uri & Fisiere Sterse

en: Purge Queue
ro: Goleste Coadã

en: Purge the History?
ro: Goliti Istoricul?

en: Purge the Queue?
ro: Goliti Coada?

en: Python Version
ro: Versiune Python

en: QR Code
ro: Cod QR

en: Queue
ro: Coadã

en: Queue First 10 Items
ro: Pune la Coadã Primele 10 Obiecte

en: Queue auto refresh interval:
ro: Interval reîmprospãtare automatã coadã:

en: Queue repair
ro: Coadã reparare

en: Queued
ro: Pus în coadã

en: Quick Check...
ro: Verificare Rapidã...

en: Quick Checking
ro: Verificare Rapidã

en: Quit
ro: Iesire

en: Quota
ro: Cotã

en: Quota left
ro: Cotã rãmasã

en: Quota period
ro: Perioadã Cotã

en: Quota spent, pausing downloading
ro: Cotã epuizatã, întrerupem descãrcarea

en: RSS Checking Interval
ro: Interval Verficare RSS

en: RSS Configuration
ro: Configurare RSS

en: RSS Feed %s was empty
ro: Fluxul RSS %s a fost gol

en: Ran %s
ro: Duratã %s

en: Range
ro: Interval

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
ro: Optiuni folosite rar. Pentru explicatiile si semnificatia lor, click pe meniul Ajutor si viziteazã pagina Wiki.<br> Nu modificati aceste setãri fãrã a verifica mai întâi pagina Wiki , pentru cã unele pot cauza probleme serioase .<br>Valorile originale sunt în paranteze .

en: Read All Feeds Now
ro: Citeste Toate Fluxurile Acum

en: Read Feed
ro: Citeste Flux

en: Read RSS feeds
ro: Citeste fluxuri RSS

en: Read the Wiki Help on this!
ro: Citeste Ajutorul Wiki despre asta !

en: Refresh
ro: Reîmprospãteazã

en: Refresh Rate
ro: Rata de Reîmprospãtare

en: Refresh interval of the queue web-interface page(sec, 0= none).
ro: Interval reîmprospãtare a coadei din pagina interfetei web(sec, 0= niciunul).

en: Refresh rate
ro: Ratã actualizare

en: Reject
ro: Respinge

en: Relative folders are based on
ro: Dosarele relative se bazeazã pe

en: Remain/Total
ro: Rãmas/Total

en: Remaining
ro: Rãmas

en: Remove
ro: Sterge

en: Remove NZB
ro: Sterge NZB

en: Remove NZB & Delete Files
ro: Sterge NZB & Fisiere Sterse

en: Remove Server
ro: Sterge Server

en: Remove failed jobs
ro: Eliminã sarcini nereusite

en: Remove from bookmark list when download is complete.
ro: Sterge din lista dvs. de semne de carte dupã o descãrcare finalizatã

en: Removing %s failed
ro: Stergerea %s nereusitã

en: Rename
ro: Redenumeste

en: Repair
ro: Reparã

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
ro: Reparare nereusitã, blocuri reparare insuficiente (%s mai putin)

en: Repairing
ro: Se reparã

en: Repairing failed, %s
ro: Reparare nereusitã, %s

en: Repairing...
ro: Reparare...

en: Replace Illegal Characters in Folder Names
ro: Înlocuieste Caracterle Ilegale din Numele Dosarelor

en: Replace Spaces in Foldername
ro: Înlocuieste Spatiile din Numele Dosarelor

en: Replace dots in Foldername
ro: Înlocuieste punctele din Numele Dosarelor

en: Replace dots with spaces in folder names.
ro: Înlocuieste puntele cu spatii în numele dosarelor.

en: Replace illegal characters in folder names by equivalents (otherwise remove).
ro: Înlocuieste caracterele ilegale din numele dosarelor cu echivalente (altfel sterge).

en: Replace spaces with underscores in folder names.
ro: Înlocuieste spatiile cu _ în numele dosarelor.

en: Requires
ro: Necesitã

en: RequiresCat
ro: NecesitãCategoria

en: Reset
ro: Reseteazã

en: Reset Quota now
ro: Reseteazã Cota acum

en: Reset day
ro: Zi resetare

en: Restart
ro: Reporneste

en: Restart without login
ro: Reporneste fãrã autorizare

en: Restarting SABnzbd...
ro: Repornim SABnzbd...

en: Result
ro: Rezultat

en: Resume
ro: Reia

en: Resume post-processing
ro: Reia post-procesare

en: Retention time
ro: Timp Retentie

en: Retry
ro: Reîncearcã

en: Running script
ro: Rulare script

en: Running script...
ro: Rulare script...

en: Running user script %s
ro: Rulare script utilizator %s

en: S01E05 Episode Folder
ro: S01E05 Dosar Episod

en: S01E05 Season Folder
ro: S01E05 Dosar Sezon

en: SABnzbd %s started
ro: SABnzbd %s pornit

en: SABnzbd Host
ro: Gazdã SABnzbd

en: SABnzbd Password
ro: Parolã SABnzbd

en: SABnzbd Port
ro: Port SABnzbd

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
ro: Vrãjitor Pornire-Rapidã SABnzbd

en: SABnzbd Username
ro: Nume Utilizator SABnzbd

en: SABnzbd Version
ro: Versiune SABnzbd

en: SABnzbd Web Server
ro: Server Web SABnzbd

en: SABnzbd detected a fatal error:
ro: SABnzbd a detectat o eroare fatalã:

en: SABnzbd shutdown finished
ro: Închidere SABnzbd terminatã

en: SABnzbd will now be running in the background.
ro: SABnzbd va rula acum în fundal.

en: SMTP Server
ro: Server SMTP

en: SQL Command Failed, see log
ro: Comandã SQL Nereusitã, vedeti jurnal

en: SQL Commit Failed, see log
ro: Modificare SQL Nereusitã, vedeti jurnal

en: SSL type
ro: Tip SSL

en: Saturday
ro: Sâmbãtã

en: Save
ro: Salveazã

en: Save Changes
ro: Salveazã Modificãrile

en: Saved
ro: Salvat

en: Saving %s failed
ro: Salvarea %s nereusitã

en: Saving..
ro: Salvãm..

en: Scan watched folder
ro: Scaneazã dosar urmãrire

en: Schedule for non-existing server %s
ro: Planificare pentru un server inexistent %s

en: Scheduling
ro: Planificare

en: Scheduling configuration
ro: Configurare Planificator

en: Scripts
ro: Script-uri

en: Season Number
ro: Numãr Sezon

en: Secondary Web Interface
ro: Interfatã Web Secundarã

en: Select a web interface language.
ro: Alegeti o limbã interfatã web.

en: Select only if your provider allows SSL connections.
ro: Selecteazã doar dacã furnizorul dvs. permite conexiuni SSL.

en: Selection
ro: Selectie

en: Send Group
ro: Trimite Grup

en: Send RSS notifications
ro: Trimite notificãri RSS

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
ro: Trimite email când un flux RSS adaugã sarcini în coadã.

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
ro: Trimite email când discul este plin si SABnzbd este întrerupt.

en: Send group command before requesting articles.
ro: Trimite comanda group înainte de a cere articole.

en: Send notifications to Growl
ro: Trimite notificãri Growl

en: Send notifications to Notification Center
ro: Trimite notificãri la Centru Notificãri

en: Send notifications to NotifyOSD
ro: Trimite notificãri cãtre NotifyOSD

en: Sent %s to queue
ro: Trimis %s în coadã

en: Series Sorting
ro: Sortare Seriale

en: Server %s requires user/password
ro: Serverul %s necesitã utilizator/parolã

en: Server %s will be ignored for %s minutes
ro: Serverul %s va fi ignorat pentru %s minute

en: Server Details
ro: Detalii Server

en: Server address
ro: Adresã server

en: Server address "%s:%s" is not valid.
ro: Adresa server "%s:%s" nu este validã

en: Server address required
ro: Adresã server necesarã

en: Server configuration
ro: Configurare Server

en: Server definition
ro: Definitie Server

en: Server password
ro: Parolã server

en: Server quit during login sequence.
ro: Serverul a renuntat în timpul logãrii.

en: Server requires username and password.
ro: Serverul necesitã nume utilizator si parolã

en: Servers
ro: Servere

en: Set Pause Interval
ro: Seteazã Interval Pauzã

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
ro: Seteazã permisiunile pentru fisierele/directoarele finalizate.<br /><i>În valori octale. De exemplu: "755" sau "777"</i>

en: Set the NzbMatrix API key here.
ro: Setati cheia API NzbMatrix aici.

en: Set your ISP's server for outgoing email.
ro: Seteazã serverul dvs. ISP pentru trimitere email.

en: Set your account password here.
ro: Setati parola contului dvs. aici.

en: Set your account username here.
ro: Setati numele de utilizator de cont aici.

en: Settings
ro: Setãri

en: Setup is now complete!
ro: Instalarea este acum completã!

en: Should downloading resume after the quota is reset?
ro: Se reia descãrcarea dupã resetarea cotei?

en: Show All
ro: Aratã toate

en: Show Bookmarks
ro: Afiseazã Semnele de Carte

en: Show Edit Options
ro: Aratã Optiuni Editare

en: Show Failed
ro: Aratã Nereusite

en: Show Logging
ro: Aratã Jurnalizarea

en: Show Name
ro: Nume Serial

en: Show Name folder
ro: Aratã Nume dosar

en: Show Weblogging
ro: Aratã Jurnal Web

en: Show details
ro: Aratã detalii

en: Show files
ro: Aratã fisiere

en: Show interface
ro: Aratã interfata

en: Show times in AM/PM notation (does not affect scheduler).
ro: Afisati timpii în notatia AM/PM (nu afecteazã planificatorul)

en: Show.Name
ro: Nume.Serial

en: Show_Name
ro: Nume_Serial

en: Showing %s to %s out of %s results
ro: Afisare %s pânã la %s din totalul %s rezultate

en: Showing one result
ro: Afisãm un rezultat

en: Shutdown
ro: Închidere

en: Shutdown PC
ro: Închide PC

en: Shutdown SABnzbd
ro: Închide SABnzbd

en: Shutting down
ro: Închidere

en: Signal %s caught, saving and exiting...
ro: Semnal %s  prins, salvez si ies...

en: Size
ro: Mãrime

en: Skip
ro: Omite

en: Skip par2 checking when files are 100% valid.
ro: Ignorã verificarea par2 când fisierele sunt complete 100%%.

en: Some files failed to verify against "%s"
ro: Unele fisiere nu au fost verificate corect cu "%s"

en: Sort
ro: Sorteazã

en: Sort String
ro: Sir Caractere Sortare

en: Sort by Age
ro: Sorteazã dupã Vârstã

en: Sort by Age <small>(Newest&rarr;Oldest)</small>
ro: Sorteazã dupã Vârstã <small>(Cel mai Nou&rarr;Cel mai Vechi)</small>

en: Sort by Age <small>(Oldest&rarr;Newest)</small>
ro: Sorteazã dupã Vârstã <small>(Cel mai Vechi&rarr;Cel mai Nou)</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
ro: Sorteazã dupã Vârstã <small>Cel mai Nou&rarr;Cel mai Vechi</small>

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
ro: Sorteazã dupã Vârstã <small>Cel mai Vechi&rarr;Cel mai Nou</small>

en: Sort by Name <small>(A&rarr;Z)</small>
ro: Sorteazã dupã Nume <small>(A&rarr;Z)</small>

en: Sort by Name <small>(Z&rarr;A)</small>
ro: Sorteazã dupã Nume <small>(Z&rarr;A)</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
ro: Sorteazã dupã Nume <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
ro: Sorteazã dupã Nume <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>(Largest&rarr;Smallest)</small>
ro: Sorteazã dupã Mãrime <small>(Cel mai Mare&rarr;Cel mai Mic)</small>

en: Sort by Size <small>(Smallest&rarr;Largest)</small>
ro: Sorteazã dupã Mãrime <small>(Cel mai Mic&rarr;Cel mai Mare)</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
ro: Sorteazã dupã Mãrime <small>Cel mai Mare&rarr;Cel mai Mic</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
ro: Sorteazã dupã Mãrime <small>Cel mai Mic&rarr;Cel mai Mare</small>

en: Sort by age
ro: Sorteazã dupã vârstã

en: Sort by name
ro: Sorteazã dupã nume

en: Sort by size
ro: Sorteazã dupã mãrime

en: Sorting
ro: Sortare

en: Sorting configuration
ro: Configurare Sortare

en: Source
ro: Sursã

en: Speed
ro: Vitezã

en: Speed Limit
ro: Limitã de Vitezã

en: Speedlimit
ro: Limitare de Vitezã

en: Standby PC
ro: Repaus PC

en: Start Wizard
ro: Porneste Vrãjitor

en: Starting Repair
ro: Pornire Reparare

en: Startup/Shutdown
ro: Pornire/Închidere

en: Status
ro: Stare

en: Step Five
ro: Pasul Cinci

en: Step Four
ro: Pasul Patru

en: Step One
ro: Pasul Unu

en: Step Three
ro: Pasul Trei

en: Step Two
ro: Pasul Doi

en: Stopping...
ro: Se opreste...

en: Storage
ro: Stocare

en: Subject
ro: Subiect

en: Sunday
ro: Duminicã

en: Switches
ro: Comutatoare

en: Switches configuration
ro: Configurare Comutatoare

en: Sysload
ro: Încãrcare sistem

en: System Folders
ro: Dosare Sistem

en: TOO LARGE
ro: PREA MARE

en: Task
ro: Sarcinã

en: Temporary Download Folder
ro: Dosar Descãrcare Temporar

en: Test Email
ro: Email Test

en: Test Notification
ro: Notificãri Test

en: Testing server details...
ro: Testez detalii server...

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
ro: Butonul "Reparare" va reporni SABnzbd si face o reconstructie completã <br />a continutului coadei de descãrcare , mentinând fisierele deja descãrcate.<br />Acest lucru va modifica ordinea în coada de descãrcare.

en: The automatic usenet download tool
ro: Instrumentul de descãrcare automatã usenet

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
ro: Caseta de lângã numele fluxului trebuie sã fie selectatã pentru ca fluxul sã fie verificat de obiecte noi automat.<br />Când un flux este adãugat , el va lua doar obiectele noi si nu cele deja existente, cu exceptia când apãsati "Descãrcare Fortatã".

en: The hostname is not set.
ro: Numele gazdei nu este setat.

en: The number of connections allowed by your provider
ro: Numãrul de conexiuni permis de furnizor

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
ro: Nu sunt conexiuni stabilite. Vã rugãm sã stabiliti cel putin o conexiune.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
ro: Sunt sarcini orfane în dosarul de descãrcare.<br />Puteti alege în a le sterge (inclusiv fisierele) sau a le trimite înapoi în coadã.

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
ro: Aceastã cheie va permite programelor terte sã adauge NZB-uri în SABnzbd.

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
ro: Aceastã cheie va oferi programelor terte acces deplin la SABnzbd.

en: This month
ro: Luna aceasta

en: This week
ro: Sãptãmâna aceasta

en: This will prevent refreshing content when your mouse cursor is hovering over the queue.
ro: Acest lucru va preveni  reîmprospãtarea când cursorul mouse-ului este deasupra coadei.

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
ro: Acest lucru va reporni SABnzbd.<br />Folositi-l atunci când credeti cã programul are o problemã de stabilitate.<br />Descãrcarea va fi opritã înainte de repornire si reluatã ulterior.

en: This will send a test email to your account.
ro: Acesta va trimite un email test cãtre contul dvs.

en: Thread
ro: Proces

en: Thursday
ro: Joi

en: Timed out
ro: A depãsit timpul alocat

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
ro: A depãsit timpul alocat : Încercati sã activati SSL sau conectarea pe un port diferit.

en: Timeleft
ro: Timp rãmas

en: Timeout
ro: Timp Expirare

en: Title
ro: Titlu

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
ro: From: %s
    To: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd raporteaza Disc Plin
    
    Salut,
    
    SABnzbd sa oprit din descarcare, deoarece discul este aproape plin.
    Va rugam sa faceti loc si reluati SABnzbd manual.

en: Today
ro: Azi

en: Toggle Add NZB
ro: Comutã Adaugã NZB

en: Too little diskspace forcing PAUSE
ro: Prea putin spatiu disc fortez PAUZÃ

en: Too many connections to server %s:%s
ro: Prea multe conexiuni cãtre serverul %s:%s

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
ro: Prea multe conexiuni, vã rugãm sã întrerupeti descãrcarea sau sã încercati din nou mai târziu

en: Top
ro: Vârf

en: Top Menu
ro: Meniu Top

en: Troubleshoot
ro: Depanare

en: Try again
ro: Încercati din nou

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
ro: Încearcã sã prezici decãrcarea cu succes înaintea descãrcãrii reale (mai lent!)

en: Trying SFV verification
ro: Încerc verificare SFV

en: Trying to fetch NZB from %s
ro: Încerc sã descarc NZB de la %s

en: Trying to set status of non-existing server %s
ro: Încerc sã setez starea unui server nexistent %s

en: Trying unrar with password "%s"
ro: Încerc unrar cu parola "%s"

en: Tuesday
ro: Marti

en: Tuning
ro: Optimizãri

en: Type
ro: Tip

en: UNC path "%s" not allowed here
ro: cale UNC "%s" nu este premisã aici

en: URL Fetching failed; %s
ro: Descãrcare URL nereusitã; %s

en: USE AT YOUR OWN RISK!
ro: UTILIZATI PE RISCUL DVS. !

en: Un-Bookmark If Download Complete
ro: Sterge Semn Carte dupã Descãrcare Finalizatã

en: Unauthorised, check your newzbin username/password
ro: Neautorizat, verificati numele de utilizator/parola dvs. de la newzbin

en: Unblock
ro: Deblocheazã

en: Unknown Error while decoding %s
ro: Eroare Necunoscutã în timpul decodãrii %s

en: Unknown action: %s
ro: Actiune necunoscutã: %s

en: Unpack
ro: Dezarhiveazã

en: Unpacked %s files/folders in %s
ro: Dezarhivat %s fisierele/dosarele în %s

en: Unpacking
ro: Dezarhivare

en: Unpacking failed, %s
ro: Dezarhivare nereusitã, %s

en: Unpacking failed, CRC error
ro: Dezarhivare nereusitã, eroare CRC

en: Unpacking failed, an expected file was not unpacked
ro: Dezarhivare nereusitã, un fisier asteptat nu a fost dezarhivat

en: Unpacking failed, archive requires a password
ro: Dezarhivare nereusitã, arhiva necesitã o parolã

en: Unpacking failed, see log
ro: Dezarhivare nereusitã, vezi jurnal

en: Unpacking failed, these file(s) are missing:
ro: Dezarhivare nereusitã, acest(e) fisier(e) sunt lipsã:

en: Unpacking failed, unable to find %s
ro: Dezarhivare nereusitã, nu pot gãsi %s

en: Unpacking failed, write error or disk is full?
ro: Dezarhivare nereusitã, eroare scriere sau disc plin?

en: Unusable NZB file
ro: Fisier NZB Inutilizabil

en: Up
ro: Sus

en: Update Available!
ro: Actualizare Disponibilã!

en: Upload
ro: Încarcã

en: Upload: .nzb .rar .zip .gz
ro: Încarcã: .nzb .rar .zip .gz

en: Uptime
ro: Durata Functionãrii

en: Use 12 hour clock (AM/PM)
ro: Folositi sitemul 12 ore (AM/PM)

en: Use V23 unless your provider requires otherwise!
ro: Folositi V23 doar dacã furnizorul dumneavoastrã necesitã altfel!

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
ro: Foloseste nume temporare în timpul post procesãrii. Dezactivati când sistemul dvs. nu gestioneazã aceasta corect.

en: Use the "Groups / Indexer tags" column to map groups and tags to your categories.<br/>Wildcards are supported. Use commas to seperate terms.
ro: Utilizati coloana "Grupuri /Taguri Indexer" pentru a desemna taguri categoriilor dvs. .<br/>Metacaracterele sunt acceptate. Utilizati virgule pentru a separa termeni.

en: Used before an NZB enters the queue.
ro: Folosit înainte ca un NZB sã intre în coadã.

en: Used cache
ro: Cache Folosit

en: Used when no post-processing is defined by the category.
ro: Folosit când nu este definit nici o post-procesare de categorie.

en: Used when no priority is defined by the category.
ro: Folosit când nu este definit nici o prioritate de categorie.

en: Used when no user script is defined by the category.
ro: Folosit când nu este definit nici un script  de categorie.

en: User Folders
ro: Dosare Utilizator

en: User-defined categories
ro: Categorii definite de utilizator

en: Username
ro: Nume de Utilizator

en: Values
ro: Valori

en: Verified successfully using SFV files
ro: Verificare reusitã cu fisierele SFV

en: Verifying
ro: Se verificã

en: Verifying...
ro: Verificare...

en: Version
ro: Versiune

en: View Script Log
ro: Vezi Jurnal Script

en: View script output
ro: Vezi rezultat script

en: WAIT %s sec
ro: ASTEAPTÃ %s sec

en: WARNING:
ro: ATENTIE:

en: WARNING: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file
ro: ATENTIE: Sarcinã  "%s"  abandonatã  deoarce contine un fisier RAR ecriptat

en: WARNING: Paused job "%s" because of encrypted RAR file
ro: ATENTIE: Sarcina "%s" întreruptã din cauza fisierelor RAR encriptate

en: WARNINGS
ro: AVERTIZÃRI

en: Waiting
ro: Se asteaptã

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
ro: Atentie:LOCALHOST este ambiguu, folositi o adresã IP numericã

en: Warnings
ro: Atentionãri

en: Watched Folder
ro: Dosar Monitorizat

en: Watched Folder Scan Speed
ro: Vitezã Scanare Dosar Monitorizat

en: Web Interface
ro: Interfatã Web

en: Web server authentication
ro: Autentificare server web

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Weekly check for new SABnzbd release.
ro: Verificare sãptãmânalã versiuni noi SABnzbd.

en: When
ro: Când

en: When article has a CRC error, try to get it from another server.
ro: Când un articol are o eroare CRC , încearcã sã-l iei de pe un alt server.

en: Who should we say sent the email?
ro: Cine ar trebui sã spunem cã a trimis email?

en: Year
ro: An

en: Year-Month Folders
ro: Dosar An-Lunã

en: You have no credit on your Newzbin account
ro: Nu aveti credit în contul dvs. Newzbin

en: You have no permisson to use port %s
ro: Nu ai permisiunea sã folosesti acest port %s

en: You must enable JavaScript for Plush to function!
ro: Trebuie sã activati JavaScript pentru ca Plush sã functioneze!

en: You need an nzbmatrix VIP account to use the API
ro: Aveti nevoie de un cont VIP la nzbmatrix pentru a utiliza API

en: Your UNRAR version is not recommended, get it from http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />
ro: Versiunea dvs. UNRAR nu este recomandatã, luati-o de la http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />

en: [%s] Error "%s" while joining files
ro: [%s] Eroare "%s" în timpul unirii fisierelor

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
ro: [%s] Eroare "%s" în timpul dezarhivãrii fisierelor RAR

en: [%s] Joined %s files
ro: [%s] Unit %s fisierele

en: [%s] No par2 sets
ro: [%s] Niciun set par2

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
ro: [%s] PAR2 a primit optiuni incorecte, verificã setãrile Configurare->Comutatoare

en: [%s] Quick Check OK
ro: [%s] Verficare Rapidã OK

en: [%s] Repaired in %s
ro: [%s] Reparat în %s

en: [%s] Verified in %s, all files correct
ro: [%s] Verificat în %s, toate fisierele sunt corecte

en: [%s] Verified in %s, repair is required
ro: [%s] Verificat în %s, reparare necesarã

en: _yenc module... NOT found!
ro: modulul _yenc ... Negãsit!

en: case-adjusted
ro: ajustare nume fisier

en: clear
ro: Sterge

en: day
ro: zi

en: days
ro: zile

en: disable server
ro: dezactiveazã server

en: enable server
ro: activeazã server

en: fetching msgid %s from www.newzbin2.es
ro: descarc msgid %s from www.newzbin2.es

en: file
ro: fisier

en: folder
ro: dosar

en: hour
ro: orã

en: hours
ro: ore

en: left
ro: rãmas

en: mins
ro: minute

en: not installed
ro: neinstalat

en: of
ro: din

en: off
ro: dezactivat

en: on
ro: activat

en: or
ro: sau

en: page
ro: paginã

en: par2 binary... NOT found!
ro: binar par2 ... Negãsit!

en: pyopenssl module missing, please install for https access
ro: modul pyopenssl  lipsã, instalati-l pentru acces https

en: seconds
ro: secunde

en: see logfile
ro: vezi fisier jurnal

en: unknown
ro: necunoscut

en: unrar binary... NOT found
ro: binar unrar... Negãsit!

en: unzip binary... NOT found!
ro: binar unzip... Negãsit!

en: week
ro: sãptãmânã
