sabnzbd - en to da translation catalogue (972 entries)

en: Failed to start web-interface
da: Kunne ikke starte web-interface

en: Cannot find web template: %s, trying standard template
da: Kan ikke finde webskabeloner: %s, forsøger med standardskabelon

en: _yenc module... NOT found!
da: _yenc modul... IKKE fundet!

en: par2 binary... NOT found!
da: par2 binær... IKKE fundet!

en: unrar binary... NOT found
da: unrar binær... IKKE fundet!

en: unzip binary... NOT found!
da: unzip binær... IKKE fundet!

en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
da: Vær opmærksom på at 0.0.0.0 værtsnavn har brug for en IPv6-adresse for ekstern adgang

en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
da: HTTPS fejlede på grund af manglende CERT og KEY filer

en: SABnzbd %s started
da: SABnzbd %s startet

en: SABnzbd shutdown finished
da: SABnzbd lukning udført.

en: Signal %s caught, saving and exiting...
da: Signal %s modtaget, gemmer og lukker...

en: fetching msgid %s from www.newzbin2.es
da: henter msgid %s fra www.newzbin2.es

en: Error Fetching msgid %s from www.newzbin2.es - Please make sure your Username and Password are set
da: Fejl ved hentning af msgid %s fra www.newzbin2.es - Kontroller, at dit brugernavn og din adgangskode er korrekt

en: Trying to fetch NZB from %s
da: Forsøger at hente NZB fra %s

en: Cannot create temp file for %s
da: Kan ikke oprette temp fil for %s

en: Trying to set status of non-existing server %s
da: Forsøger at sætte status på ikke eksisterende server %s

en: Too little diskspace forcing PAUSE
da: For lidt diskplads tvinger system i PAUSE

en: Failure in tempfile.mkstemp
da: Fejl i tempfile.mkstemp

en: Saving %s failed
da: Gemmes %s mislykkedes

en: Loading %s failed
da: Downloadning af %s mislykkedes

en: Test Notification
da: Afprøv notifikation

en: None
da: Ingen

en: Default
da: Standard

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: ERROR:
da: FEJL:

en: unknown
da: Ukendt

en: Failed to compile regex for search term: %s
da: Det lykkedes ikke at kompilere regex for søgestreng: %s

en: Disk full! Forcing Pause
da: Disken er fuld! Pauser...

en: Disk error on creating file %s
da: Diskfejl ved oprettelse af fil %s

en: WARNING: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file
da: ADVARSEL: afbrudt job " %s" på grund af krypteret RAR fil

en: Aborted, encryption detected
da: Afbrudt, kryptering registreret

en: %s missing
da: %s mangler

en: Quota spent, pausing downloading
da: Kvote brugt, pause downloading

en: %s is not a valid email address
da: %s er ikke en godkendt e-mail adresse

en: Server address required
da: Kræver serveradresse

en: Cannot create %s folder %s
da: Kan ikke oprette %s mappe %s

en: Cannot write to INI file %s
da: Kan ikke skrive til INI fil %s

en: Cannot create backup file for %s
da: Kan ikke oprette backup fil for %s

en: Incorrectly encoded password %s
da: Forkert kodet password%s

en: %s is not a correct octal value
da: %s er ikke et korrekt ciffer værdi

en: UNC path "%s" not allowed here
da: UNC søgning "%s" er ikke tilladt her

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
da: Fejl: Køen er ikke tom, kan ikke skifte mappe.

en: Folder "%s" does not exist
da: Mappen "%s" findes ikke

en: SQL Command Failed, see log
da: SQL Kommando mislykkedes, se logg

en: SQL Commit Failed, see log
da: SQL Commit mislykkedes, se logg

en: Failed to close database, see log
da: Det lykkedes ikke at lukke databasen, se logg

en: Invalid stage logging in history for %s
da: Forkert loggning i historiken av %s

en: Decoding %s failed
da: Afkodning af %s mislykkedes

en: CRC Error in %s (%s -> %s)
da: CRC Fejl i %s (%s -> %s)

en: Badly formed yEnc article in %s
da: Forkert udformet yEnc artikel i %s

en: Unknown Error while decoding %s
da: Ukendt fejl under afkodning af %s

en: %s => missing from all servers, discarding
da: %s => mangler fra alle servere, afviser

en: Error removing %s
da: Fejl ved fjernelse af  %s

en: Cannot read %s
da: Kan ikke læse %s

en: Cannot read Watched Folder %s
da: Kan ikke læse overvåget mappe %s

en: Paused
da: Sat på pause

en: Server %s will be ignored for %s minutes
da: Server %s vil blive ignoreret for i %s minutter

en: Failed to initialize %s@%s:%s
da: Det lykkedes ikke at initialisere %s@%s:%s

en: Too many connections to server %s:%s
da: For mange tilslutninger til server %s:%s

en: Probable account sharing
da: Sandsynligt delt konto

en: Failed login for server %s
da: Det lykkedes ikke at logge på serveren %s

en: Cannot connect to server %s [%s]
da: Kan ikke tilslutte til server %s [%s]

en: Connecting %s@%s:%s failed, message=%s
da: Tilslutning af%s@%s:%s mislykkedes, besked =%s

en: Server %s requires user/password
da: Server %s kræver brugernavn/password

en: Shutting down
da: Påbegynder lukning af SABnzbd..

en: Failed to connect to mail server
da: Det lykkedes ikke at tilslutte mailserver

en: Failed to initiate TLS connection
da: Det lykkedes ikke at initialisere TLS tilslutning

en: Failed to authenticate to mail server
da: Godkendelse til mailserver mislykkedes

en: Failed to send e-mail
da: Det lykkedes ikke at sende e-mail

en: Failed to close mail connection
da: Det lykkedes ikke at lukke e-mail tilslutning

en: Email succeeded
da: E-mail afsendelse mislykkedes

en: Cannot find email templates in %s
da: Kan ikke finde e-mail skabeloner i %s

en: No recipients given, no email sent
da: Ingen modtagere givet, ingen e-mail sendt

en: Invalid encoding of email template %s
da: Ugyldig kodning af e-mail skabelon %s

en: No email templates found
da: Ingen e-mail skabeloner fundet

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
da: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd rapportere Disk Fuld
    
    Hej,
    
    SABnzbd er stoppet med at downloade, fordi disken er næsten fuld.
    Vær venlig at give plads og genoptage SABnzbd manuelt.

en: Startup/Shutdown
da: Start / Lukning

en: Added NZB
da: Tilføjet NZB

en: Post-processing started
da: Efterbehandling i gang

en: Job finished
da: Job afsluttet

en: Other Messages
da: Andre beskeder

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
da: Varning: Localhost er tvetydig, bruge numerisk IP-adresse.

en: Server address "%s:%s" is not valid.
da: Serveradressen "%s:%s" er ikke gyldigt.

en: Missing Session key
da: Mangler sessionsnøgle

en: Error: Session Key Required
da: Fejl: Kræver sessionsnøgle

en: Error: Session Key Incorrect
da: Fejl: Fejl sessionsnøgle

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
da: API-nøgle mangler, indtast api-nøglen fra Konfiguration-> Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
da: Forkert API-nøgle, anvend api-nøglen fra Konfiguration-> Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
da: Brugeroplysninger mangler, indtast brugernavn / password fra Konfiguration-> Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: Error: No secondary interface defined.
da: Fejl: Ingen sekundær bruger grænseflade defineret.

en: Your UNRAR version is not recommended, get it from http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />
da: Din unrar version kan ikke anbefales, hent UNRAR fra http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />

en: No UNRAR program found, unpacking RAR files is not possible<br />
da: Ingen unrar program fundet, udpakning RAR filer er ikke mulig <br />

en: No PAR2 program found, repairs not possible<br />
da: Ingen PAR2 program fundet, reparationer ikke muligt <br />

en: Initiating restart...<br />
da: Forbereder genstart...<br />

en: &nbsp<br />SABnzbd shutdown finished.<br />Wait for about 5 second and then click the button below.<br /><br /><strong><a href="..">Refresh</a></strong><br />
da: &nbsp<br />SABnzbd genstart færdig.<br />Vent i ca 5 sekunder og klik derefter på knappen nedenunder..<br /><br /><strong><a href="..">Opdater</a></strong><br />

en: Daily
da: Daglig

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: off
da: slået fra

en: &nbsp;Resolving address
da: &nbsp; Server løsning

en: Incorrect parameter
da: Fejl parameter

en: Back
da: Tilbage

en: Job "%s" was re-added to the queue
da: Job "%s" er genoptaget i køen

en: Jobs marked with a '*' will not be automatically downloaded.
da: Jobs markeret med '*' vil ikke blive hentet automatisk.

en: Matched
da: Matchede

en: Not matched
da: Matchede ikke

en: Downloaded
da: Hentet

en: Downloaded so far
da: Hentet indtil videre

en: Incorrect value for %s: %s
da: Fejl værdi før %s: %s

en: Cannot create directory %s
da: Kan ikke oprette mappe %s

en: %s directory: %s error accessing
da: %s mappe: %s adgang mislykkedes

en: Cannot connect to registry hive HKEY_CURRENT_USER.
da: Kan ikke tilslutte til registreringsdatabasen HKEY_CURRENT_USER.

en: Cannot open registry key "%s".
da: Kan ikke åbne nøgle i registreringsdatabasen "%s".

en: Failed to read registry keys for special folders
da: Kunne ikke læse nøgler i registreringsdatabasen for specielle mapper

en: Failed making (%s)
da: Oprettelse af (%s) mislykkedes

en: Failed moving %s to %s
da: Det lykkedes ikke at flytte %s til %s

en: Unusable NZB file
da: Fejl, Ubrugelig arkivfil

en: Try again
da: Forsøg igen

en: URL Fetching failed; %s
da: URL hentning mislykkedes; %s

en: pyopenssl module missing, please install for https access
da: pyopenssl modul mangler, du skal installere for HTTPS-adgang

en: Error creating SSL key and certificate
da: Fejl ved oprettelse af SSL-nøgle og certifikat.

en: Cannot change permissions of %s
da: Det lykkedes ikke at ændre rettigheder på %s

en: Joining
da: Sammenlægger

en: Incomplete sequence of joinable files
da: Ufuldstændig sekvens af joinable filer

en: File join of %s failed
da: Filsammenlægning af %s mislykkedes

en: [%s] Error "%s" while joining files
da: [%s] Fejl "%s" under filsammenlægning

en: Error "%s" while running file_join on %s
da: Fejl "%s" når du køre file_join på %s

en: [%s] Joined %s files
da: [%s] Sammen lagte %s filer

en: Unpacking failed, %s
da: Udpakning mislykkedes, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
da: [%s] Fejl "%s" under udpakning af RAR fil(er)

en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
da: Fejl "%s" når du køre rar_unpack på %s

en: Deleting %s failed!
da: Fjernelse af %s mislykkedes!

en: Trying unrar with password "%s"
da: Forsøger unrar med adgangskode "%s"

en: Unpacking failed, archive requires a password
da: Udpakning mislykkedes, arkivet kræver password

en: Unpacking
da: Udpakker

en: Unpacking failed, unable to find %s
da: Udpakning mislykkedes, kunne ikke finde %s

en: ERROR: unable to find "%s"
da: FEJL: lykkedes ikke at finde "%s"

en: Unpacking failed, CRC error
da: Udpakning mislykkedes, CRC-fejl

en: ERROR: CRC failed in "%s"
da: FEJL: CRC mislykkedes i "%s"

en: Unpacking failed, write error or disk is full?
da: Udpakning mislykkedes, skrivefejl eller disken fuld?

en: ERROR: write error (%s)
da: FEJL: skrivefejll (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
da: Udpakningen mislykkedes, stien er for lang

en: ERROR: path too long (%s)
da: FEJL: stien for lang (%s)

en: Unpacking failed, see log
da: Udpakning mislykkedes, se logg

en: ERROR: %s
da: FEJL: %s

en: Unusable RAR file
da: Ubrugelig RAR fil

en: Missing expected file: %s => unrar error?
da: Manglede forventet fil: %s => unrar fejl?

en: Unpacking failed, an expected file was not unpacked
da: Udpakning mislykkedes, en ventet fil er ikke udpakket

en: Unpacking failed, these file(s) are missing:
da: Udpakning mislykkedes, disse fil (er) mangler:

en: Unpacked %s files/folders in %s
da: Udpakket %s filer/mapper i %s

en: %s files in %s
da: %s filer i %s

en: Error "%s" while running unzip() on %s
da: Fejl "%s" når du køre unzip() på %s

en: Quick Checking
da: Hurtig kontrollerende

en: Repair
da: Reparerer

en: [%s] Quick Check OK
da: [%s] Hurtig kontrol OK

en: Starting Repair
da: Starter reparation

en: Repairing failed, %s
da: Reparation mislykkedes, %s

en: Error %s while running par2_repair on set %s
da: Fejl %s når du køre par2_repair på %s

en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
da: Fejl "%s" mens par2_repair kørte på %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
da: [%s] PAR2 modtog forkerte indstillinger, tjek din konfiguration->Skifter indstillinger

en: [%s] Verified in %s, all files correct
da: [%s] Bekræftelse i %s, alle filer er ok

en: [%s] Verified in %s, repair is required
da: [%s] Bekræftelse i %s, kræver reparation

en: Main packet not found...
da: Hovedarkiv mangler...

en: Invalid par2 files, cannot verify or repair
da: Ugyldig PAR2 filer, kan ikke kontrollere eller reparere

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
da: Reparation mislykkedes, ikke nok reparation blokke (%s mangler)

en: Fetching %s blocks...
da: Henter %s block...

en: Fetching
da: Henter

en: Repairing
da: Reparerer

en: [%s] Repaired in %s
da: [%s] Repareret i %s

en: Verifying
da: Bekræfter

en: Error importing OpenSSL module. Connecting with NON-SSL
da: Mislykkedes med importering af OpenSSL modul. Tilslutter uden SSL

en: Failed to update newzbin job %s
da: Kunne ikke opdatere newzbin job %s

en: NZB added to queue
da: NZB tilføjet i køen

en: Newzbin server changed its protocol
da: Newzbin server ændrede sin protokol

en: You have no credit on your Newzbin account
da: Du har ingen kredit på din konto Newzbin

en: Unauthorised, check your newzbin username/password
da: Ingen adgang, kontroller din newzbin brugernavn / adgangskode

en: Newzbin report %s not found
da: Newzbin rapporterede %s ikke fundet

en: Newzbin gives undocumented error code (%s, %s)
da: Newzbin giver udokumenterede fejlkode (%s, %s)

en: Newzbin server fails to give info for %s
da: Newzbin server mislykkedes at give information til %s

en: Could not delete newzbin bookmark %s
da: Kunne ikke slette newzbin bogmærke %s

en: Newzbin gives undocumented error code (%s)
da: Newzbin giver udokumenterede fejlkode (%s)

en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
da: Ødelagt queuefile fundet, kan ikke fortsætte

en: Error loading %s, corrupt file detected
da: Downloadnings fejl %s, ødelagt fil fundet

en: Error while adding %s, removing
da: Det lykkedes ikke at tilføje  %s, slette

en: %s -> Unknown encoding
da: %s -> Ukendt kodning

en: File %s is empty, skipping
da: Fil %s er tom, springer over

en: Failed to import %s files from %s
da: Det lykkedes ikke at importere %s filer fra %s

en: Incomplete NZB file %s
da: Ufuldstændig NZB fil %s

en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
da: Ødelagt NZB fil %s, springer over (årsag=%s, linje=%s)

en: Empty NZB file %s
da: Tom NZB fil %s

en: Ignoring duplicate NZB "%s"
da: Ignorerer identiske NZB "%s"

en: Pausing duplicate NZB "%s"
da: Pause duplikeret NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
da: Afbrudt, kan ikke afsluttes

en: DUPLICATE
da: DUPLIKERE

en: ENCRYPTED
da: KRYPTEREDE

en: TOO LARGE
da: FOR STOR

en: INCOMPLETE
da: Ufuldstændig

en: WAIT %s sec
da: VENT %s sekunder

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
da: Hentede i %s med et gennemsnit på %sB/s

en: %s articles were malformed
da: %s artikler misdanned

en: %s articles were missing
da: %s artikler mangled

en: %s articles had non-matching duplicates
da: %s artikler havde ikke-matchende dubletter

en: %s articles were removed
da: %s artikler blev fjernet

en: Error importing %s
da: Det lykkedes ikke at importere %s

en: Warnings
da: Advarsler

en: Idle
da: Inaktiv

en: Configuration
da: Opsætning

en: Queue
da: Kø

en: Purge Queue
da: Rens køen

en: History
da: Historik

en: Purge History
da: Tøm historik

en: Limit Speed
da: Hastighedsbegrænsning

en: Resume
da: Genoptag

en: Get Newzbin Bookmarks
da: Henter Newzbin bogmærker

en: Scan watched folder
da: Scan overvåget mappe

en: Complete Folder
da: Færdig mappe

en: Incomplete Folder
da: Ufuldstændig mappe

en: Troubleshoot
da: Fejlfinding

en: Restart
da: Genstart

en: Restart without login
da: Genstart uden login

en: Quit
da: Afslut

en: Queue First 10 Items
da: Kø (de første 10 poster)

en: Empty
da: Tom

en: History Last 10 Items
da: Historik (de 10 seneste poster)

en: New release available
da: Ny version tilgænglig

en: Go to wizard
da: Gå til guiden

en: Stopping...
da: Standser

en: Problem with
da: Problem med

en: 
        SABnzbd is not compatible with some software firewalls.<br>
        %s<br>
        Sorry, but we cannot solve this incompatibility right now.<br>
        Please file a complaint at your firewall supplier.<br>
        <br>
da: 
        SABnzbd er ikke kompatibel med visse software firewalls.<br>
        %s<br>
        Beklager, men vi kan ikke løse denne uforenelighed lige nu.<br>
        Du kan indsende en klage til din firewall leverandør.<br>
        <br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
da: 
        SABnzbd har brug for en ledig TCP / IP-port til sine interne webserver.<br>
        Port %s på %s blev forsøgt, men den er ikke til rådighed .<br>
        Nogle andre programmer bruger porten eller SABnzbd kører allerede.<br>
        <br>
        Genstart venligst SABnzbd med et andet portnummer.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
da: Hvis du får denne fejlmeddelelse igen, prøv et andet portnummer.<br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but the account used for SABnzbd has no permission to use it.<br>
        On OSX and Linux systems, normal users must use ports above 1023.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
da: 
        SABnzbd brug for en ledig TCP / IP-port til sin intern webserver .<br>
        Port %s på %s blev forsøgt , men den konto, der anvendes til SABnzbd har ikke tilladelse til at bruge det.<br>
        På OSX og Linux systemer, skal brugere normalt bruge porte over 1023.<br>
        <br>
        Venligst genstart SABnzbd med et andet port nummer.

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
da: 
        SABnzbd har brug for en gyldig vært adresse til intern webserver .<br>
        Du har angivet en ugyldig adresse.<br>
        Sikkert valg er <b>localhost</b> og <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Venligst genstart SABnzbd med en gyldig host adresse .

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
da: 
        SABnzbd har fundet gemt data fra en anden SABnzbd version<br>
        men kan ikke genbruge dataene fra det andet program.<br><br>
        Du ønsker måske at afslutte din kø først med det andet program.<br><br>
         Efter dette, start programmet med "- rene" valgmulighede.<br>
        Dette vil slette den nu værende kø og historik!<br>
        SABnzbd læser filen "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
da: 
        SABnzbd kan ikke finde sin webgrænseflade filer i %s.<br>
        Venligst installer programmet igen.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
da: SABnzbd fandt en alvorlig fejl:

en: 
        SABnzbd detected a Queue and History from an older (0.4.x) release.<br><br>
        Both queue and history will be ignored and may get lost!<br><br>
        You may choose to stop SABnzbd and finish the queue with the older program.<br><br>
        Click OK to proceed to SABnzbd
da: 
        SABnzbd opdagede en kø og historik fra en ældre  (0.4.x) udgivelse.<br><br>
        Begge køer og historiker vil blive ignoreret og måske gå tabt!<br><br>
        Du ønsker måske at stoppe SABnzbd og færdigøre køen med det gamle program.<br><br>
        Klik på OK for at gå videre til SABnzbd

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
da: 
        SABnzbd opdagede, at filen sqlite3.dll mangler .<br><br>
        Nogle dårligt designet virus-scannere fjernede denne fil .<br>
        Tjek venligst din virus-scanner, du kan prøve at geninstallere SABnzbd og klage til din virus-scanner leverandør .<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
da: Tryk Startkey + R og skriv linjen (eksempel):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
da: Åben et terminalvindue og tast linjen (eksempel):

en: It is likely that you are using ZoneAlarm on Vista.<br>
da: Det er sandsynligt, at du bruger ZoneAlarm på Vista .<br>

en: Program did not start!
da: Programmet startede ikke!

en: You have no permisson to use port %s
da: Du har ingen tilladelse til at bruge port %s

en: Fatal error
da: Alvorlig fejl

en: Cannot launch the browser, probably not found
da: Kan ikke starte browseren, sandsynligvis ikke fundet

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
da: Fejl %s: Du skal angive et gyldigt brugernavn og adgangskode.

en: Failed to load postprocessing queue: Wrong version (need:%s, found:%s)
da: Kunne ikke indlæse efterbehandle kø: Forkert version (kræver:%s, fundet:%s)

en: Failed to remove nzo from postproc queue (id)
da: Det lykkedes ikke at fjerne nzo fra efterbehandlings køen (id)

en: Download might fail, only %s of required %s available
da: Overførslen kan mislykkes, kun %s af det krævet %s tilgængelige

en: Download failed - Out of your server's retention?
da: Hentning mislykkedes – Findes ikke hos din server's retention?

en: Cannot create final folder %s
da: Kan ikke oprette endelig mappe %s

en: No post-processing because of failed verification
da: Ingen efterbehandling på grund af mislykket bekræftigelse

en: Moving
da: Flytter

en: Sent %s to queue
da: Sendt %s til kø

en: Error renaming "%s" to "%s"
da: Det lykkedes ikke at omdøbe "%s" til "%s"

en: Failed to move files
da: Kunne ikke flytte filer

en: Running script
da: Køre script

en: Running user script %s
da: Kør bruger script %s

en: Ran %s
da: Kørte %s

en: More
da: Mere

en: View script output
da: Vis script udlæsning

en: Download Completed
da: Overførsel fuldført

en: Download Failed
da: Download mislykkedes

en: Post Processing Failed for %s (%s)
da: Efterbehandling mislykkedes for %s (%s)

en: see logfile
da: se logfil

en: PostProcessing was aborted (%s)
da: Efterbehandling blev afbrudt (%s)

en: Cleanup of %s failed.
da: Fjernelse af %s mislykkedes.

en: Error removing workdir (%s)
da: Det lykkedes ikke at fjerne arbejdsmappen (%s)

en: Post-processing
da: Efterbehandling

en: [%s] No par2 sets
da: [%s] Ingen par2 sæt

en: Trying SFV verification
da: Forsøger SFV verifikation

en: Verified successfully using SFV files
da: Kontrolleret korrekt ved hjælp af SFV filer

en: Removing %s failed
da: Fjernelse  af%s mislykkedes

en: Failed to hibernate system
da: Det lykkedes ikke systemet at gå i dvale

en: Failed to standby system
da: Det lykkedes ikke systemet at gå i standby

en: Error while shutting down system
da: Fejl ved lukning af system

en: Incorrect RSS feed description "%s"
da: Forkert RSS-feed beskrivelse "%s"

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
da: Mislykkedes at hente RSS fra %s: %s

en: Do not have valid authentication for feed %s
da: Har ikke gyldig godkendelse til feed %s

en: RSS Feed %s was empty
da: RSS Feed %s er tom

en: Incompatible feed
da: Inkompatibel feed

en: Empty RSS entry found (%s)
da: Tom RSS post blev fundet (%s)

en: Show interface
da: Vis grænseflade

en: Open complete folder
da: Åben færdig mappe

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Remaining
da: Tilbageværende

en: Bad schedule %s at %s:%s
da: Forkert tidsplan %s ved %s:%s

en: Unknown action: %s
da: Ukendt handling: %s

en: Schedule for non-existing server %s
da: Tidsplan for ikke-eksisterende server %s

en: Download
da: Downloader

en: Join files
da: Sammenlægger filer

en: Unpack
da: Udpak

en: Script
da: script

en: Source
da: Kilde

en: Failure
da: Mislykkedes

en: Completed
da: Færdig

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Waiting
da: Venter

en: Repairing...
da: Reparerer...

en: Extracting...
da: Udpakning...

en: Moving...
da: Flytter...

en: Running script...
da: Kør script...

en: Fetching extra blocks...
da: Henter ekstra block...

en: Quick Check...
da: Hurtig kontrol...

en: Verifying...
da: Bekræftelse...

en: Downloading
da: Downloader

en: Get NZB
da: Hent NZB

en: Checking
da: Kontrollerer

en: Frequency
da: Forekomst

en: Action
da: Udfør

en: Arguments
da: Argumenter

en: Task
da: Opgave

en: disable server
da: deaktivere server

en: enable server
da: aktivere server

en: Speedlimit
da: Hastighedsbegrænsning

en: Pause All
da: Pause alt

en: Pause post-processing
da: Pause efterbehandling

en: Resume post-processing
da: Genoptag efterbehandling

en: Read RSS feeds
da: Læs RSS feeds

en: Remove failed jobs
da: Fjern mislykkede jobs

en: hour
da: time

en: hours
da: timer

en: min
da: minut

en: mins
da: minutter

en: sec
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: day
da: dag

en: days
da: dage

en: week
da: uge

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: Day of month
da: Månedsdag

en: This week
da: Denne uge

en: This month
da: Denne måned

en: Today
da: I dag

en: Total
da: Totalt

en: on
da: på

en: Parameters
da: Parameter

en: Python Version
da: Python-version

en: Home page
da: Startside

en: or
da: eller

en: Host
da: Vært

en: Comment
da: Kommentar

en: Cancel
da: Annullér

en: Other
da: Andet

en: Report
da: Rapportér

en: The automatic usenet download tool
da: Det automatiske usenet download værktøj

en: Save
da: Gem

en: Queued
da: Køen

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Delete all downloaded files?
da: Slet alle hentede filer?

en: Home
da: Hjem

en: Config
da: Konfiguration

en: Help
da: Hjælp

en: General
da: Generelt

en: Folders
da: Mapper

en: Switches
da: Parameter

en: Servers
da: Server

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Email
da: E-mail

en: Index Sites
da: Index-sider

en: Categories
da: Kategorier

en: Sorting
da: Sortering

en: Special
da: Speciel

en: Download Dir
da: Midlertidig download mappe

en: Complete Dir
da: Færdig download mappe

en: Download speed
da: Download hastighed

en: PAUSED
da: PAUSET

en: Cached %s articles (%s)
da: Cached %s artikler (%s)

en: WARNINGS
da: ADVARSLER

en: New release %s available at
da: Ny version %s tilgængelig

en: Add new downloads
da: Tilføj nye downloads

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
da: Er du sikker på du vil lukke SABnzbd?

en: Add
da: Tilføj

en: Report-id
da: Rapport-id

en: Add File
da: Tilføj fil

en: Category
da: Kategori

en: Processing
da: Forløb

en: Priority
da: Prioritet

en: +Repair
da: +Reparere

en: +Unpack
da: +Udpakke

en: +Delete
da: +Slette

en: U
da: P

en: D
da: T

en: Force
da: Tvinge

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Enter URL
da: URL

en: &nbsp;or Report ID
da: &nbsp;eller Report ID

en: Sort by name
da: Sortere efter navn

en: Sort by age
da: Sortere efter alder

en: Sort by size
da: Sortere efter størrelse

en: Hide files
da: Skjul filer

en: Show files
da: Vis filer

en: On queue finish
da: Når køen er færdig

en: Shutdown PC
da: Luk computer

en: Standby PC
da: Sæt computer i standby

en: Hibernate PC
da: Sæt computer i dvale

en: Shutdown SABnzbd
da: Afslut  SABnzbd

en: Speed Limit
da: Hastighedsbrgrænsning

en: Pause for
da: Pause i

en: Order
da: Rækkefølge

en: Name
da: Navn

en: Remain/Total
da: Tilbage/Totalt

en: ETA
da: Tid tilbage

en: AGE
da: Alder

en: Del
da: Fjern

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Actions
da: Handlinger

en: Delete all items from the queue?
da: Fjern alt fra køen?

en: Purge NZBs
da: Rens NZB'er

en: Purge NZBs & Delete Files
da: Rens NZB'er & slet filer

en: Remove NZB
da: Fjern NZB

en: Remove NZB & Delete Files
da: Fjern NZB & slet filer

en: of
da: fra

en: Missing articles
da: Mangler artikler

en: Quota left
da: Kvota tilbage

en: manual
da: manuelt

en: Reset Quota now
da: Nulstil kvota nu

en: Purge Failed History
da: Rens mislykket historie

en: Delete all completed items from History?
da: Slet alle afsluttede emner fra historie?

en: Delete all failed items from History?
da: Slet alle mislykkedes emner fra historie?

en: Hide details
da: Skjul detaljer

en: Show details
da: Vis detaljer

en: History Size
da: Størrelse af Historik

en: Show Failed
da: Vis mislykket

en: Show All
da: Vis Alt

en: Size
da: Størrelse

en: Purge Failed NZBs
da: Rens mislykket NZB'er

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
da: Rens mislykket NZB'er & slet filer

en: Purge Completed NZBs
da: Rens komplette NZB'er

en: Optional Supplemental NZB
da: Valgfri Supplerende NZB

en: Path
da: Sti

en: Passworded
da: Behov adgangskode

en: Out of retention
da: Udenfor retention

en: Other problem
da: Et andet problem

en: Force Disconnect
da: Gennemtving afbrydelse

en: This will send a test email to your account.
da: Dette vil sende en test E-mail til din konto.

en: Show Logging
da: Vis log

en: Show Weblogging
da: Vis webblog

en: Test Email
da: Test E-mail

en: Logging
da: Logning

en: Errors/Warning
da: Fejl/Advarsel

en: + Debug
da: Fejlfinding

en: Connections
da: Forbindelser

en: Thread
da: Tråd

en: Email Test Result
da: E-mail testresultat

en: Latest Warnings
da: Seneste advarsler

en: clear
da: Slet

en: Unblock
da: Ophæv blokering

en: Article identifier
da: Artikel identifikator

en: File set
da: Fil sæt

en: When
da: Når

en: Warning
da: Advarsel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Config File
da: Konfigurations fil

en: Used cache
da: Brugt chace

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
da: Knappen vil genstarte SABnzbd..<br />
    Andvend den hvis du oplever stabilitets problem.<br />
    Downlodning vil blive sat på pause før genstart og genoptages automatisk igen efter genstart.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
da: Der er forældreløse jobs i download mappen. <br /> Du kan vælge at slette dem (herunder filer) eller sende dem tilbage til køen.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
da: "Reparation" knappen vil genstarte SABnzbd og lave en komplet <br /> rekonstruktion af køens indhold, bevare allerede downloadede filer. <br /> Dette vil ændre køens orden.

en: Version
da: Udgave

en: Uptime
da: Oppetid

en: Backup
da: Sikkerhedskopi

en: General configuration
da: Generel konfiguration

en: Changes will require a SABnzbd restart!
da: Ændringer kræver genstart af SABnzbd!

en: SABnzbd Web Server
da: SABnzbd Webserver

en: SABnzbd Host
da: SABnzbd Adresse

en: Host SABnzbd should listen on.
da: Adresse som SABnzbd ska lytte på.

en: Port SABnzbd should listen on.
da: Port som SABnzbd ska lytte på.

en: Web Interface
da: Webgrænseflade

en: Choose a skin.
da: Vælg et Web-grænseflade udseende.

en: Secondary Web Interface
da: Sekundær udseende

en: Activate an alternative skin.
da: Aktivere et alternativ udseende.

en: Web server authentication
da: Webserver godkendelse

en: SABnzbd Username
da: SABnzbd brugernavn

en: Optional authentication username.
da: Valgfrit brugernavn.

en: SABnzbd Password
da: SABnzbd password

en: Optional authentication password.
da: Valgfrit password.

en: Enable HTTPS
da: HTTPS Aktivering

en: not installed
da: ikke installeret

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
da: Aktiver adgang til interface fra en HTTPS-adresse.

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
da: Hvis tom, vil standard-porten kun lytte til HTTPS.

en: HTTPS Certificate
da: HTTPS Certifikat

en: File name or path to HTTPS Certificate.
da: Filnavn eller sti til HTTPS Certifikat.

en: HTTPS Key
da: HTTPS Nøgle

en: File name or path to HTTPS Key.
da: Filnavn eller sti til HTTPS Nøgle.

en: HTTPS Chain Certifcates
da: HTTPS kæde certifikater

en: File name or path to HTTPS Chain.
da: Filnavn eller sti til HTTPS kæde.

en: Tuning
da: Justering

en: Queue auto refresh interval:
da: Automatisk opdaterings interval af kø:

en: Refresh interval of the queue web-interface page(sec, 0= none).
da: opdaterings interval af kø-siden (sek, 0= ingen).

en: RSS Checking Interval
da: RSS Opdaterings interval

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
da: Kontrol af interval (i minutter, i hvert fald 15). Ikke aktiv, når du bruger skemaer!

en: Download Speed Limit
da: Hastighedsbegrænsning for Download

en: Download rate limit (in KB/s - kilobytes per second).
da: Hastighedsbegrænsning for Download (i KB/s - kilobyte per sekund).

en: Article Cache Limit
da: Cache størrelse af artikler

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
da: Cache artikler i hukommelsen for at reducere diskadgang.<br /><i>I bytes, efterfulgt af K,M,G. For eksempel: "64M" eller "128M"</i>

en: Cleanup List
da: Ryd listen

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>
da: Liste over filtypenavne, der skal slettes efter download.<br />. For eksempel: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Language
da: Sprog

en: Select a web interface language.
da: Vælg et web-grænseflade sprog.

en: API Key
da: API-nøgle

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
da: Denne nøgle vil give 3. parts programmer fuld adgang til SABnzbd.

en: NZB Key
da: NZB nøgle

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
da: Denne nøgle vil give 3. parts programmer til at tilføje NZBs til SABnzbd.

en: Generate New Key
da: Generere Ny Nøgle

en: Disable API-key
da: Deaktivere  API-nøgle

en: Do not require the API key.
da: Kræver ingen API-nøgle.

en: USE AT YOUR OWN RISK!
da: ANDVEND PÅ EGEN RISIKO!

en: QR Code
da: QR kode

en: API Key QR Code
da: API nøgle QR kode

en: Folder configuration
da: Mappe konfiguration

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
da: <em>OBS:</em> Mapper vil blive oprettet automatisk, når du gemmer. Du kan bruge absolutte stier til at gemme uden for standardmapperne.

en: User Folders
da: Brugermapper

en: In
da: Ligger i

en: Temporary Download Folder
da: Midlertidig download mappe

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
da: Sted at gemme uforarbejdede downloads.<br /><i> Kan kun ændres, når køen er tom.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
da: Minimum fri plads til midlertidige download mappe

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
da: Auto-pause, når ledig plads kommer under denne værdi. <br /> <i>I bytes, evt. efterfulgt af K, M, G, T. For eksempel: '800M 'eller '8 G'</i>

en: Completed Download Folder
da: Færdig download mappe

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
da: Sted at opbevare færdige, fuldt forarbejdede downloads.<br /><i> Kan tilsidesættes af bruger-definerede kategorier.</i>

en: Permissions for completed downloads
da: Tilladelser til fuldførte overførsler

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
da: Angive tilladelses mønster for afsluttede filer.<br /><i>Anvend ciffer. For eksempel: "755" eller "777"</i>

en: Watched Folder
da: Overvåget Mappe

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
da: Mappe til at gennemsøge for. Nzb filer.<br /><i>Skanner også for .zip .rar og .tar.gz arkiver efter .nzb filer.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
da: Skannings interval for overvåget mappe

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
da: Sekunder mellem skanninger for .nzb filer.

en: Post-Processing Scripts Folder
da: Efterbehandlings scripts mappe

en: Folder containing user scripts for post-processing.
da: Mappe, der indeholder bruger scripts til efterbehandling.

en: Email Templates Folder
da: E-mail-mappe skabeloner

en: Folder containing user-defined email templates.
da: Mappe, der indeholder brugerdefinerede e-mail-skabeloner.

en: Password file
da: Password-fil

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
da: Fil, der indeholder alle passwords. Vil blive brugt på password beskyttede RAR filer.

en: System Folders
da: Systemmapper

en: Administrative Folder
da: Administrativ mappe

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
da: Placering for kø administrativ og historik database.<br /><i>Kan kun ændres, når køen er tom.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
da: <i>Data vil <b>ikke</b> blive flyttet. Kræver SABnzbd genstartet!</i>

en: Log Folder
da: Log mappe

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
da: Placering af logfiler for SABnzbd.<br /><i> Kræver genstart af SABnzbd!</i>

en: .nzb Backup Folder
da: .nzb Backup mappe

en: Location where .nzb files will be stored.
da: Sted hvor .nzb filer gemmes.

en: Default Base Folder
da: Standard Base Folder

en: Switches configuration
da: Parameterkonfiguration

en: Processing Switches
da: Forløbs parameter

en: Enable Quick Check
da: Aktiver hurtig tjek

en: Skip par2 checking when files are 100% valid.
da: Spring par2 kontrol over, når filerne er 100% gyldige.

en: Enable Unrar
da: Aktivere Unrar

en: Enable built-in unrar functionality.
da: Aktivere indbygget Unrar funktion.

en: Enable Unzip
da: Aktivere Unzip

en: Enable built-in unzip functionality.
da: Aktivere indbygget Unzip funktion.

en: Enable Filejoin
da: Aktiver Fil Sammenføjning (Filejoin)

en: Join files ending in .001, .002 etc. into one file.
da: Sammenføjer filer, der ender med .001, .002 osv. til en fil.

en: Enable TS Joining
da: Aktivere TS Sammenføjning (TS Joining)

en: Join files ending in .001.ts, .002.ts etc. into one file.
da: Sammenføjer filer, der ender med, 001.ts, .002.ts osv. til en fil.

en: Enable Par Cleanup
da: Aktiver Par rensning (Par Cleanup)

en: Cleanup par files (if verifiying/repairing succeded).
da: Oprydning af par filer (hvis kontrollerede / reparation lykkedes).

en: Fail on yEnc CRC Errors
da: Ved fejl på yEnc CRC

en: When article has a CRC error, try to get it from another server.
da: Anvend backup-server ved yEnc CRC fejl.

en: Only Get Articles for Top of Queue
da: Kun artiklerne fra starten af køen

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
da: Aktiver til mindre brug af hukommelse. Deaktiver for at forhindre langsom job fra at blokerer køen

en: Post-Process Only Verified Jobs
da: Efterbehandling kun verificerede jobs

en: Only perform post-processing on jobs that passed all PAR2 checks.
da: Kun udføre efterbehandling af jobs som har bestået PAR2 kontrollen.

en: Action when encrypted RAR is downloaded
da: Handling når krypteret RAR er downloadet

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
da: I tilfælde af "Pause", skal du angive en adgangskode og genoptage jobbet.

en: Detect Duplicate Downloads
da: Find identiske downloads

en: Detect identically named NZB files (requires NZB backup option) and duplicate titles across RSS feeds.
da: Find identiske navngivne NZB filer (kræver NZB backup) og dobbelt titler på tværs af RSS-feeds

en: Off
da: Slået fra

en: Discard
da: Kassér

en: Abort
da: Afbryd

en: Enable SFV-based checks
da: Aktiver SFV-baseret kontrol

en: Do an extra verification based on SFV files.
da: Udfør en ekstra kontrol baseret på SFV-filer.

en: Check result of unpacking
da: Tjek resultat af udpakning

en: Check result of unpacking (needs to be off for some file systems).
da: Tjek resultat af udpakning (skal være slukket for nogle filsystemer).

en: Enable folder rename
da: Aktiver mappe omdøbning

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
da: Brug midlertidig navne under efterbehandling. Deaktiver når dit system ikke kan håndtere det ordentligt.

en: Default Post-Processing
da: Standard efterbehandling

en: Used when no post-processing is defined by the category.
da: Anvedes når efterbehandlingen er bestemt efter kategori.

en: Default User Script
da: Standard bruger scripts

en: Used when no user script is defined by the category.
da: Anvendes når bruger scripts er bestemt efter kategori.

en: Pre-queue user script
da: Før kø bruger script

en: Used before an NZB enters the queue.
da: Brugt før, en NZB kommer ind i køen.

en: Default Priority
da: Standard prioritet

en: Used when no priority is defined by the category.
da: Anvendes når ingen prioritet er bestemt af kategori.

en: Enable MultiCore Par2
da: Aktivere MultiCore Par2

en: Read the Wiki Help on this!
da: Læs mere om dette på Wiki Help!

en: Extra PAR2 Parameters
da: Ekstra PAR2 parameter

en: Nice Parameters
da: God parameter

en: IONice Parameters
da: IONice parametrar

en: Other Switches
da: Andre parameter

en: Disconnect on Empty Queue
da: Afbryd når køen er tom

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
da: Afbryd fra usenet-serverne når køen er tom eller sat på pause.

en: Send Group
da: Send gruppe

en: Send group command before requesting articles.
da: Send gruppe kommandoen, før du anmoder om artikler.

en: Sort by Age
da: Sortere efter alder

en: Automatically sort items by (average) age.
da: Sortere automatisk efter (gennemsnits) alder.

en: Check for New Release
da: Kontroller for ny version

en: Weekly check for new SABnzbd release.
da: Kontroller for ny version af SABnzbd hver uge.

en: Also test releases
da: Test også udgivelser

en: Replace Spaces in Foldername
da: Erstat mellemrum i mappenavn

en: Replace spaces with underscores in folder names.
da: Erstat mellemrum med understreg i mappenavn.

en: Replace dots in Foldername
da: Erstat punktummer i mappenavn

en: Replace dots with spaces in folder names.
da: Erstat punktum med mellemrum i mappenavn

en: Replace Illegal Characters in Folder Names
da: Erstat ugyldige tegn i mappenavn.

en: Replace illegal characters in folder names by equivalents (otherwise remove).
da: Erstat ugyldige tegn i mappenavn med modsvarende tegn (ellers fjern).

en: Launch Browser on Startup
da: Start web browser ved opstart

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
da: Starter standard web browser når SABnzbd starter.

en: Pause Downloading During Post-Processing
da: Pause downloading under efterbehandling

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
da: Pauser downloadet i begyndelsen af efterbehandling og igen når den er færdig.

en: Ignore Samples
da: Ignorer Sample-filer

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
da: Filtrerer prøve filer (f.eks. video eksempler).

en: Delete after download
da: Fjern efter download

en: Do not download
da: Download ikke.

en: Use V23 unless your provider requires otherwise!
da: Anvend V23 hvis ikke din leverandør  (ISP) kræver  andet!

en: Use 12 hour clock (AM/PM)
da: Brug 12 timers ur (AM / PM)

en: Show times in AM/PM notation (does not affect scheduler).
da: Vis tider i AM / PM notation (påvirker ikke skemalægger).

en: Post processing
da: Efterbehandling

en: Naming
da: Navngivning

en: Quota
da: Kvota

en: Indexing
da: Indeksering

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
da: Hvor meget der kan downloades i denne måned (K / M / G)

en: Reset day
da: Nulstil dag

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
da: På hvilken dag i måneden eller ugen (1 = mandag) nulstiller din internetudbyder kvota? (Valgfrit med tt: mm)

en: Auto resume
da: Automatisk genoptag

en: Should downloading resume after the quota is reset?
da: Skal download genoptages efter kvotaen er nulstillet?

en: Quota period
da: Kvota periode

en: Does the quota get reset each day, week or month?
da: Bliver kvota nulstillet hver dag, uge ​​eller måned?

en: Check before download
da: Tjek før download

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
da: Prøv at forudsige en vellykket afslutning, før selve download (langsom!)

en: Maximum retries
da: Maksimalt antal forsøg

en: Maximum number of retries per server
da: Maksimalt antal forsøg per server

en: Only for optional servers
da: Kun for ekstra servere

en: Apply maximum retries only to optional servers
da: Påfør maksimalt antal forsøg kun til valgfri servere

en: Abort jobs that cannot be completed
da: Afbryd job, der ikke kan færdiggøres

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
da: Når under download det bliver klart, at for meget data mangler, afbryd jobbet

en: Enable OZnzb Integration
da: Aktiver OZnzb integration

en: Enhanced functionality including ratings and extra status information is available when connected to OZnzb indexer.
da: Udvidet funktioner inklusiv anmeldelser og ekstra status information bliver tilgængelige hvis forbundet med OZnzb indekseringen.

en: Site API Key
da: Sidens API nøgle

en: This key provides identity to indexer. Refer to https://www.oznzb.com/profile.
da: Denne nøgle kobler profilen til indekseringen. Se https://www.oznzb.com/profile.

en: Refer to https://www.oznzb.com/profile
da: Se https://www.oznzb.com/profile

en: Automatic Feedback
da: Automatisk tilbagemelding

en: Send automatically calculated validation results for downloads to indexer.
da: Send automatisk kalkuleret validerings resultater for downloads til indekseringen.

en: Server configuration
da: Serverkonfiguration

en: Add Server
da: Tilføj server

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Retention time
da: Tilgængelighed i dage

en: Optional
da: Valgfri

en: Enable
da: Aktivere

en: Remove Server
da: Fjern server

en: Test Server
da: Testserver

en: Clear Counters
da: Nulstil tæller

en: Testing server details...
da: Tester serverdetaljer...

en: Click below to test.
da: Klik nedenfor for at teste.

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Scheduling configuration
da: Planlægningskonfiguration

en: Add Schedule
da: Opret planlægning

en: Remove
da: Slet

en: Current Schedules
da: Aktuel planlægning

en: RSS Configuration
da: RSS-konfiguration

en: New Feed URL
da: Ny Feed URL

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
da: Afkrydsningsfeltet ud for feed navn skal afkrydses for at feeds vil være aktiveret og automatisk kontrolleres for nye emner.<br />Når et feed er tilføjet, vil det kun hente nye informationer og ikke noget, der allerede findes i RSS-feed, medmindre du trykker på "Force Download".

en: Add Feed
da: Tilføj feed

en: Delete Feed
da: Fjern Feeds

en: Read Feed
da: Læs Feed

en: Force Download
da: Gennemtving download

en: Skip
da: Spring over

en: Accept
da: Acceptere

en: Reject
da: Afvise

en: Requires
da: Kræver

en: RequiresCat
da: Kræver Cat

en: Not Matched
da: Matchede ikke

en: Read All Feeds Now
da: Læs alle Feeds nu

en: Settings
da: Indstillinger

en: Filters
da: Filtre

en: Email Options
da: E-mail alternativ

en: Email Notification On Job Completion
da: E-mail påmindelse når job er fuldført

en: Never
da: Aldrig

en: Always
da: Altid

en: Error-only
da: Kun ved fejl

en: Disk Full Notifications
da: Påmindelse når harddisk er fyldt

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
da: Send e-mail når harddisken er fyldt og SABnzbd er pauset.

en: Send RSS notifications
da: Send RSS meddelelser

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
da: Send e-mail når en RSS-feed tilføjer job i køen.

en: Email Account Settings
da: E-mail kontoinstillinger

en: SMTP Server
da: SMTP-server

en: Set your ISP's server for outgoing email.
da: Indtast ISP's server for udgående e-mail.

en: Email Recipient
da: E-mail modtagere

en: Email address to send the email to.
da: E-mail adresse hvor den skal sendes til.

en: Email Sender
da: E-mail sendere

en: Who should we say sent the email?
da: Hvem skal vi sige sendte e-mailen?

en: OPTIONAL Account Username
da: VALGFRIT konto brugernavn

en: For authenticated email, account name.
da: Brugernavn for e-mail som kræver godkendelse.

en: OPTIONAL Account Password
da: VALGFRIT Bruger password

en: For authenticated email, password.
da: Password for e-mail som kræver godkendelse.

en: Enable Growl
da: Aktiver Growl

en: Send notifications to Growl
da: Send meddelelser til Growl

en: Server address
da: Serveradresse

en: Only use for remote Growl server (host:port)
da: Bruges kun ved Growl fjern server (vært: port)

en: Server password
da: Serverkodeord

en: Optional password for Growl server
da: Valgfri adgangskode til Growl server

en: Enable NotifyOSD
da: Aktiver NotifyOSD

en: Send notifications to NotifyOSD
da: Send meddelelser til NotifyOSD

en: Notification classes
da: Notification klasser

en: Enable classes of messages to be reported (none, one or multiple)
da: Aktiver klasser af meddelelser der skal indberettes (ingen, én eller flere)

en: If you have an account at <strong>www.newzbin2.es</strong>, you can enter your account info here.<br />This will unlock extra functionality.
da: Hvis du har en konto til <strong>www.newzbin2.es</strong>, kan du angive din konto info her. < br / > dette vil låse ekstra  funktionaliteter op.

en: Account info
da: Brugerinformationer

en: Newzbin Username
da: Newzbin Brugernavn

en: Set your account username here.
da: Indtast dit brugernavn her.

en: Newzbin Password
da: Newsbin adgangskode

en: Set your account password here.
da: Indtast dit password her.

en: Bookmark Processing
da: Håndtering af bogmærker

en: Auto-Fetch Bookmarks
da: Hent bogmærker automatisk

en: Automatically retrieve jobs from your bookmarks.
da: Henter jobs fra bogmærker automatisk.

en: Get Bookmarks Now
da: Hent bogmærker nu.

en: Hide Bookmarks
da: Skjul bogmærker

en: Show Bookmarks
da: Vis bogmærker

en: Un-Bookmark If Download Complete
da: Fjern bogmærker efter downloadning.

en: Remove from bookmark list when download is complete.
da: Fjern fra bogmærkelisten når downloadning er gennemført.

en: Checking Interval
da: Opdaterings interval

en: In minutes (at least 15 min).
da: I minutter (mindst 15 min).

en: Processed Bookmarks
da: Bearbejdede bogmærker

en: If you have an account at <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, you can enter your account info here.<br />This is required if you want to use the RSS feeds of this site.
da: Hvis du har en konto til <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, kan du skrive dine bruger informationer her.<br />Dette er nødvendigt, hvis du ønsker at bruge RSS-feeds på nzbmatrix.

en: NzbMatrix Username
da: NzbMatrix Brugernavn

en: NzbMatrix API key
da: NzbMatrix API-nøgle

en: Set the NzbMatrix API key here.
da: Indtast API-nøglen til NzbMatrix her.

en: User-defined categories
da: Bruger definerede kategorier

en: Defines post-processing and storage.
da: Definerer post-behandling og opbevaring.

en: Use the "Groups / Indexer tags" column to map groups and tags to your categories.<br/>Wildcards are supported. Use commas to seperate terms.
da: Brug 'Gruppe / Index tags' kolonnen til at kortlægge dine grupper og tags til dine kategorier.<br/>
    Jokertegn understøttes. Brug kommaer for separate vilkår.

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
da: Slutter stien med en stjerne *, vil forhindre oprettelse af ​​job mapper.

en: Relative folders are based on
da: Relative mapper er baseret på

en: Folder/Path
da: Mappe/Søgesti

en: Groups / Indexer tags
da: Gruppe / Index tags

en: Sorting configuration
da: Sorteringskonfiguration

en: Series Sorting
da: Serie sortering

en: Enable TV Sorting
da: Aktivere TV sortering

en: Enable sorting and renaming of episodes.
da: Aktiverer sortering og omdøbning af episoder.

en: Pattern Key
da: Hjælp til Sorteringsstræng

en: Clear
da: Ryd

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Example
da: Eksempel

en: Generic Sorting
da: Almindelig sortering

en: Enable Movie Sorting
da: Aktivere filmsortering

en: Enable generic sorting and renaming of files.
da: Aktiverer sortering og omdøbning af filer.

en: Keep loose downloads in extra folders
da: Behold løse download i ekstra mapper

en: Enable if downloads are not put in their own folders.
da: Aktivere hvis ikke download er flyttet til egen mappe.

en: Affected Categories
da: Påvirkede Kategorier

en: Meaning
da: Betyder

en: Pattern
da: Mønster

en: Result
da: Resultat

en: 1x05 Season Folder
da: 1x05 Sæsonmappe

en: S01E05 Season Folder
da: S01E05 Sæsonmappe

en: 1x05 Episode Folder
da: 1x05 Episodemappe

en: S01E05 Episode Folder
da: S01E05 Episodemappe

en: Title
da: Titel

en: Movie Name
da: Film Navn

en: Movie.Name
da: Film.Navn

en: Movie_Name
da: Film_Navn

en: Show Name
da: Vis navn

en: Show.Name
da: Vis.Navn

en: Show_Name
da: Vis_Navn

en: Season Number
da: Sæsonnummer

en: Episode Number
da: Episodenummer

en: Episode Name
da: Episodenavn

en: Episode.Name
da: Episode.Navn

en: Episode_Name
da: Episode_Navn

en: File Extension
da: Filtype

en: Extension
da: endelse

en: Part Number
da: Delnummer

en: Decade
da: Årti

en: Original Filename
da: Originalfilnavn

en: Original Foldername
da: Orginal Mappenavn

en: Lower Case
da: Små bogstaver

en: TEXT
da: TEKST

en: text
da: tekst

en: file
da: fil

en: folder
da: mappe

en: Sort String
da: Sorteringsstræng

en: Multi-part label
da: Multi-del etikette

en: In folders
da: I mappe

en: No folders
da: Ingen mappe

en: Date Sorting
da: Dato sortering

en: Enable Date Sorting
da: Aktivere datosortering

en: Enable sorting and renaming of date named files.
da: Aktiverer sortering og omdøbning af datomarkeret filer.

en: Show Name folder
da: Vis Navn på mappe

en: Year-Month Folders
da: År-Måned mapper

en: Daily Folders
da: Daglige mapper

en: case-adjusted
da: sag-justeret

en: Processed Result
da: Forarbejdede resultat

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
da: Sjældent anvendte indstillinger. Deres betydning og forklaring, klik på knappen Hjælp for at gå til siden Wiki.<br>Ændre ikke disse uden at kontrollere wiki'en først, da disse kan give alvorlige side følger.<br>Standardværdierne er mellem parenteserne.

en: Values
da: Værdier

en: Edit NZB Details
da: Ændre NZB detaljer

en: Delete
da: Slet

en: Top
da: Øverst

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Bottom
da: Bunden

en: All
da: Alle

en: Invert
da: Invertere

en: Filename
da: Filnavn

en: Subject
da: Emne

en: Age
da: Alder

en: Selection
da: Udvælgelse

en: Are you sure you want to delete
da: Er du sikker på at du vil slette

en: Refresh
da: Opdatere

en: Options
da: Muligheder

en: Page
da: Side

en: Prev
da: Foregående

en: Next
da: Næste

en: First
da: Først

en: Last
da: Sidste

en: Close
da: Luk

en: Set Pause Interval
da: Sæt pause interval

en: Sort
da: Sortere

en: Purge the Queue?
da: Tøm køen?

en: Pause Interval
da: Pause interval

en: Pause for 5 minutes
da: Pause 5 minutter

en: Pause for 15 minutes
da: Pause 15 minutter

en: Pause for 30 minutes
da: Pause 30 minutter

en: Pause for 1 hour
da: Pause 1 time

en: Pause for 3 hours
da: Pause 3 timer

en: Pause for 6 hours
da: Pause 6 timer

en: Pause for 12 hours
da: Pause 12 timer

en: Pause for 24 hours
da: Pause 24 timer

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
da: Sortere efter alder <small>Ældst&rarr;Nyeste</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
da: Sortere efter alder <small>Nyeste&rarr;Ældst</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
da: Sortere efter navn <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
da: Sortere efter navn <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
da: Sortere efter størrelse <small>Mindst&rarr;Størst</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
da: Sortere efter størrelse <small>Størst&rarr;Mindst</small>

en: Rename
da: Omdøbe

en: Left
da: Venster

en: Purge the History?
da: Vil du virkelig tømme historiken?

en: Changes have not been saved, and will be lost.
da: Ændringerne er ikke gemt og vil blive mistet.

en: Open Source URL
da: Åbn kildekode URL

en: Open Informational URL
da: Åbn informations URL

en: Storage
da: Opbevaring

en: View Script Log
da: Vis scriptlogg

en: You must enable JavaScript for Plush to function!
da: Du skal aktivere JavaScript for at få Plush til virke!

en: Add NZB
da: Tilføj NZB

en: Plush Options
da: Plush Instillninger

en: Update Available!
da: Opdatering tilgængelig

en: Pause for how many minutes?
da: Pause i hvor mange minutter?

en: Pause for...
da: Pause i...

en: Multi-Operations
da: Multi-operationer

en: Top Menu
da: Topmenu

en: On Finish
da: Ved afslutning

en: Sort by Age <small>(Oldest&rarr;Newest)</small>
da: Sortere efter Alder <small>(Ældst&rarr;Nyeste)</small>

en: Sort by Age <small>(Newest&rarr;Oldest)</small>
da: Sortera efter Alder <small>(Nyeste&rarr;Ældst)</small>

en: Sort by Name <small>(A&rarr;Z)</small>
da: Sortere efter Navn <small>(A&rarr;Z)</small>

en: Sort by Name <small>(Z&rarr;A)</small>
da: Sortere efter Navn <small>(Z&rarr;A)</small>

en: Sort by Size <small>(Smallest&rarr;Largest)</small>
da: Sortere efter Størrelse <small>(Mindst&rarr;Størst)</small>

en: Sort by Size <small>(Largest&rarr;Smallest)</small>
da: Sortere efter Størrelse <small>(Størst&rarr;Mindst)</small>

en: Purge
da: Slet

en: left
da: tilbage

en: Max Speed
da: Max hastighed

en: Range
da: Omfang

en: Reset
da: Gendan

en: Apply to Selected
da: Anvend på markerede

en: page
da: side

en: Everything
da: Alt

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Refresh Rate
da: Opdateringsinterval

en: Container Width
da: Beholder Bredde

en: Confirm Queue Deletions
da: Bekræft Kø-fjernelse

en: Confirm History Deletions
da: Bekræft Historik-fjernelse

en: This will prevent refreshing content when your mouse cursor is hovering over the queue.
da: Dette vil forhindre indhold i at blive opdateret når musens markør kører hen over køen

en: Block Refreshes on Hover
da: Bloker genopfriskninger ved Hover

en: Fetch
da: Hente

en: Upload
da: Send

en: Optionally specify a filename
da: Angiv et valgfrit filnavn

en: Progress
da: Fremgang

en: Not enough disk space to complete downloads!
da: Ikke nok diskplads til at fuldføre downloads.

en: Free Space
da: Ledig diskplads

en: Free (Temp)
da: Ledig tempdiskplads

en: IDLE
da: Venter

en: Downloads
da: Hentede filer

en: Queue repair
da: Kø reparation

en: <strong>Read Feed</strong> will get the current feed content. <strong>Force Download</strong> will download all matching NZBs now.
da: <strong>Læs Feed</strong>henter det nuværende feed indholdet. <strong>Tving hent</strong> vil hente alle matchende NZBs nu.

en: Hour:Min
da: Time:Minut

en: Delete Completed
da: Slet komplette

en: Delete the all failed items from the history?
da: Slet alle mislykkedes emner fra historiken?

en: Delete Failed
da: Slet mislykket

en: Showing %s to %s out of %s results
da: Viser %s til %s af %s resultat

en: No results
da: Ingen resultater

en: Showing one result
da: Viser et resultat

en: Email Sent!
da: Sendt E-mail!

en: Notification Sent!
da: Notifikation sendt

en: Saving..
da: Gemmer..

en: Saved
da: Gemt

en: Speed
da: Hastighed

en: Toggle Add NZB
da: Vis/Skjul Tilføj NZB

en: DualView1
da: Flerskærme1

en: DualView2
da: Flerskærme2

en: Custom
da: Tilpasse

en: Get Bookmarks
da: Hent bogmærker

en: Are you sure you want to restart SABnzbd?
da: Er du sikker på at du vil genstarte SABnzbd?

en: Refresh rate
da: Opdateringsfrekvens

en: Delete All
da: Fjern alle

en: Hide Edit Options
da: Skjul Redigeringsalternativ

en: Show Edit Options
da: Vis Redigeringsalternativ

en: Edit
da: Rediger

en: Timeleft
da: Resterende tid

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
da: SABnzbd Hurtigstart’s Guide

en: SABnzbd Version
da: SABnzbd version

en: Previous
da: Forrige

en: Access
da: Adgang

en: I want SABnzbd to be viewable by any pc on my network.
da: Jeg ønsker at SABnzbd skal være synlige fra enhver pc på netværket.

en: I want SABnzbd to be viewable from my pc only.
da: Jeg ønsker kun at SABnzbd skal være synlige fra min computer.

en: Password protect access to SABnzbd (recommended)
da: Password beskytte adgangen til SABnzbd (anbefales)

en: Enable HTTPS access to SABnzbd.
da: Aktiver HTTPS-adgang til SABnzbd.

en: Misc
da: Diverse

en: Launch my internet browser with the SABnzbd page when the program starts.
da: Start webbrowseren med SABnzbd's siden når programmet startes.

en: Server Details
da: Serverdetaljer

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
da: Angiv detaljerne fra din primære usenet udbyder.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
da: For at hente fra usenet kræves der adgang fra en udbyder. Din internetudbyder kan give dig adgang, men en præmie udbyder anbefales.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
da: Har du ingen usenet leverandør? Vi anbefaler at prøve %s.

en: The number of connections allowed by your provider
da: Antallet af forbindelser tilladt af din udbyder

en: E.g. 8 or 20
da: F.eks. 8 eller 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
da: Vælg kun hvis din udbyder tillader SSL-forbindelser.

en: Click to test the entered details.
da: Klik for at teste de indtastede informationer.

en: This field is required.
da: Dette fælt kræves.

en: Please enter a whole number.
da: Angiv et helt tal.

en: If you are a member of newzbin or nzbmatrix, you may enter your username and password here so we can fetch their nzb's. This stage can be skipped if you don't use either services.
da: Hvis du er medlem af newzbin eller nzbmatrix, kan du indtaste dit brugernavn og password her, så du kan hente deres nzb's. Denne fase kan springes over, hvis du ikke bruger nogen af disse tjenester.

en: Automatically download bookmarked posts.
da: Hent automatisk bogmærket poster.

en: E.g.
da: Eks.

en: Restarting SABnzbd...
da: Genstarter SABnzbd...

en: Setup is now complete!
da: Installationen er nu fuldført!

en: SABnzbd will now be running in the background.
da: SABnzbd vil nu køre i baggrunden.

en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
da: Lukning af alle browservinduer / faneblade vil ikke lukke SABnzbd.

en: After SABnzbd has finished restarting you will be able to access it at the following location: %s
da: Efter SABnzbd har genstartet vil du være i stand til at få adgang til det på følgende placering: %s

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
da: Det anbefales, at du højreklikker og bogmærker denne placering, og bruger dette bogmærke for at få adgang SABnzbd, når det kører i baggrunden.

en: Further help can be found on our
da: Øvrig hjælp kan du finde på vores

en: Go to SABnzbd
da: Gå til SABnzbd

en: Step One
da: Trin et

en: Step Two
da: Trin to

en: Step Three
da: Trin tre

en: Step Four
da: Trin fire

en: Step Five
da: Trin fem

en: E.g. 119 or 563 for SSL
da: F.eks. 119 eller 563 for SSL

en: Exit SABnzbd
da: Afslut SABnzbd

en: Start Wizard
da: Start guide

en: If you do not have an account it can be created at
da: Hvis du ikke har en konto, kan den oprettes på

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
da: 
    SABnzbd kommer med ABSOLUT INGEN GARANTI. 
    Det er gratis software, og du er velkommen til at videredistribuere det under visse betingelser. 
    Den er licenseret under GNU General Public License version 2 eller (efter eget valg) enhver senere version

en: Error getting TV info (%s)
da: Det lykkedes ikke at hente TV info (%s)

en: Failed to rename: %s to %s
da: Det lykkedes ikke at omdøbe: %s til %s

en: Failed to rename similar file: %s to %s
da: Kunne ikke omdøbe lignende fil: %s til %s

en: Invalid nzbmatrix report number %s
da: Ugyldigt nzbmatrix rapport nummer %s

en: You need an nzbmatrix VIP account to use the API
da: Du skal bruge en nzbmatrix VIP konto for at bruge API'EN

en: Invalid nzbmatrix credentials
da: Ugyldig nzbmatrix legitimationsoplysninger

en: Problem accessing nzbmatrix server (%s)
da: Problem at få adgang til nzbmatrix server (%s)

en: The hostname is not set.
da: Værtsnavnet er ikke indstillet.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
da: Der er ingen forbindelser angivet. Angiv mindst én forbindelse.

en: Password masked in ******, please re-enter
da: Password maskeret med ******, forsøg igen

en: Invalid server details
da: Ugyldige serverdetaljer

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
da: Timeout: Forsøg at aktivere SSL eller tilslut via en anden port.

en: Timed out
da: Timeout

en: Invalid server address.
da: Ugyldig server adresse.

en: Server quit during login sequence.
da: Server afslut under login-sekvens.

en: Server requires username and password.
da: Serveren kræver brugernavn og password.

en: Connection Successful!
da: Tilslutning lykkedes!

en: Authentication failed, check username/password.
da: Godkendelse mislykkedes, kontrollere brugernavn / adgangskode.

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
da: Alt for mange forbindelser, pause en download eller forsøg igen senere

en: Could not determine connection result (%s)
da: Det lykkedes ikke at tilslutte (%s)
