sabnzbd - en to sv translation catalogue (872 entries)

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
sv:     SABnzbd kan inte hitta webbgränssnittets filer i %s.<br>    Var vänlig installera om programmet.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd detected a Queue and History from an older (0.4.x) release.<br><br>
        Both queue and history will be ignored and may get lost!<br><br>
        You may choose to stop SABnzbd and finish the queue with the older program.<br><br>
        Click OK to proceed to SABnzbd
sv:     SABnzbd upptäckte Kö and Historik från en äldre (0.4.x) version.<br><br>    Både kö och historik kommer att ignoreras och kan försvinna!<br><br>    Du kan välja att stoppa SABnzbd och färdigställa nedladdningskön med den äldre versionen.<br><br>    Klicka OK för att gå vidare till SABnzbd

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
sv:     SABnzbd har upptäckt sparad data från en annan version av SABnzbd<br>    men kan inte återanvända datan från det andra programmet.<br><br>    Färdigställ dina nedladdningar med det andra programmet först.<br><br>    Därefter kan du starta det här programmet med alternativet "--clean".<br>    Detta kommando kommer att ta bort din nuvarande kö och historik!<br>    SABnzbd read the file "%s".

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
sv:     SABnzbd upptäckte att filen sqlite3.dll saknas.<br><br>    Det händer att bristfälligt designade virusprogram tar bort denna fil.<br>    Var vänlig kontrollera ditt virusprogram, försök installera om SABnzbd och klaga till din återförsäljare.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd is not compatible with some software firewalls.<br>
        %s<br>
        Sorry, but we cannot solve this incompatibility right now.<br>
        Please file a complaint at your firewall supplier.<br>
        <br>
sv:     SABnzbd är inte kompatibelt med vissa mjukvarubaserade brandväggar.<br>    %s<br>    Tyvärr kan vi inte lösa denna inkompatibilitet just nu.<br>    Vänligen registrera ett klagomål hos brandväggens tillverkare.<br>    <br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
sv:     SABnzbd behöver en ledig tcp/ip -port för sin interna webbserver.<br>    Port %s på %s testades , men den är inte tillgänglig.<br>    Någon annan applikation använder porten eller så körs redan SABnzbd.<br>    <br>    Vänligen starta om SABnzbd med ett annat portnummer.

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but the account used for SABnzbd has no permission to use it.<br>
        On OSX and Linux systems, normal users must use ports above 1023.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
sv:     SABnzbd behöver en tillgänglig tcp/ip port för dess interna web server.<br>    Port %s på %s testades, men kontot som används för SABnzbd har inte tillåtelse att använda den.<br>    På OSX och Linux-system måste normala användare använda portnummer 1023 eller högre.<br>    <br>    Var vänlig starta om SABnzbd med ett annat portnummer.

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
sv:     SABnzbd behöver en giltig värdadress för dess interna webbserver.<br>    Du har specifierat en ogiltig adress.<br>    Säkra värdadresser är <b>localhost</b> och <b>0.0.0.0</b><br>    <br>    Var vänlig starta om SABnzbd med en giltig värdadress.

en: %s -> Unknown encoding
sv: %s -> Okänd kodning

en: %s => missing from all servers, discarding
sv: %s => saknas från alla servrar, kastar

en: %s articles had non-matching duplicates
sv: %s artiklar hade icke-matchande dubletter

en: %s articles were malformed
sv: %s artiklar var felaktiga

en: %s articles were missing
sv: %s artiklar saknades

en: %s articles were removed
sv: %s artiklar borttagna

en: %s directory: %s error accessing
sv: %s mapp: %s åtkomst misslyckad

en: %s files in %s
sv: %s filer i %s

en: %s is not a correct octal value
sv: %s är inte rätt siffervärde

en: %s is not a valid email address
sv: %s är inte en godkänd e-mail adress

en: %s missing
sv: %s saknas

en: &nbsp;Resolving address
sv: &nbsp;Lösa adress

en: &nbsp;or Report ID
sv: &nbsp;eller Report ID

en: &nbsp<br />SABnzbd shutdown finished.<br />Wait for about 5 second and then click the button below.<br /><br /><strong><a href="..">Refresh</a></strong><br />
sv: &nbsp<br />SABnzbd nedstängning färdig.<br />Vänta ungefär 5 sekunder och klicka sedan på knappen under..<br /><br /><strong><a href="..">Ladda om</a></strong><br />

en: +Delete
sv: +Ta bort

en: +Repair
sv: +Reparera

en: +Unpack
sv: +Packar upp

en: .nzb Backup Folder
sv: .nzb Reservmapp

en: 1x05 Episode Folder
sv: 1x05 Episodmapp

en: 1x05 Season Folder
sv: 1x05 Säsongsmapp

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
sv: <em>OBS:</em> Mappar kommer att skapas automatiskt när du Sparar. Du måste ange exakta sökvägar till dina mappar för att spara utanför standardmapparna.

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
sv: <i>Data kommer <b>inte</b> tas bort. Kräver omstart av SABnzbd!</i>

en: AGE
sv: År

en: API Key
sv: API-nyckel

en: API Key QR Code
sv: API- eller QR-kod

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
sv: API-nyckel felaktig, använd api-nyckeln från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
sv: API-nyckel saknas, skriv in api-nyckeln från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: Aborted, cannot be completed
sv: Avbrutet, kan inte slutföras

en: Accept
sv: Acceptera

en: Access
sv: Åtkomst

en: Access denied
sv: Åtkomst nekades

en: Account info
sv: Användarinfo

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate an alternative skin.
sv: Aktivera ett alternativt skin.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Add NZB
sv: Lägg till NZB

en: Add Schedule
sv: Lägg till schema

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: Add new downloads
sv: Lägg till ny nedladdning

en: Added NZB
sv: NZB tillagd

en: Administrative Folder
sv: Administrativ mapp

en: Affected Categories
sv: Påverkade kategorier

en: Age
sv: Ålder

en: All
sv: Alla

en: Always
sv: Alltid

en: Are you sure you want to delete
sv: Är du säker på att du vill ta bort

en: Are you sure you want to restart SABnzbd?
sv: Är du säker på att du vill starta om SABnzbd?

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
sv: Är du säker på att du vill stänga av SABnzbd?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Arguments
sv: Argument

en: Article Cache Limit
sv: Cachestorlek för artiklar

en: Article identifier
sv: Artikel-ID

en: Authentication failed, check username/password.
sv: Autentisering misslyckades, kontrollera användarnamn och lösenord.

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
sv: Autentisering saknas, ange användarnamn / lösenord från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: Auto-Fetch Bookmarks
sv: Hämta bokmärken automatiskt

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
sv: Auto-pausa när fri plats är nära sin gräns.<br /><i>I bytes, följt av K,M,G,T. Till exempel: "800M" or "8G"</i>

en: Automatically download bookmarked posts.
sv: Ladda automatiskt ned bokmärkta poster.

en: Automatically retrieve jobs from your bookmarks.
sv: Hämtar jobb från bokmärken automatiskt.

en: Automatically sort items by (average) age.
sv: Sortera automatiskt efter (medel) ålder.

en: Back
sv: Bakåt

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Backup server
sv: Reserv server

en: Bad schedule %s at %s:%s
sv: Fel schema %s vid %s:%s

en: Badly formed yEnc article in %s
sv: Felaktigt utformad yEnc artikel i %s

en: Bookmark Processing
sv: Bearbetar bokmärken

en: Bottom
sv: Botten

en: CRC Error in %s (%s -> %s)
sv: CRC Fel i %s (%s -> %s)

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
sv: Sparar artiklar i minnet för att reducera diskåtkomst.<br /><i>I bytes, följt av K,M,G. Till exempel: "64M" eller "128M"</i>

en: Cached %s articles (%s)
sv: Sparat %s artiklar (%s)

en: Cannot change permissions of %s
sv: Det gick inte att ändra rättigheter på %s

en: Cannot connect to registry hive HKEY_CURRENT_USER.
sv: Kan ej ansluta till registret HKEY_CURRENT_USER.

en: Cannot connect to server %s [%s]
sv: Kan ej ansluta till server %s [%s]

en: Cannot create %s folder %s
sv: Kan inte skapa %s mapp %s

en: Cannot create backup file for %s
sv: Kan inte skapa backup-fil för %s

en: Cannot create directory %s
sv: Kan ej skapa mapp %s

en: Cannot create final folder %s
sv: Kan inte skapa slutgiltig mapp %s

en: Cannot create temp file for %s
sv: Kan inte skapa temp -fil för %s

en: Cannot find email templates in %s
sv: Kan ej finna e-mail mallar i %s

en: Cannot find web template: %s, trying standard template
sv: Hittar inte webbmall: %s, försöker med standardmall

en: Cannot launch the browser, probably not found
sv: Kan inte starta webbläsaren, hittades troligtvis inte

en: Cannot open registry key "%s".
sv: Kan ej öppna registernyckel "%s".

en: Cannot read %s
sv: Kan ej läsa %s

en: Cannot read Watched Folder %s
sv: Kan ej läsa övervakad mapp %s

en: Cannot write to INI file %s
sv: Kan inte skriva till INI filen %s

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Changes have not been saved, and will be lost.
sv: Ändringarna har inte sparats och kommer att försvinna.

en: Changes will require a SABnzbd restart!
sv: Ändringar kräver omstart av SABnzbd!

en: Check for New Release
sv: Kolla efter ny utgåva

en: Check result of unpacking
sv: Kontrollera resultat av uppackning

en: Check result of unpacking (needs to be off for some file systems).
sv: Kontrollera resultat av uppackning (måste slås av på vissa filsystem).

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Checking Interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
sv: Kontrollintervall (i minuter, minst 15). Ej aktiv om du använder Schemaläggaren!

en: Choose a skin.
sv: Välj ett skin.

en: Cleanup List
sv: Rensa lista

en: Cleanup of %s failed.
sv: Rensning av %s misslyckades.

en: Cleanup par files (if verifiying/repairing succeded).
sv: Rensar bort par filer (om verifiering/reparation lyckades).

en: Clear
sv: Rensa

en: Click below to test.
sv: Klicka nedan för att testa.

en: Click to test the entered details.
sv: Klicka här för att testa dina angivna serveruppgifter.

en: Close
sv: Stäng

en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
sv: SABnzbd kommer inte att stängas av om du stänger ett fönster eller en tab i webbläsaren.

en: Complete Dir
sv: Färdig nedladdningsmapp

en: Complete Folder
sv: Färdig mapp

en: Completed
sv: Färdig

en: Completed Download Folder
sv: Färdig nedladdningsmapp

en: Config
sv: Konfiguration

en: Config File
sv: Konfig fil

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Confirm History Deletions
sv: Bekräfta Historik-borttagningar

en: Confirm Queue Deletions
sv: Bekräfta Kö-borttagningar

en: Connecting %s@%s:%s failed, message=%s
sv: Anslutning av %s@%s:%s misslyckades, meddelande=%s

en: Connection Successful!
sv: Anslutning lyckades!

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Could not delete newzbin bookmark %s
sv: Det gick inte att ta bort newzbin bokmärke %s

en: Could not determine connection result (%s)
sv: Det gick inte att ansluta (%s)

en: Current Schedules
sv: Aktuella scheman

en: Custom
sv: Anpassa

en: D
sv: T

en: DUPLICATE
sv: DUBLETT

en: Daily
sv: Dagligen

en: Daily Folders
sv: Dagliga mappar

en: Date Sorting
sv: Datum sortering

en: Day of month
sv: Månadsdag

en: Decade
sv: Tiotal

en: Decoding %s failed
sv: Avkodning av %s misslyckades

en: Default
sv: Standard

en: Default Base Folder
sv: Standard basmapp

en: Default Post-Processing
sv: Standard efterbehandling

en: Default Priority
sv: Standard prioritet

en: Default User Script
sv: Standard användarskript

en: Defines post-processing and storage.
sv: Definierar efterbehandling och lagring.

en: Del
sv: Ta bort

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Delete Feed
sv: Ta bort flöde

en: Delete after download
sv: Ta bort efter nedladdning

en: Delete all completed items from History?
sv: Ta bort alla slutförda objekt från Historik?

en: Delete all downloaded files?
sv: Ta bort alla nedladdade filer?

en: Delete all failed items from History?
sv: Ta bort alla misslyckade objekt från Historik?

en: Delete all items from the queue?
sv: Ta bort alla saker från kön?

en: Delete the all failed items from the history?
sv: Ta bort alla felaktiga saker från historiken?

en: Deleting %s failed!
sv: Borttagning av %s misslyckades!

en: Detect Duplicate Downloads
sv: Upptäck dubbletter av nedladdningar

en: Detect identically named NZB files (requires NZB backup option) and duplicate titles across RSS feeds.
sv: Upptäck NZB:er med samma namn (kräver att NZB säkerhetskopiering är på) och dubbletter av titlar över RSS-flöden.

en: Disable API-key
sv: Stäng av API-nyckel

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
sv: Avaktiverade HTTPS då CERT och KEY -filer saknas

en: Discard
sv: Förkasta

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
sv: Koppla ifrån usenet servrarna när kön är tom eller pausad.

en: Disconnect on Empty Queue
sv: Koppla ifrån när kön är tom

en: Disk Full Notifications
sv: Full hårddisk notifiering

en: Disk error on creating file %s
sv: Diskfel vid skapande av fil %s

en: Disk full! Forcing Pause
sv: Disken är full! Pausar...

en: Do an extra verification based on SFV files.
sv: Gör en extra kontroll med SFV filer

en: Do not download
sv: Ladda inte ned.

en: Do not have valid authentication for feed %s
sv: Har inte giltig autentisering för flöde %s

en: Do not require the API key.
sv: Kräv ingen API-nyckel.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
sv: Har du inte någon usenet leverantör? Vi rekommenderar att prova %s.

en: Down
sv: Ner

en: Download
sv: Nedladdning

en: Download Completed
sv: Hämtningen slutfördes

en: Download Dir
sv: Temporär nedladdningmapp

en: Download Failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Download Speed Limit
sv: Hastighetsbegränsning för Nedladdning

en: Download failed - Out of your server's retention?
sv: Hämtning misslyclades - Out of your server's retention?

en: Download might fail, only %s of required %s available
sv: Nerladdningen kan misslyckas, bara %s av krävda %s finns tillgängligt

en: Download rate limit (in KB/s - kilobytes per second).
sv: Medelhastighetsbegränsning för Nedladdning (i KB/s - kilobyte per sekund).

en: Download speed
sv: Nedladdningshastighet

en: Downloaded
sv: Nedladdae

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
sv: Hämtade i %s vid ett genomsnitt på %sB/s

en: Downloaded so far
sv: Nedladdade än så länge

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: DualView1
sv: Flerskärm1

en: DualView2
sv: Flerskärm2

en: E.g.
sv: Ex.

en: ENCRYPTED
sv: KRYPTERAT

en: ERROR:
sv: FEL:

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: ERROR: CRC failed in "%s"
sv: FEL: CRC misslyckades i "%s"

en: ERROR: path too long (%s)
sv: FEL: sökvägen är för lång (%s)

en: ERROR: unable to find "%s"
sv: FEL: gick inte att hitta "%s"

en: ERROR: write error (%s)
sv: FEL: skrivningsfel (%s)

en: ETA
sv: Tid kvar

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit NZB Details
sv: Ändra NZB detaljer

en: Email
sv: E-mail

en: Email Account Settings
sv: E-mail kontoinställningar

en: Email Notification On Job Completion
sv: E-mail notifiering när jobb är slutfört

en: Email Options
sv: E-mail alternativ

en: Email Recipient
sv: E-mail mottagare

en: Email Sender
sv: E-mail sändare

en: Email Sent!
sv: Skickat E-mail!

en: Email Templates Folder
sv: Mapp för E-mail mallar

en: Email Test Result
sv: E-mail testresultat

en: Email address to send the email to.
sv: E-mail adress att skicka e-mailen till.

en: Email succeeded
sv: E-mail sändning lyckades

en: Empty
sv: Tom

en: Empty NZB file %s
sv: NZB filen %s är tom

en: Empty RSS entry found (%s)
sv: Tom RSS post hittades (%s)

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Date Sorting
sv: Aktivera datumssortering

en: Enable Filejoin
sv: Aktivera Filsammanslagning (Filejoin)

en: Enable HTTPS
sv: HTTPS Aktivera

en: Enable HTTPS access to SABnzbd.
sv: Aktivera HTTPS åtkomst till SABnzbd.

en: Enable Movie Sorting
sv: Aktivera filmsortering

en: Enable MultiCore Par2
sv: Aktivera MultiCore Par2

en: Enable Par Cleanup
sv: Aktivera Par rensning (Par Cleanup)

en: Enable Quick Check
sv: Aktivera Snabbkoll

en: Enable SFV-based checks
sv: Använd SFV-baserade kontroller

en: Enable TS Joining
sv: Aktivera TS Sammanslagning (TS Joining)

en: Enable TV Sorting
sv: Aktivera TV sortering

en: Enable Unrar
sv: Aktivera Unrar

en: Enable Unzip
sv: Aktivera Unzip

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
sv: Aktivera åtkomst till webbkontrollen med HTTPS adress.

en: Enable built-in unrar functionality.
sv: Aktiverar inbyggda Unrar funktionen.

en: Enable built-in unzip functionality.
sv: Aktiverar inbyggda Unzip funktionen.

en: Enable folder rename
sv: Döp om mappar

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
sv: Aktivera för lägre minnesanvändning. Avaktivera för att förhindra långsamma jobb att blockera kön.

en: Enable generic sorting and renaming of files.
sv: Aktiverar sortering och omdöpning av filer.

en: Enable if downloads are not put in their own folders.
sv: Aktivera om nedladdning inte är flyttad till egen mapp.

en: Enable sorting and renaming of date named files.
sv: Aktiverar sortering och omdöpning av datummärkta filer.

en: Enable sorting and renaming of episodes.
sv: Aktiverar sortering och omdöpning av episoder.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enter URL
sv: URL

en: Episode Name
sv: Episodnamn

en: Episode Number
sv: Episodnummer

en: Episode.Name
sv: Episod.Namn

en: Episode_Name
sv: Episod_Namn

en: Error "%s" while running file_join on %s
sv: Fel "%s" när du kör file_join på %s

en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
sv: Fel "%s" medans par2_repair kördes på %s

en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
sv: Fel "%s" när du kör rar_unpack på %s

en: Error "%s" while running unzip() on %s
sv: Fel "%s" när du kör unzip() på %s

en: Error %s while running par2_repair on set %s
sv: Fel %s när du kör par2_repair på %s

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
sv: Error %s: Du måste ange ett giltigt användarnamn och lösenord.

en: Error Fetching msgid %s from www.newzbin2.es - Please make sure your Username and Password are set
sv: Fel vid hämtning av msgid %s från www.newzbin2.es - Kontrollera att användarnamn och lösenord är angivna

en: Error creating SSL key and certificate
sv: Det gick inte att skapa SSL-nyckel eller certifikat.

en: Error getting TV info (%s)
sv: Det gick inte att hämta TV info (%s)

en: Error importing %s
sv: Det gick inte att importera %s

en: Error importing OpenSSL module. Connecting with NON-SSL
sv: Misslyckades med importering av OpenSSL modul. Ansluter utan SSL

en: Error loading %s, corrupt file detected
sv: Laddningsfel %s, felaktig fil detekterad

en: Error removing %s
sv: Fel vid borttagning av %s

en: Error removing workdir (%s)
sv: Det gick inte att ta bort arbetsmapp (%s)

en: Error renaming "%s" to "%s"
sv: Det gick inte att döpa om "%s" till "%s"

en: Error while adding %s, removing
sv: Det gick inte att lägga till  %s, tar bort

en: Error while shutting down system
sv: Fel uppstod då systemet skulle stängas

en: Error-only
sv: Bara vid fel

en: Error: No secondary interface defined.
sv: Fel: Inget andrainterface definierat.

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
sv: Fel: Kön är inte tom, kan inte byta mapp.

en: Error: Session Key Incorrect
sv: Fel: Fel sessionsnyckel

en: Error: Session Key Required
sv: Fel: Kräver sessionsnyckel

en: Errors/Warning
sv: Fel/Varning

en: Everything
sv: Allt

en: Example
sv: Exempel

en: Extension
sv: ändelse

en: Extra PAR2 Parameters
sv: Extra PAR2 parametrar

en: Extracting...
sv: Extraherar...

en: Fail on yEnc CRC Errors
sv: Vid fel på på yEnc CRC

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed login for server %s
sv: Det gick inte att logga in på server %s

en: Failed making (%s)
sv: Skapande av (%s) misslyckades

en: Failed moving %s to %s
sv: Det gick inte att flyta %s till %s

en: Failed to authenticate to mail server
sv: Autentisering till mailserver misslyckades

en: Failed to close database, see log
sv: Det gick inte att stänga databasen, se logg

en: Failed to close mail connection
sv: Det gick inte att stänga e-mail anslutning

en: Failed to compile regex for search term: %s
sv: Det gick inte att kompilera regex för sök-sträng: %s

en: Failed to connect to mail server
sv: Det gick inte att ansluta till mailserver

en: Failed to hibernate system
sv: Kunde inte sätta systemet i vänteläge

en: Failed to import %s files from %s
sv: Det gick inte att importera %s filer från %s

en: Failed to initialize %s@%s:%s
sv: Det gick inte att initialisera %s@%s:%s

en: Failed to initiate TLS connection
sv: Det gick inte att initialisera TLS anslutning

en: Failed to load postprocessing queue: Wrong version (need:%s, found:%s)
sv: Det gick inte att ladda efterbehandlings kön: Fel version (kräver:%s, hittade:%s)

en: Failed to move files
sv: Misslyckades med att flytta filer

en: Failed to read registry keys for special folders
sv: Det gick inte att läsa registernyckel för specialmappar

en: Failed to remove nzo from postproc queue (id)
sv: Det gick inte att ta bort nzo från efterbehandlings kön (id)

en: Failed to rename similar file: %s to %s
sv: Det gick inte att döpa om liknande fil: %s till %s

en: Failed to rename: %s to %s
sv: Det gick inte att döpa om: %s till %s

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
sv: Det gick inte att hämta RSS flödet från %s: %s

en: Failed to send e-mail
sv: Det gick inte att skicka e-mail

en: Failed to standby system
sv: Det gick inte att sätta systemet i viloläge

en: Failed to start web-interface
sv: Det gick inte att starta webbgränssnittet

en: Failed to update newzbin job %s
sv: Det gick inte att uppdatera newzbin jobb %s

en: Failure
sv: Misslyckades

en: Failure in tempfile.mkstemp
sv: Fel i tempfile.mkstemp

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

en: Feed
sv: Flöde

en: Fetch
sv: Hämta

en: Fetching
sv: Hämtar

en: Fetching %s blocks...
sv: Hämtar %s block...

en: Fetching extra blocks...
sv: Hämtar extra block...

en: File %s is empty, skipping
sv: Fil %s är tom, hoppar över

en: File Extension
sv: Filändelse

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
sv: Fil som innehåller alla lösenord som ska prövas på krypterade RAR-filer.

en: File join of %s failed
sv: Filsammanslagning av %s misslyckades

en: File name or path to HTTPS Certificate.
sv: Filnamn eller sökväg till HTTPS Certifikat.

en: File name or path to HTTPS Key.
sv: Filnamn eller sökväg till HTTPS Nyckel.

en: File set
sv: Filuppsättning

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
sv: Filtrera ut sample-filer (ex. video samplingar).

en: First
sv: Första

en: Folder "%s" does not exist
sv: Mappen "%s" finns inte

en: Folder configuration
sv: Mappkonfiguration

en: Folder containing user scripts for post-processing.
sv: Mapp innehållande skript för efterbehandling.

en: Folder containing user-defined email templates.
sv: Mapp som innehåller användar-definierade e-mail mallar.

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
sv: Mapp som igenomsöks automatiskt efter .nzb filer.<br /><i>Skannar även igenom .zip .rar och .tar.gz arkiv efter .nzb filer.</i>

en: Folder/Path
sv: Mapp/Sökväg

en: Folders
sv: Mappar

en: For authenticated email, account name.
sv: Användarnamn för e-mail som kräver autentisering.

en: For authenticated email, password.
sv: Lösenord för e-mail som kräver autentisering.

en: Force
sv: Tvinga

en: Force Disconnect
sv: Tvinga frånkoppling

en: Force Download
sv: Tvinga nedladdning

en: Free (Temp)
sv: Ledigt temputrymme

en: Free Space
sv: Ledigt diskutrymme

en: Frequency
sv: Förekomst

en: Friday
sv: Fredag

en: Further help can be found on our
sv: Övrig hjälp kan du hitta på våran

en: General
sv: Allmänt

en: General configuration
sv: Allmän konfiguration

en: Generate New Key
sv: Generera Ny Nyckel

en: Generic Sorting
sv: Allmän sortering

en: Get Bookmarks
sv: Hämta bokmärken

en: Get Bookmarks Now
sv: Hämta bokmärken nu

en: Get NZB
sv: Lägg till NZB

en: Get Newzbin Bookmarks
sv: Hämta Newzbin bokmärken

en: Go to SABnzbd
sv: Gå till SABnzbd

en: Go to wizard
sv: Gå till guiden

en: HTTPS Certificate
sv: HTTPS Certifikat

en: HTTPS Key
sv: HTTPS Nyckel

en: HTTPS Port
sv: HTTPS-port

en: HTTPS Support
sv: HTTPS Stöd

en: Help
sv: Hjälp

en: Hibernate PC
sv: Viloläge PC

en: Hide Edit Options
sv: Dölj Redigeringsalternativ

en: Hide details
sv: Göm detaljer

en: Hide files
sv: Göm filer

en: High
sv: Hög

en: History
sv: Historik

en: History Last 10 Items
sv: Historik (10 senaste sakerna)

en: History Size
sv: Historikstorlek

en: Home
sv: Hem

en: Home page
sv: Webbplats

en: Host
sv: Adress

en: Host SABnzbd should listen on.
sv: Adress som SABnzbd ska lyssna på.

en: Hour:Min
sv: Timme:Minut

en: I want SABnzbd to be viewable by any pc on my network.
sv: Jag vill att SABnzbd ska bli nåbart från vilken dator som helst i mitt nätverk.

en: I want SABnzbd to be viewable from my pc only.
sv: Jag vill att SABnzbd ska bli nåbart enbart från min dator.

en: IDLE
sv: Väntar

en: INCOMPLETE
sv: INKOMPLETT

en: IONice Parameters
sv: IONice parametrar

en: Idle
sv: Sysslolös

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
sv: Om tom kommer standardporten endast lyssna till HTTPS.

en: If you are a member of newzbin or nzbmatrix, you may enter your username and password here so we can fetch their nzb's. This stage can be skipped if you don't use either services.
sv: Om du är medlem på newzbin eller nzbmatrix kan du ange ditt användarnamn och lösenord här så kan vi hämta deras nzb filer. Detta stadium kan hoppas över om du inte använder deras tjänster.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
sv: Om du får detta felmeddelande igen, var vänlig försök med en annan siffra.<br>

en: If you have an account at <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, you can enter your account info here.<br />This is required if you want to use the RSS feeds of this site.
sv: Om du har ett konto på <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, så kan du skriva in din användarinformation här.<br />Det krävs för att du ska kunna använda RSS-flödet från nzbmatrix.

en: Ignore Samples
sv: Ignorera Sample-filer

en: Ignoring duplicate NZB "%s"
sv: Ignorerar dubblett för NZB "%s"

en: In
sv: I

en: In folders
sv: In mapp

en: In minutes (at least 15 min).
sv: I minuter (minst 15 min).

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
sv: För att ladda ner från usenet du behöver tillgång till en leverantör. Din internetleverantör kan ge dig tillgång, men en premie leverantör rekommenderas.

en: Incompatible feed
sv: Inkompatibel feed

en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
sv: Felaktig köfil funnen, kan ej fortsätta

en: Incomplete Folder
sv: Ofullständig mapp

en: Incomplete NZB file %s
sv: NZB filen %s är inte komplett

en: Incomplete sequence of joinable files
sv: Ej komplett sekvens av filer för ihopläggning

en: Incorrect RSS feed description "%s"
sv: Felaktigt RSS-flödesbeskrivning "%s"

en: Incorrect parameter
sv: Fel parameter

en: Incorrect value for %s: %s
sv: Fel värde för %s: %s

en: Incorrectly encoded password %s
sv: Felaktigt kodat lösenord %s

en: Index Sites
sv: Index-sidor

en: Initiating restart...<br />
sv: Förbereder omstart...<br />

en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
sv: Felaktig NZB fil %s, hoppar över (orsak=%s, linje=%s)

en: Invalid encoding of email template %s
sv: Ogiltig avkodning av email mallen %s

en: Invalid nzbmatrix report number %s
sv: Ogiltigt nzbmatrix rapporteringsnummer %s

en: Invalid par2 files, cannot verify or repair
sv: Korrupta par2 filer, kan inte verifiera eller reparera

en: Invalid server address.
sv: Ogiltig serveradress

en: Invalid server details
sv: Ogiltiga serverdetaljer

en: Invalid stage logging in history for %s
sv: Felaktig loggning i historiken av %s

en: Invert
sv: Invertera

en: It is likely that you are using ZoneAlarm on Vista.<br>
sv: Det är troligt att du använder ZoneAlarm på Vista.<br>

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
sv: Det är rekommenderat att du sparar denna plats som ett bokmärke för att komma åt SABnzbd när det körs i bakgrunden.

en: Job "%s" was re-added to the queue
sv: Jobb "%s" är återinlagt i kön

en: Job finished
sv: Arbetet utförd

en: Jobs marked with a '*' will not be automatically downloaded.
sv: Jobb markerade med '*' kommer ej att laddas ned automatiskt.

en: Join files
sv: Slår ihop filer

en: Join files ending in .001, .002 etc. into one file.
sv: Slår ihop filer med filändelserna .001, .002 etc. till en fil.

en: Join files ending in .001.ts, .002.ts etc. into one file.
sv: Slår ihop filer med filändelserna .001.ts, .002.ts etc. till en fil.

en: Joining
sv: Slår ihop

en: Keep loose downloads in extra folders
sv: Låt nedladdning i extramapp vara

en: Language
sv: Språk

en: Last
sv: Sista

en: Latest Warnings
sv: Senaste Varningar

en: Launch Browser on Startup
sv: Starta webbläsare vid uppstart

en: Launch my internet browser with the SABnzbd page when the program starts.
sv: Starta webbläsaren med SABnzbd's sida när programet startas.

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
sv: Startar standard webbläsaren när SABnzbd startar.

en: Left
sv: Vänster

en: Limit Speed
sv: Hastighetsbegränsning

en: Links
sv: Länkar

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>
sv: Lista med filändelser som ska tas bort efter nedladdning.<br />Till exempel: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>

en: Loading %s failed
sv: Laddning av %s misslyckades

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
sv: Plats för köadministration och historiedatabas.<br /><i>Kan bara ändras när kön är tom.</i>

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
sv: Plats för sparade loggfiler från SABnzbd.<br /><i>Kräver omstart av SABnzbd!</i>

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
sv: Plats för att lagra bearbetade och färdiga nedladdningar.<br /><i>Kan åsidosättas av användar-definierade kategorier.</i>

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
sv: Plats för att lagra ej bearbetade nedladdningar.<br /><i>Kan endast ändras när kön är tom.</i>

en: Location where .nzb files will be stored.
sv: Plats där .nzb filer sparas.

en: Log Folder
sv: Loggmapp

en: Logging
sv: Loggning

en: Low
sv: Låg

en: Lower Case
sv: Små bokstäver

en: Main packet not found...
sv: Huvudarkiv saknas...

en: Matched
sv: Matchade

en: Max Speed
sv: Max hastighet

en: Meaning
sv: Betyder

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
sv: Minimal fri plats för temporär nedladdningsmapp

en: Misc
sv: Diverse

en: Missing Session key
sv: Saknar sessionsnyckel

en: Missing articles
sv: Saknade artiklar

en: Missing expected file: %s => unrar error?
sv: Saknade förväntad fil: %s => unrar fel?

en: Monday
sv: Måndag

en: Month
sv: Månad

en: More
sv: Mer

en: Movie Name
sv: Film Namn

en: Movie.Name
sv: Film.Namn

en: Movie_Name
sv: Film_Namn

en: Moving
sv: Flyttar

en: Moving...
sv: Flyttar...

en: Multi-part label
sv: Multi-del etikett

en: NZB Key
sv: NZB-nyckel

en: NZB added to queue
sv: NZB tillagd i kön

en: Name
sv: Namn

en: Never
sv: Aldrig

en: New Feed URL
sv: Ny flödesadress

en: New release %s available at
sv: Ny utgåva %s tillgänglig

en: New release available
sv: Ny utgåva tillgänglig

en: Newzbin Password
sv: Newzbin Lösenord

en: Newzbin Username
sv: Newzbin Användarnamn

en: Newzbin gives undocumented error code (%s)
sv: Newzbin ger odokumenterad felkod (%s)

en: Newzbin gives undocumented error code (%s, %s)
sv: Newzbin ger odokumenterad felkod (%s, %s)

en: Newzbin report %s not found
sv: Newzbin rapporterade %s ej funnen

en: Newzbin server changed its protocol
sv: Newzbin server ändrade sitt protokoll

en: Newzbin server fails to give info for %s
sv: Newzbin servern misslyckades ge info för %s

en: Next
sv: Nästa

en: Nice Parameters
sv: Bra parametrar

en: No PAR2 program found, repairs not possible<br />
sv: Inget PAR2 program funnet, reparation ej möjlig<br />

en: No UNRAR program found, unpacking RAR files is not possible<br />
sv: Inget UNRAR program funnet, uppackning ej möjlig<br />

en: No email templates found
sv: Inga email mallar funna

en: No folders
sv: Ingen mapp

en: No post-processing because of failed verification
sv: Ingen efterbehandling på grund av misslyckad verifiering

en: No recipients given, no email sent
sv: Ingen mottager angiven, ingen email har skickats

en: None
sv: Ingen

en: Not enough disk space to complete downloads!
sv: Inte tillräckligt med diskutrymme för att kunna fortsätta ladda ned.

en: Not matched
sv: Matchade inte

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
sv: Sekunder mellan skanningar för .nzb filer.

en: NzbMatrix API key
sv: NzbMatrix API-nyckel

en: NzbMatrix Username
sv: NzbMatrix Användarnamn

en: OPTIONAL Account Password
sv: VALFRITT Användarlösenord

en: OPTIONAL Account Username
sv: VALFRITT Kontoanvändarnamn

en: Off
sv: Av

en: On Finish
sv: Vid slut

en: On queue finish
sv: När kön är färdig

en: Only Get Articles for Top of Queue
sv: Bara artiklarna för början av kön

en: Only perform post-processing on jobs that passed all PAR2 checks.
sv: Efterbehandla enbart jobb som passerat PAR2 kontrollen.

en: Open Informational URL
sv: Öppen informations URL

en: Open Source URL
sv: Öppen källdkod URL

en: Open a Terminal window and type the line (example):
sv: Öppna ett Terminal-fönster och skriv raden (exempel):

en: Open complete folder
sv: Öppna färdig mapp

en: Optional
sv: Valfri

en: Optional Supplemental NZB
sv: Valfri Kompletterande NZB

en: Optional authentication password.
sv: Väljbart autentiserings lösenord.

en: Optional authentication username.
sv: Väljbart autentiserings användarnamn.

en: Options
sv: Alternativ

en: Order
sv: Ordning

en: Original Filename
sv: Originalfilnamn

en: Other Messages
sv: Andra meddelanden

en: Other Switches
sv: Andra parametrar

en: PAUSED
sv: PAUSAD

en: Page
sv: Sida

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Part Number
sv: Delnummer

en: Password
sv: Lösenord

en: Password file
sv: Lösenordsfil

en: Password masked in ******, please re-enter
sv: Lösenordet är dolt med ******, försök igen

en: Password protect access to SABnzbd (recommended)
sv: Lösenordsskydda åtkomst till SABnzbd (rekommenderas)

en: Path
sv: Genväg

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pattern Key
sv: Hjälp till Sorteringssträng

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause All
sv: Pausa Allt

en: Pause Downloading During Post-Processing
sv: Pausa nedladdning under efterbehandling

en: Pause Interval
sv: Pausintervall

en: Pause for
sv: Pausa för

en: Pause for 1 hour
sv: Pausa 1 timme

en: Pause for 12 hours
sv: Pausa 12 timmar

en: Pause for 15 minutes
sv: Pause 15 minuter

en: Pause for 24 hours
sv: Pausa 24 timmar

en: Pause for 3 hours
sv: Pausa 3 timmar

en: Pause for 30 minutes
sv: Pausa 30 minuter

en: Pause for 5 minutes
sv: Pausa 5 minuter

en: Pause for 6 hours
sv: Pausa 6 timmar

en: Pause for how many minutes?
sv: Pausa hur många minuter?

en: Pause for...
sv: Pausa i...

en: Pause post-processing
sv: Pausa efterbehandla

en: Paused
sv: Pausad

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
sv: Pausas nedladdning när efterbehandling börjar och återupptar nedladdning när efterbehandling är klar.

en: Pausing duplicate NZB "%s"
sv: Pausar dubblett för NZB "%s"

en: Permissions for completed downloads
sv: Rättigheter för färdiga nedladdningar

en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
sv: Tänk på att värdnamnet 0.0.0.0 behöver en IPv6-adress för extern åtkomst

en: Please enter a whole number.
sv: Ange ett heltal.

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
sv: Fyll i uppgifter om din primära usenet leverantör.

en: Plush Options
sv: Plush Inställningar

en: Port SABnzbd should listen on.
sv: Port som SABnzbd ska lyssna på.

en: Post Processing Failed for %s (%s)
sv: Efterbehandling misslyckades för %s (%s)

en: Post-Process Only Verified Jobs
sv: Efterbehandla endast verifierade jobb

en: Post-Processing Scripts Folder
sv: Efterbehandlings skriptmapp

en: Post-processing
sv: Efterbehandling

en: Post-processing started
sv: Efterbehandling påbörjad

en: PostProcessing was aborted (%s)
sv: Efterbehandling avbröts (%s)

en: Pre-queue user script
sv: Kö-specifika användarskript

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Press Startkey+R and type the line (example):
sv: Tryck på Startknappen+R och skriv raden (exempel):

en: Prev
sv: Föregående

en: Previous
sv: Föregående

en: Priority
sv: Prioritet

en: Probable account sharing
sv: Misstänkt kontodelning

en: Problem accessing nzbmatrix server (%s)
sv: Anslutningsproblem till nzbmatrix server (%s)

en: Problem with
sv: Problem med

en: Processed Bookmarks
sv: Bearbetar bokmärken

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Processing Switches
sv: Bearbetar parametrar

en: Program did not start!
sv: Programmet startade inte!

en: Progress
sv: Arbetar

en: Purge
sv: Rensa

en: Purge Completed NZBs
sv: Rensa färdiga NZB:er

en: Purge Failed History
sv: Rensa Misslyckad Historik

en: Purge Failed NZBs
sv: Rensa Misslyckade NZB:er.

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
sv: Rensa Misslyckade NZB:er och ta bort filer

en: Purge History
sv: Töm historik

en: Purge NZBs
sv: Rensa NZB:er

en: Purge NZBs & Delete Files
sv: Rensa NZB:er och ta bort filer

en: Purge Queue
sv: Rensa kö

en: Purge the History?
sv: Vill du verkligen tömma historiken?

en: Purge the Queue?
sv: Töm kön?

en: Python Version
sv: Python-version

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Queue
sv: Kö

en: Queue First 10 Items
sv: Kö (10 första sakerna)

en: Queue auto refresh interval:
sv: Automatisk uppdateringsintervall av kö:

en: Queued
sv: Köad

en: Quick Check...
sv: Snabbkontroll...

en: Quick Checking
sv: Snabbkontrollerar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quota left
sv: Kvot kvar

en: Quota spent, pausing downloading
sv: Din kvot är uppnådd, pausar nerladdning

en: RSS Checking Interval
sv: RSS Uppdateringsintervall

en: RSS Configuration
sv: RSS-konfiguration

en: RSS Feed %s was empty
sv: RSS-flödet %s var tomt

en: Ran %s
sv: Körde %s

en: Range
sv: Omfång

en: Read RSS feeds
sv: Läs RSS-flöden

en: Read the Wiki Help on this!
sv: Läs Wiki Help för detta!

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Rate
sv: Uppdateringsintervall

en: Refresh interval of the queue web-interface page(sec, 0= none).
sv: Uppdateringsintervall av kö-sidan (sek, 0= ingen).

en: Refresh rate
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Reject
sv: Avvisa

en: Relative folders are based on
sv: Relativa mappar är baserade på

en: Remain/Total
sv: Återstår/Totalt

en: Remaining
sv: Återstår

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove NZB
sv: Ta bort NZB

en: Remove NZB & Delete Files
sv: Ta bort NZB och filer

en: Remove Server
sv: Ta bort server

en: Remove failed jobs
sv: Ta bort misslyckade jobb

en: Remove from bookmark list when download is complete.
sv: Ta bort från bokmärkeslistan när nedladdning är genomförd.

en: Removing %s failed
sv: Borttagning av %s misslyckades

en: Repair
sv: Reparerar

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
sv: Misslyckad reparation, finns ej tillräckligt med reparationsblock (%s saknas)

en: Repairing
sv: Reparerar

en: Repairing failed, %s
sv: Reparation misslyckades, %s

en: Repairing...
sv: Reparerar...

en: Replace Illegal Characters in Folder Names
sv: Ersätt otillåtna tecken i mappnamn.

en: Replace Spaces in Foldername
sv: Ersätt mellanslag i mappnamn

en: Replace dots in Foldername
sv: Ersätt punkter i mappnamn

en: Replace dots with spaces in folder names.
sv: Ersätt punkter med mellanslag i mappnamn

en: Replace illegal characters in folder names by equivalents (otherwise remove).
sv: Ersätt otillåtna tecken i mappnamn med motsvarande tecken (annars ta bort).

en: Replace spaces with underscores in folder names.
sv: Ersätt mellanslag med understreck i mappnamn.

en: Report-id
sv: Rapport-id

en: Requires
sv: Kräver

en: RequiresCat
sv: KräverKat

en: Reset Quota now
sv: Återställ Kvot nu

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart without login
sv: Starta om utan login

en: Restarting SABnzbd...
sv: Startar om SABnzbd...

en: Result
sv: Resultat

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume post-processing
sv: Återuppta efterbehandla

en: Retry
sv: Försök igen

en: Running script
sv: Kör skript

en: Running script...
sv: Kör skript...

en: Running user script %s
sv: Kör användarskript %s

en: S01E05 Episode Folder
sv: S01E05 Episodmapp

en: S01E05 Season Folder
sv: S01E05 Säsongsmapp

en: SABnzbd Host
sv: SABnzbd Adress

en: SABnzbd Password
sv: SABnzbd Lösenord

en: SABnzbd Port
sv: SABnzbd-port

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
sv: SABnzbd Snabbstart Guide

en: SABnzbd Username
sv: SABnzbd Användarnamn

en: SABnzbd Web Server
sv: SABnzbd Webbserver

en: SABnzbd detected a fatal error:
sv: SABnzbd upptäckte ett allvarligt fel:

en: SABnzbd shutdown finished
sv: SABnzbd nedstängning utförd.

en: SABnzbd will now be running in the background.
sv: SABnzbd kommer nu att köras i bakgrunden.

en: SQL Command Failed, see log
sv: SQL Kommando misslyckades, se logg

en: SQL Commit Failed, see log
sv: SQL Commit misslyckades, se logg

en: SSL type
sv: SSL typ

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Saved
sv: Sparad

en: Saving %s failed
sv: Sparar %s misslyckades

en: Saving..
sv: Sparar..

en: Scan watched folder
sv: Scanna bevakad mapp

en: Schedule for non-existing server %s
sv: Schema för icke existerande server %s

en: Scheduling
sv: Schemaläggare

en: Scheduling configuration
sv: Schemakonfiguration

en: Script
sv: Skript

en: Scripts
sv: Skript

en: Season Number
sv: Säsongsnummer

en: Secondary Web Interface
sv: Andra Webbkontrollsutseende

en: Select a web interface language.
sv: Välj språk till webbkontrollen.

en: Select only if your provider allows SSL connections.
sv: Välj bara om din leverantör tillåter SSL-anslutningar.

en: Selection
sv: Urval

en: Send Group
sv: Skicka grupp

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
sv: Skicka e-mail när hårddisken är full och SABnzbd har pausat.

en: Send group command before requesting articles.
sv: Skicka gruppkommando innan du begär artiklar.

en: Sent %s to queue
sv: Skickat %s till kö

en: Series Sorting
sv: Seriesortering

en: Server %s requires user/password
sv: Server %s kräver användarnamn/lösenord

en: Server %s will be ignored for %s minutes
sv: Server %s kommer att ignoreras i %s minuter

en: Server Details
sv: Serveruppgifter

en: Server address "%s:%s" is not valid.
sv: Serveradressen "%s:%s" är ej giltig.

en: Server address required
sv: Kräver serveradress

en: Server configuration
sv: Serverkonfiguration

en: Server quit during login sequence.
sv: Servern avslutades under inloggning

en: Server requires username and password.
sv: Servern kräver användarnamn och lösenord.

en: Servers
sv: Servrar

en: Set Pause Interval
sv: Sätt pausintervall

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
sv: Sätt rättigheter för färdiga filer och mappar.<br /><i>Använd siffror. Till exempel: "755" or "777"</i>

en: Set the NzbMatrix API key here.
sv: Ställ in API-nyckel för NzbMatrix här.

en: Set your ISP's server for outgoing email.
sv: Ställ in din ISP's server för utgående e-mail.

en: Set your account password here.
sv: Ställ in ditt användarlösenord här.

en: Set your account username here.
sv: Ställ in ditt användarnamn här.

en: Setup is now complete!
sv: Installationen är nu utförd!

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show Edit Options
sv: Visa Redigeringsalternativ

en: Show Failed
sv: Visa Misslyckade

en: Show Logging
sv: Visa logg

en: Show Name
sv: Show Namn

en: Show Name folder
sv: Visa Namn på mapp

en: Show Weblogging
sv: Visa webblogg

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show files
sv: Visa filer

en: Show interface
sv: Visa gränssnitt

en: Show.Name
sv: Show.Namn

en: Show_Name
sv: Show_Namn

en: Showing %s to %s out of %s results
sv: Visar %s till %s av %s resultat

en: Shutdown
sv: Stäng Av

en: Shutdown PC
sv: Stäng av PC

en: Shutdown SABnzbd
sv: Stäng av SABnzbd

en: Shutting down
sv: Påbörjar nedstängning av SABnzbd..

en: Signal %s caught, saving and exiting...
sv: Signal %s mottagen, sparar och stänger...

en: Size
sv: Storlek

en: Skip par2 checking when files are 100% valid.
sv: Strunta i par2 kontroll när filerna är 100% giltiga.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort String
sv: Sorteringssträng

en: Sort by Age
sv: Sortera efter ålder

en: Sort by Age <small>(Newest&rarr;Oldest)</small>
sv: Sortera efter Ålder <small>(Nyast&rarr;Äldst)</small>

en: Sort by Age <small>(Oldest&rarr;Newest)</small>
sv: Sortera efter Ålder <small>(Äldst&rarr;Nyast)</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
sv: Sortera efter ålder <small>Nyast&rarr;Äldst</small>

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
sv: Sortera efter ålder <small>Äldst&rarr;Nyast</small>

en: Sort by Name <small>(A&rarr;Z)</small>
sv: Sortera efter Namn <small>(A&rarr;Z)</small>

en: Sort by Name <small>(Z&rarr;A)</small>
sv: Sortera efter Namn <small>(Z&rarr;A)</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
sv: Sortera efter namn <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
sv: Sortera efter namn <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>(Largest&rarr;Smallest)</small>
sv: Sortera efter Storlek <small>(Störst&rarr;Minst)</small>

en: Sort by Size <small>(Smallest&rarr;Largest)</small>
sv: Sortera efter Storlek <small>(Minst&rarr;Störst)</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
sv: Sortera efter storlek <small>Störst&rarr;Minst</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
sv: Sortera efter storlek <small>Minst&rarr;Störst</small>

en: Sort by age
sv: Sortera efter ålder

en: Sort by name
sv: Sortera efter namn

en: Sort by size
sv: Sortera efter storlek

en: Sorting
sv: Sortering

en: Sorting configuration
sv: Sorteringskonfiguration

en: Source
sv: Källa

en: Special
sv: Speciell

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed Limit
sv: Hastighetsgräns

en: Speedlimit
sv: Hastighetsgräns

en: Standby PC
sv: Sparläge PC

en: Starting Repair
sv: Startar reparation

en: Startup/Shutdown
sv: Starta/Stäng

en: Step Five
sv: Steg fem

en: Step Four
sv: Steg fyra

en: Step One
sv: Steg ett

en: Step Three
sv: Steg tre

en: Step Two
sv: Steg två

en: Stop
sv: Stopp

en: Stopping...
sv: Stänger...

en: Storage
sv: Lagring

en: Subject
sv: Ämne

en: Sunday
sv: Söndag

en: Switches
sv: Switchar

en: Switches configuration
sv: Parameterkonfiguration

en: Sysload
sv: Systembelastning

en: System Folders
sv: Systemmappar

en: TOO LARGE
sv: FÖR STOR

en: Task
sv: Uppgift

en: Temporary Download Folder
sv: Temporär nedladdningsmapp

en: Test Email
sv: Testa E-mail

en: Test Notification
sv: Testa notifikation

en: Test Server
sv: Testserver

en: Testing server details...
sv: Testar serverdetaljer...

en: The automatic usenet download tool
sv: Det automatiska usenet nedladdningsverktyget

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
sv: Kryssrutan bredvid flödesnamnet ska aktiveras för att flödet automatiskt ska kontrolleras för nya objekt.<br />När ett flöde läggs till kommer det bara att välja nya objekt och inte allt som redan finns i RSS-flöded så länge du inte klickar på "Tvinga nedladdning".

en: The hostname is not set.
sv: Adressen är inte angiven.

en: The number of connections allowed by your provider
sv: Antalet anslutningar som tillåts av din leverantör

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
sv: Inga anslutningar är aktiverade. Var vänlig aktivera minst en anslutning.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
sv: Det finns övergivna jobb i nedladdningsmappen.<br />Du kan välja mellan att radera dem (inklusive filer) eller skicka tillbaka dem i kön.

en: This field is required.
sv: Detta fält krävs.

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
sv: Denna nyckel ger tredjepartsprogram möjlighet att lägga till NZB:er i SABnzbd.

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
sv: Denna nyckel ger tredjepartsprogram full tillgång till SABnzbd.

en: This month
sv: Denna månad

en: This week
sv: Denna vecka

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
sv: Detta kommer att starta om SABnzbd.<br />Använd det när du tror att programmet har stabilitetsproblem.<br />Nerladdningar kommer att pusas innan omstarten och återupptas efteråt.

en: This will send a test email to your account.
sv: Detta kommer att skicka ett test e-mail till ditt konto.

en: Thread
sv: Tråd

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Timed out
sv: Timeout

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
sv: Timeout: Försök aktivera SSL eller anslut via en annan port.

en: Timeleft
sv: Återstående tid

en: Title
sv: Titel

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
sv: Till: %s
    Från: %s
    Datum: %s
    Ämne: SABnzbd rapporterar att disk är full
    
    Hej,
    
    SABnzbd har stoppat nerladdningen på grund av att din disk inte har tillräckligt med utrymme kvar.
    Frigör utrymme och återuppta nerladdningen manuellt.

en: Today
sv: I dag

en: Toggle Add NZB
sv: Visa/Dölj Lägg till NZB

en: Too little diskspace forcing PAUSE
sv: För lite diskutrymme pausar systemet

en: Too many connections to server %s:%s
sv: För många anslutningar till server %s:%s

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
sv: För många anslutningar, pausa en nedladdning eller försök igen senare

en: Top
sv: Topp

en: Total
sv: Totalt

en: Troubleshoot
sv: Felsök

en: Try again
sv: Försök igen

en: Trying SFV verification
sv: Försöker verifiera SFV

en: Trying to fetch NZB from %s
sv: Försöker att hämta NZB från %s

en: Trying to set status of non-existing server %s
sv: Försöker att sätta status på icke existerande server %s

en: Trying unrar with password "%s"
sv: Försöker att packa upp med lösenord %s

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Tuning
sv: Justeringar

en: Type
sv: Typ

en: U
sv: P

en: UNC path "%s" not allowed here
sv: UNC sökväg "%s" är inte tillåten här

en: URL Fetching failed; %s
sv: URL hämtning misslyckades; %s

en: USE AT YOUR OWN RISK!
sv: ANVÄND PÅ EGEN RISK!

en: Un-Bookmark If Download Complete
sv: Ta bort bokmärke efter nedladdning

en: Unauthorised, check your newzbin username/password
sv: Obehörig, kontrollera ditt newzbin användarnamn/lösenord

en: Unblock
sv: Ta bort blockering

en: Unknown Error while decoding %s
sv: Okänt fel under avkodning av %s

en: Unknown action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

en: Unpack
sv: Packa upp

en: Unpacked %s files/folders in %s
sv: Uppackad %s filer/mappar i %s

en: Unpacking
sv: Packar upp

en: Unpacking failed, %s
sv: Uppackning misslyckades, %s

en: Unpacking failed, CRC error
sv: Uppackning misslyckades, CRC-fel

en: Unpacking failed, an expected file was not unpacked
sv: Uppackning misslyckades, en väntad fil är inte uppackad

en: Unpacking failed, archive requires a password
sv: Uppackning misslyckades, arkivet kräver lösenord

en: Unpacking failed, path is too long
sv: Uppackning misslyckades, sökvägen är för lång

en: Unpacking failed, see log
sv: Uppackning misslyckades, se logg

en: Unpacking failed, these file(s) are missing:
sv: Uppackning misslyckades, dessa filer saknas:

en: Unpacking failed, unable to find %s
sv: Uppackning misslyckades, gick inte att hitta %s

en: Unpacking failed, write error or disk is full?
sv: Uppackning misslyckades, skrivfel eller disken full?

en: Unusable NZB file
sv: Oanvändbar NZB fil

en: Up
sv: Upp

en: Update Available!
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Upload: .nzb .rar .zip .gz
sv: Ladda upp: .nzb .rar .zip .gz

en: Uptime
sv: Upptid

en: Use V23 unless your provider requires otherwise!
sv: Använd V23 om inte din leverantör kräver annat!

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
sv: Använd temporära namn under efterbehandling. Avslaget när ditt system inte stöder det.

en: Used before an NZB enters the queue.
sv: Används innan en NZB tas in i kön.

en: Used cache
sv: Använt cache

en: Used when no post-processing is defined by the category.
sv: Används när efterbehandlingen är bestämd efter kategori.

en: Used when no priority is defined by the category.
sv: Använd när ingen prioritet är bestämd av kategori.

en: Used when no user script is defined by the category.
sv: Används när användarskript är bestämd efter kategori.

en: User Folders
sv: Användarmappar

en: User-defined categories
sv: Användardefinierade kategorier

en: Username
sv: Användarnamn

en: Verified successfully using SFV files
sv: Verifieringen lyckades med SFV-filer

en: Verifying
sv: Verifierar

en: Verifying...
sv: Verifierar...

en: View Script Log
sv: Visa skriptlogg

en: View script output
sv: Visa skriptutmatning

en: WAIT %s sec
sv: VÄNTA %s SEKUNDER

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: WARNING: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file
sv: Varning: avbröt jobbet %s på grund av att RAR-filen är krypterad

en: WARNINGS
sv: VARNINGAR

en: Waiting
sv: Väntar

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
sv: Varning: LOCALHOST är tvetydigt, använda numerisk IP-adress .

en: Warnings
sv: Varningar

en: Watched Folder
sv: Övervakad Mapp

en: Watched Folder Scan Speed
sv: Skanningsintervall för Övervakade mappar

en: Web Interface
sv: Webbkontrollsutseende

en: Web server authentication
sv: Webbserver autentiserng

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Weekly check for new SABnzbd release.
sv: Kolla efter ny utgåva av SABnzbd varje vecka.

en: When
sv: När

en: When article has a CRC error, try to get it from another server.
sv: När artiklars CRC-kontrollsumma ger fel, försök att hämta dem från en annan server.

en: Who should we say sent the email?
sv: Vem ska vi skicka e-mailet från?

en: Year
sv: År

en: Year-Month Folders
sv: År-Månads mappar

en: You have no credit on your Newzbin account
sv: Du har ingen kredit på ditt Newzbin konto

en: You have no permisson to use port %s
sv: Du har ingen behörighet för att använda port %s

en: You need an nzbmatrix VIP account to use the API
sv: Du behöver ett nzbmatrix VIP-konto för att använda API

en: Your UNRAR version is not recommended, get it from http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />
sv: Din version av UNRAR rekommenderas inte, få UNRAR från http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />

en: [%s] Error "%s" while joining files
sv: [%s] Fel "%s" under filsammanslagning

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
sv: [%s] Fel "%s" under uppackning av RAR fil(er)

en: [%s] Joined %s files
sv: [%s] Slår ihop %s filer

en: [%s] No par2 sets
sv: [%s] Ingen par2 sats

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
sv: [%s] PAR2 har fått felaktiga alternativ, ändra dessa via Config->Switches inställningarna

en: [%s] Quick Check OK
sv: [%s] Snabbkontroll OK

en: [%s] Repaired in %s
sv: [%s] Reparerad i %s

en: [%s] Verified in %s, all files correct
sv: [%s] Verifierad i %s, alla filer är ok

en: [%s] Verified in %s, repair is required
sv: [%s] Verifiering i %s, kräver reparation

en: _yenc module... NOT found!
sv: _yenc modul... EJ funnen!

en: clear
sv: rensa

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: disable server
sv: avaktivera server

en: enable server
sv: aktivera server

en: fetching msgid %s from www.newzbin2.es
sv: Hämtar msgid %s från www.newzbin2.es

en: file
sv: fil

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

en: left
sv: kvar

en: manual
sv: handbok

en: min
sv: minut

en: mins
sv: minuter

en: not installed
sv: (ej installerat)

en: of
sv: av

en: off
sv: av

en: on
sv: den

en: or
sv: eller

en: page
sv: sida

en: par2 binary... NOT found!
sv: par2 binär... EJ funnen!

en: pyopenssl module missing, please install for https access
sv: pyopenssl modul saknas, var vändlig installera för https åtkomst

en: sec
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: see logfile
sv: se loggfil

en: unknown
sv: okänd

en: unrar binary... NOT found
sv: unrar binär... EJ funnen!

en: unzip binary... NOT found!
sv: unzip binär... EJ funnen!

en: week
sv: vecka
