sabnzbd - en to fi translation catalogue (1003 entries)

en: Failed to start web-interface
fi: Web-käyttöliittymän käynnistys epäonnistui

en: Cannot find web template: %s, trying standard template
fi: Web-mallia %s ei löydy, yritetään käyttää oletusmallia

en: _yenc module... NOT found!
fi: _yenc moduulia... EI löydy!

en: par2 binary... NOT found!
fi: par2 ohjelmaa... EI löydy!

en: unrar binary... NOT found
fi: unrar ohjelmaa... EI löydy!

en: unzip binary... NOT found!
fi: unzip ohjelmaa... EI löydy!

en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
fi: Huomioithan, että 0.0.0.0 isäntänimi vaatii IPv6 osoitteen jotta pääset ulkoverkkoon

en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
fi: HTTPS poistettu käytöstä puuttuvien CERT ja KEY tiedostojen vuoksi

en: SABnzbd %s started
fi: SABnzbd %s käynnistetty

en: SABnzbd shutdown finished
fi: SABnzbd sammutus valmis

en: Signal %s caught, saving and exiting...
fi: Signaali %s kaapattu, tallennetaan ja lopetetaan...

en: fetching msgid %s from www.newzbin2.es
fi: noudetaan viesti-id %s osoitteesta www.newzbin2.es

en: Error Fetching msgid %s from www.newzbin2.es - Please make sure your Username and Password are set
fi: Virhe noudettaessa viesti-id %s osoitteesta www.newzbin2.es - Varmista, että käyttäjänimi ja salasana ovat oikein

en: Trying to fetch NZB from %s
fi: Yritetään noutaa NZB osoitteesta %s

en: Cannot create temp file for %s
fi: Väliaikaistiedostoa ei voida luoda kohteelle %s

en: Trying to set status of non-existing server %s
fi: Yritettiin asettaa tila ei olemassa olevalle palvelimelle %s

en: Too little diskspace forcing PAUSE
fi: Levytilaa ei ole tarpeeksi, pakotetaan KESKEYTYS

en: Failure in tempfile.mkstemp
fi: Virhe tiedostossa tempfile.mkstemp

en: Saving %s failed
fi: %s tallentaminen epäonnistui

en: Loading %s failed
fi: %s lataaminen epäonnistui

en: Test Notification
fi: Testaa huomautusta

en: None
fi: Ei mitään

en: Default
fi: Oletus

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: unknown
fi: tuntematon

en: Failed to compile regex for search term: %s
fi: Regex käännös epäonnistui hakutermille: %s

en: d
fi: pv

en: h
fi: t

en: Disk full! Forcing Pause
fi: Levy täynnä! Pakotetaan keskeytys

en: Disk error on creating file %s
fi: Levyvirhe luotaessa tiedostoa %s

en: WARNING: Paused job "%s" because of encrypted RAR file
fi: VAROITUS: Keskeytetty työ "%s" salatun RAR tiedoston vuoksi

en: WARNING: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file
fi: VAROITUS: Keskeytettiin työ "%s" salatun RAR arkiston vuoksi

en: Aborted, encryption detected
fi: Keskeytty, salattu arkisto tunnistettu

en: %s missing
fi: %s puuttuu

en: Quota spent, pausing downloading
fi: Latausrajoitus saavutettu, keskeytetään lataukset

en: %s is not a valid email address
fi: %s ei ole kelvollinen sähköpostiosoite

en: Server address required
fi: Palvelimen osoite vaaditaan

en: Cannot create %s folder %s
fi: Ei voitu luoda %s kansiota %s

en: Cannot write to INI file %s
fi: Ei voitu kirjoittaa INI tiedostoa %s

en: Cannot create backup file for %s
fi: Ei voitu luoda varmuuskopiota %s :lle

en: Incorrectly encoded password %s
fi: Virheellisesti koodattu salasana %s

en: %s is not a correct octal value
fi: %s ei ole oikea oktaalinen arvo

en: UNC path "%s" not allowed here
fi: TUNT polku "%s" ei ole sallittu

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
fi: Virhe: Jono ei ole tyhjä, kansiota ei voida vaihtaa.

en: Folder "%s" does not exist
fi: Kansiota "%s" ei ole olemassa

en: SQL Command Failed, see log
fi: SQL komento epäonnistui, katso loki

en: SQL Commit Failed, see log
fi: SQL muutos epäonnistui, katso loki

en: Failed to close database, see log
fi: Tietokannan sulkeminen epäonnistui, katso loki

en: Invalid stage logging in history for %s
fi: Virheellinen tila lokihistoriassa kohteelle %s

en: Decoding %s failed
fi: %s dekoodaus epäonnistui

en: CRC Error in %s (%s -> %s)
fi: CRC virhe tiedostossa %s (%s -> %s)

en: Badly formed yEnc article in %s
fi: Huonosti muotoiltu yEnc artikkeli %s

en: Unknown Error while decoding %s
fi: Tuntematon virhe dekoodattaessa %s

en: %s => missing from all servers, discarding
fi: %s => puuttuu kaikilta palvelimilta, hylätään

en: Error removing %s
fi: Virhe poistettaessa %s

en: Cannot read %s
fi: Ei voida lukea %s

en: Cannot read Watched Folder %s
fi: Vahdittua kansiota %s ei voida lukea

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Server %s will be ignored for %s minutes
fi: Palvelin %s ohitetaan %s minuutiksi

en: Failed to initialize %s@%s:%s
fi: Virhe initialisoidessa %s@%s:%s

en: Too many connections to server %s:%s
fi: Liikaa yhteyksiä palvelimelle %s:%s

en: Probable account sharing
fi: Mahdollinen tilin jakaminen

en: Failed login for server %s
fi: Kirjautuminen palvelimelle %s epäonnistui

en: Cannot connect to server %s [%s]
fi: Palvelimeen %s ei voida yhdistää [%s]

en: Connecting %s@%s:%s failed, message=%s
fi: Virhe yhdistäessä %s@%s:%s, viesti=%s

en: Server %s requires user/password
fi: Palvelin %s vaatii käyttäjänimen/salasanan

en: Shutting down
fi: Sammutetaan

en: Failed to connect to mail server
fi: Postipalvelimeen yhdistäminen epäonnistui

en: Failed to initiate TLS connection
fi: TLS yhteyden aloittaminen epäonnistui

en: Failed to authenticate to mail server
fi: Postipalvelimen varmennus epäonnistui

en: Failed to send e-mail
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui

en: Failed to close mail connection
fi: Sähköpostiyhteyden sulkeminen epäonnistui

en: Email succeeded
fi: Sähköpostitus onnistui

en: Cannot find email templates in %s
fi: Sähköpostipohjia ei löydy hakemistosta %s

en: No recipients given, no email sent
fi: Vastaanottajaa ei määritelty, sähköpostia ei lähetetty

en: Invalid encoding of email template %s
fi: Virheellinen koodaus sähköpostipohjassa %s

en: No email templates found
fi: Sähköpostipohjia ei löydy

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
fi: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd raportoi levy täynnä
    
    Hei,
    
    SABnzbd on lopettanut lataamasta, koska levy on lähes täynnä.
    Ole hyvä ja tee lisää tilaa ja jatka SABnzbd käsin.

en: Startup/Shutdown
fi: Käynnistys/Sammutus

en: Added NZB
fi: Lisätty NZB

en: Post-processing started
fi: Jälkikäsittely aloitettu

en: Job finished
fi: Työ valmistunut

en: Other Messages
fi: Muut viestit

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
fi: Varoitus: LOCALHOST on hämärä, käytä numeerista IP-osoitetta.

en: Server address "%s:%s" is not valid.
fi: Palvelimen osoite "%s:%s" ei ole kelvollinen.

en: Missing Session key
fi: Istuntoavain puuttuu

en: Error: Session Key Required
fi: Virhe: Istuntoavain vaaditaan

en: Error: Session Key Incorrect
fi: Virhe: Istuntoavain on virheellinen

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
fi: API avain puuttuu, ole hyvä ja syötä Asetukset->Yleiset löytyvä api avain käyttämääsi kolmannen osapuolen ohjelmaan:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
fi: API avain virheellinen, käytä Asetukset->Yleiset löytyvää api avainta käyttämääsi kolmannen osapuolen ohjelmaan:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
fi: Authentikointi puuttuu, ole hyvä ja syötä käyttäjänimi/salasana Asetukset->Yleiset kolmannen osapuolen ohjelmaasi:

en: Error: No secondary interface defined.
fi: Virhe: Toissijaista käyttöliittymää ei ole määritelty.

en: Your UNRAR version is not recommended, get it from http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />
fi: Käyttämäsi UNRAR versio ei ole suositeltu, nouda oikea osoitteesta http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />

en: No UNRAR program found, unpacking RAR files is not possible<br />
fi: UNRAR ohjelmaa ei löydy, RAR-tiedostojen purkaminen ei ole mahdollista<br />

en: No PAR2 program found, repairs not possible<br />
fi: PAR2 ohjelmaa ei löydy, korjaukset eivät ole mahdollista<br />

en: Initiating restart...<br />
fi: Aloitetaan uudelleenkäynnistys...<br />

en: &nbsp<br />SABnzbd shutdown finished.<br />Wait for about 5 second and then click the button below.<br /><br /><strong><a href="..">Refresh</a></strong><br />
fi: &nbsp<br />SABnzbd sammutus valmis.<br />Odota noin 5 sekuntia ja paina sitten alapuolella olevaa nappia.<br /><br /><strong><a href="..">Päivitä</a></strong><br />

en: Feed
fi: Syöte

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: off
fi: ei käytössä

en: &nbsp;Resolving address
fi: &nbsp;Selvitetään osoitetta

en: Incorrect parameter
fi: Virheellinen parametri

en: Back
fi: Takaisin

en: Job "%s" was re-added to the queue
fi: Työ "%s" lisättiin uudelleen jonoon

en: Jobs marked with a '*' will not be automatically downloaded.
fi: Töitä jotka ovat merkitty '*' merkillä ei ladata automaattisesti uudelleen.

en: Matched
fi: Vastaa

en: Not matched
fi: Ei vastaa

en: Downloaded
fi: Ladattu

en: Downloaded so far
fi: Ladattu tähän mennessä

en: Incorrect value for %s: %s
fi: Virheellinen arvo %s: %s

en: Cannot create directory %s
fi: Ei voi luoda kansiota %s

en: %s directory: %s error accessing
fi: %s kansio: %s virhe käytettäessä

en: Cannot connect to registry hive HKEY_CURRENT_USER.
fi: Ei voida yhdistää rekisteripolkuun HKEY_CURRENT_USER.

en: Cannot open registry key "%s".
fi: Ei voida avata rekisteriavainta "%s".

en: Failed to read registry keys for special folders
fi: Erikoiskansioiden rekisteriavainten lukeminen epäonnistui

en: Failed making (%s)
fi: Kohteen (%s) luominen epäonnistui

en: Failed moving %s to %s
fi: Kohteen %s siirtäminen kohteeseen %s epäonnistui

en: Unusable NZB file
fi: NZB tiedostoa ei voida käyttää

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: URL Fetching failed; %s
fi: Osoitteen nouto epäonnistui; %s

en: pyopenssl module missing, please install for https access
fi: pyopenssl moduuli puuttuu, ole hyvä ja asenna se https käyttöä varten

en: Error creating SSL key and certificate
fi: Virhe luotaessa SSL avainta ja sertifikaattia

en: Cannot change permissions of %s
fi: Käyttöoikeuksien muuttaminen epäonnistui kohteelle %s

en: Joining
fi: Yhdistetään

en: Incomplete sequence of joinable files
fi: Puutteellinen joukko yhdistettäviä tiedostoja

en: File join of %s failed
fi: Tiedostoliitos %s epäonnistui

en: [%s] Error "%s" while joining files
fi: [%s] Virhe "%s" yhdistettäessä tiedostoja

en: Error "%s" while running file_join on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa file_join kohteelle %s

en: [%s] Joined %s files
fi: [%s] Liitetty %s tiedostoa

en: Unpacking failed, %s
fi: Purkaminen epäonnistui, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
fi: [%s] Virhe "%s" purettaessa RAR tiedostoja

en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa rar_unpack kohteelle %s

en: Deleting %s failed!
fi: Kohteen %s poisto epäonnistui!

en: Trying unrar with password "%s"
fi: Yritetään purkaa rar arkistoa salasanalla "%s"

en: Unpacking failed, archive requires a password
fi: Purkaminen epäonnistui, arkisto vaatii salasanan

en: Unpacking
fi: Puretaan

en: Unpacking failed, unable to find %s
fi: Purkaminen epäonnistui, %s ei löydy

en: ERROR: unable to find "%s"
fi: VIRHE: kohdetta "%s" ei löydy

en: Unpacking failed, CRC error
fi: Purkaminen epäonnistui, CRC virhe

en: ERROR: CRC failed in "%s"
fi: VIRHE: CRC epäonnistui kohteessa "%s"

en: Unpacking failed, write error or disk is full?
fi: Purkaminen epäonnistui, kirjoitusvirhe tai levy täynnä?

en: ERROR: write error (%s)
fi: VIRHE: kirjoitusvirhe (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
fi: Purkaminen epäonnistui, polku on liian pitkä

en: ERROR: path too long (%s)
fi: VIRHE: polku liian pitkä (%s)

en: Unpacking failed, see log
fi: Purkaminen epäonnistui, katso loki

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: Unusable RAR file
fi: Käyttökelvoton RAR arkisto

en: Missing expected file: %s => unrar error?
fi: Odotettu tiedosto: %s puuttuu => purkuvirhe?

en: Unpacking failed, an expected file was not unpacked
fi: Purkaminen epäonnistui, odotettua tiedostoa ei purettu

en: Unpacking failed, these file(s) are missing:
fi: Purkaminen epäonnistui, nämä tiedostot puuttuvat:

en: Unpacked %s files/folders in %s
fi: Purettiin %s tiedostoa/kansiota kohteeseen %s

en: %s files in %s
fi: %s tiedostoa kohteessa %s

en: Error "%s" while running unzip() on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa unzip() kohteelle %s

en: Quick Checking
fi: Pikatarkistetaan

en: Repair
fi: Korjaa

en: [%s] Quick Check OK
fi: [%s] Pikatarkistus OK

en: Starting Repair
fi: Aloitetaan korjaus

en: Repairing failed, %s
fi: Korjaus epäonnistui, %s

en: Error %s while running par2_repair on set %s
fi: Virhe %s ajettaessa par2_repair setille %s

en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa par2_repair setille %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
fi: [%s] PAR2 vastaanotti vääränlaiset asetukset, tarkista Asetukset->Muuttujat

en: [%s] Verified in %s, all files correct
fi: [%s] Varmennettiin ajassa %s, kaikki tiedostot kelvollisia

en: [%s] Verified in %s, repair is required
fi: [%s] Varmennetiin ajassa %s, vaatii korjauksen

en: Main packet not found...
fi: Pääpakettia ei löydy...

en: Invalid par2 files, cannot verify or repair
fi: Virheelliset par2 arkistot, varmennus ja korjaus ei mahdollista

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
fi: Korjaaminen epäonnistui, ei tarpeeksi korjauslohkoja (%s puuttuu)

en: Fetching %s blocks...
fi: Noudetaan %s lohkoa...

en: Fetching
fi: Noudetaan

en: Repairing
fi: Korjataan

en: [%s] Repaired in %s
fi: [%s] Korjattiin ajassa %s

en: Verifying
fi: Varmennetaan

en: Error importing OpenSSL module. Connecting with NON-SSL
fi: Virhe tuotaessa OpenSSL moduulia. Yhdistetään EI-SSL kautta.

en: Failed to update newzbin job %s
fi: Newzbin työn %s päivitys epäonnistui

en: NZB added to queue
fi: NZB lisätty jonoon

en: Newzbin server changed its protocol
fi: Newzbin palvelin vaihto protokollaansa

en: You have no credit on your Newzbin account
fi: Sinulla ei ole maksettua aikaa Newzbin tililläsi

en: Unauthorised, check your newzbin username/password
fi: Käyttö estetty, tarkista newzbin käyttäjänimi/salasana

en: Newzbin report %s not found
fi: Newzbin raporttia %s ei löydy

en: Newzbin gives undocumented error code (%s, %s)
fi: Newzbin antaa tuntemattoman virhekoodin (%s, %s)

en: Newzbin server fails to give info for %s
fi: Newzbin palvelin ei onnistunut antamaan tietoja kohteesta %s

en: Could not delete newzbin bookmark %s
fi: Newzbin kirjanmerkkiä %s ei voitu poistaa

en: Newzbin gives undocumented error code (%s)
fi: Newzbin antaa tuntemattoman virhekoodin (%s)

en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
fi: Ei-tuettu jonotiedosto löytyi, ei voida jatkaa

en: Error loading %s, corrupt file detected
fi: Virhe ladattaessa %s, korruptoitunut tiedosto havaittu

en: Error while adding %s, removing
fi: Virhe lisättäessä %s, poistetaan

en: %s -> Unknown encoding
fi: %s -> Tuntematon koodaus

en: File %s is empty, skipping
fi: Tiedosto %s on tyhjä, ohitetaan

en: Failed to import %s files from %s
fi: Virhe tuotaessa %s tiedostoa kohteesta %s

en: Incomplete NZB file %s
fi: Keskeneräinen NZB tiedosto %s

en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
fi: Virheellinen NZB tiedosto %s, ohitetaan (syy=%s, rivi=%s)

en: Empty NZB file %s
fi: Tyhjä NZB tiedosto %s

en: Ignoring duplicate NZB "%s"
fi: Ohitetaan kaksoiskappale NZB "%s"

en: Pausing duplicate NZB "%s"
fi: Keskeytetään kaksoiskappale NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
fi: Keskeytetty, ei voi valmistua

en: DUPLICATE
fi: KAKSOISKAPPALE

en: ENCRYPTED
fi: SALATTU

en: TOO LARGE
fi: LIIAN SUURI

en: INCOMPLETE
fi: KESKENERÄINEN

en: WAIT %s sec
fi: Odota %s sekunttia

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
fi: Ladattiin ajassa %s keskilatausnopeudella %sB/s

en: %s articles were malformed
fi: %s artikkelia oli väärin muotoiltuja

en: %s articles were missing
fi: %s artikkelia puuttui

en: %s articles had non-matching duplicates
fi: %s artikkelissa oli ei-vastaavia kaksoiskappaleita

en: %s articles were removed
fi: %s artikkelia poistettiin

en: Error importing %s
fi: Virhe tuotaessa %s

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Idle
fi: Toimeton

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Queue
fi: Jono

en: Purge Queue
fi: Tyhjennä jono

en: History
fi: Historia

en: Purge History
fi: Tyhjennä historia

en: Limit Speed
fi: Nopeusrajoitus

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Resume
fi: Jatka

en: Get Newzbin Bookmarks
fi: Nouda Newzbin kirjanmerkit

en: Scan watched folder
fi: Tarkista vahdittu kansio

en: Complete Folder
fi: Valmistuneet-kansio

en: Incomplete Folder
fi: Lataukset-kansio

en: Troubleshoot
fi: Vianmääritys

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart without login
fi: Käynnistä uudelleen ilman kirjautumista

en: Quit
fi: Lopeta

en: Queue First 10 Items
fi: Vie ensimmäiset 10 kohdetta jonoon

en: Empty
fi: Tyhjä

en: History Last 10 Items
fi: Vie viimeiset 10 kohdetta historiaan

en: New release available
fi: Uusi versio saatavilla

en: Go to wizard
fi: Mene velhoon

en: Stopping...
fi: Pysäytetään...

en: Problem with
fi: Ongelma

en: 
        SABnzbd is not compatible with some software firewalls.<br>
        %s<br>
        Sorry, but we cannot solve this incompatibility right now.<br>
        Please file a complaint at your firewall supplier.<br>
        <br>
fi: 
        SABnzbd ei ole yhteensopiva kaikkien ohjelmistopalomuurien kanssa.<br>
        %s<br>
        Pahoittelumme, mutta emme voi ratkaista tätä yhteensopivuusongelmaa juuri nyt.<br>
        Ole hyvä ja lähetä valitus palomuurin toimittajallesi.<br>
        <br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
fi: 
        SABnzbd tarvitsee vapaan tcp/ip portin sisäiselle web-palvelimelleen.<br>
        Porttia %s kohteessa %s yritettiin käyttää , mutta se ei ollut vapaana.<br>
        Jokin toinen ohjelmisto käyttää porttia tai SABnzbd on jo käynnissä.<br>
        <br>
        Ole hyvä ja uudelleenkäynnistä SABnzbd toisella porttinumerolla.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
fi: Jos saat tämän virhesanoman uudestaan, kokeile toista numeroa.<br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but the account used for SABnzbd has no permission to use it.<br>
        On OSX and Linux systems, normal users must use ports above 1023.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
fi: 
        SABnzbd tarvitsee vapaan tcp/ip portin sisäiselle web-palvelimelleen.<br>
        Porttia %s kohteessa %s yritettiin käyttää , mutta tilillä jolla SABnzbd käynnistettiin ei ollut oikeuksia käyttää sitä.<br>
        OSX ja Linux järjestelmissä normaalien käyttäjien tulee käyttää portteja jotka ovat suurempia kuin 1023.<br>
        <br>
        Ole hyvä ja uudelleenkäynnistä SABnzbd toisella porttinumerolla.

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
fi: 
        SABnzbd tarvitsee vapaan tcp/ip portin sisäiselle web-palvelimelleen.<br>
        Olet määritellyt epäkelvon osoitteen.<br>
        Turvalliset arvot ovat <b>localhost</b> ja <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Ole hyvä ja uudelleenkäynnistä SABnzbd kunnollisella isäntäosoitteella.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
fi: 
        SABnzbd havaitsi tallennettua tietoa toisesta SABnzbd versiosta<br>
        mutta ei voi uudelleenkäyttää tietoja toisesta ohjelmasta.<br><br>
        Haluat ehkä ladata jonon loppuun toisella ohjelmallasi.<br><br>
        Tämän jälkeen, käynnistä ohjelma "--clean" muuttujalla.<br>
        Tämä tyhjentää nykyisen jonon ja historiasi!<br>
        SABnzbd luki tiedostoa "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
fi: 
        SABnzbd ei löydä sen web-käyttöliittymän tiedostoja polusta %s.<br>
        Ole hyvä ja asenna ohjelma uudelleen.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
fi: SABnzbd havaitsi vakavan virheen:

en: 
        SABnzbd detected a Queue and History from an older (0.4.x) release.<br><br>
        Both queue and history will be ignored and may get lost!<br><br>
        You may choose to stop SABnzbd and finish the queue with the older program.<br><br>
        Click OK to proceed to SABnzbd
fi: 
        SABnzbd tunnisti Jonon ja Historian vanhemmasta (0.4.x) julkaisusta.<br><br>
        Molemmat, jono ja historia ohitetaan ja ne saattavat hävitä!<br><br>
        Haluat ehkä lopettaa SABnzbd-ohjelman ja ladata jonon loppuun vanhemmalla ohjelmalla.<br><br>
        Klikkaa OK jatkaaksesi SABnzbd-ohjelmaan

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
fi: 
        SABnzbd havaitsi, että tiedosto sqlite3.dll puuttuu.<br><br>
        Jotkin huonosti suunnitellut viruksentorjunta ohjelmistot poistavat tämän tiedoston.<br>
        Tarkista virustorjunta ohjelmistosi, yritä asentaa SABnzbd uudelleen ja valita virustorjunta ohjelmistosi valmistajalle.<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
fi: Paina Windows-nappia+R ja kirjoita seuraava rivi (esimerkki):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
fi: Avaa pääte ja kirjoita rivi (esimerkki):

en: It is likely that you are using ZoneAlarm on Vista.<br>
fi: On todennäköistä, että käytössäsi on ZoneAlarm ja käyttöjärjestelmäsi on Vista.<br>

en: Program did not start!
fi: Ohjelma ei käynnistynyt!

en: You have no permisson to use port %s
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia porttiin %s

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

en: Cannot launch the browser, probably not found
fi: Selainta ei voida käynnistää, todennäköisesti ei löydy

en: Access denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
fi: Virhe %s: Syötä kelvollinen käyttäjänimi ja salasana.

en: Failed to load postprocessing queue: Wrong version (need:%s, found:%s)
fi: Jälkikäsittelyjonon lataaminen epäonnistui: Väärä versio (tarvitaan:%s, löytyi:%s)

en: Failed to remove nzo from postproc queue (id)
fi: Ei voitu poistaa nzo:ta jälkikäsittelyn jonosta (id)

en: Download might fail, only %s of required %s available
fi: Lataaminen saattaa epäonnistua, vain %s osaa %s osasta saatavilla

en: Download failed - Out of your server's retention?
fi: Lataus epäonnistui - Työ on palvelimesi säilytyksen ulkopuolella?

en: Cannot create final folder %s
fi: Ei voitu luoda lopullista kansiota %s

en: No post-processing because of failed verification
fi: Jälkikäsittelyä ei suoritettu, koska varmennus epäonnistui

en: Moving
fi: Siirretään

en: Sent %s to queue
fi: Lähetettiin %s jonoon

en: Error renaming "%s" to "%s"
fi: Virhe uudelleennimettäessä "%s" nimelle "%s"

en: Failed to move files
fi: Tiedostojen siirto epäonnistui

en: Running script
fi: Ajetaan skripti

en: Running user script %s
fi: Ajetaan käyttäjän skripti %s

en: Ran %s
fi: Ajettiin %s

en: More
fi: Lisää

en: View script output
fi: Näytä skriptin tuloste

en: Download Completed
fi: Lataus valmistui

en: Download Failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Post Processing Failed for %s (%s)
fi: Jälkikäsittely epäonnistui kohteelle %s (%s)

en: see logfile
fi: katso lokitiedosto

en: PostProcessing was aborted (%s)
fi: Jälkikäsittely peruutettiin (%s)

en: Cleanup of %s failed.
fi: %s puhdistaminen epäonnistui.

en: Error removing workdir (%s)
fi: Virhe poistettaessa työkansiota (%s)

en: Post-processing
fi: Jälkikäsittely

en: [%s] No par2 sets
fi: [%s] Ei par2 arkistoja

en: Trying SFV verification
fi: Yritetään SFV tarkistusta

en: Some files failed to verify against "%s"
fi: Jotkin tiedostot eivät varmentuneet "%s" kanssa

en: Verified successfully using SFV files
fi: Tarkastus käyttäen SFV tapauksia oli onnistunut

en: Removing %s failed
fi: %s poistaminen epäonnistui

en: Failed to hibernate system
fi: Järjestelmän lepotilaan laittaminen epäonnistui

en: Failed to standby system
fi: Järjestelmän valmiustilaan laittaminen epäonnistui

en: Error while shutting down system
fi: Virhe sammutettaessa järjestelmää

en: Incorrect RSS feed description "%s"
fi: Virheellinen RSS syötteen kuvaus "%s"

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
fi: RSS noutaminen epäonnistui kohteesta %s: %s

en: Do not have valid authentication for feed %s
fi: Ei ole käyttöoikeutta syötteeseen %s

en: RSS Feed %s was empty
fi: RSS syöte %s oli tyhjä

en: Incompatible feed
fi: Puutteellinen syöte

en: Empty RSS entry found (%s)
fi: Tyhjä RSS kohde löytyi (%s)

en: Show interface
fi: Näytä käyttöliittymä

en: Open complete folder
fi: Avaa valmistuneet-kansio

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Bad schedule %s at %s:%s
fi: Virheellinen ajastus %s kohteessa %s:%s

en: Unknown action: %s
fi: Tuntematon toiminto: %s

en: Schedule for non-existing server %s
fi: Ajastettu tuntemattomalle palvelimelle %s

en: Download
fi: Lataa

en: Join files
fi: Yhdistä tiedostot

en: Unpack
fi: Pura

en: Script
fi: Skripti

en: Source
fi: Lähde

en: Failure
fi: Epäonnistui

en: Completed
fi: Valmistunut

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: Waiting
fi: Odotetaan

en: Repairing...
fi: Korjataan...

en: Extracting...
fi: Puretaan...

en: Moving...
fi: Siirretään...

en: Running script...
fi: Ajetaan skripti...

en: Fetching extra blocks...
fi: Noudetaan ylimääräiset lohkot...

en: Quick Check...
fi: Pikatarkistus...

en: Verifying...
fi: Varmennetaan...

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Get NZB
fi: Nouda NZB

en: Checking
fi: Tarkistetaan

en: Frequency
fi: Toisto

en: Action
fi: Toiminto

en: Arguments
fi: Parametrit

en: Task
fi: Tehtävä

en: disable server
fi: poista palvelin käytöstä

en: enable server
fi: ota palvelin käyttöön

en: Speedlimit
fi: Nopeusrajoitus

en: Pause All
fi: Keskeytä kaikki

en: Pause post-processing
fi: Keskeytä jälkikäsittely

en: Resume post-processing
fi: Jatka jälkikäsittelyä

en: Read RSS feeds
fi: Lue RSS syötteet

en: Remove failed jobs
fi: Poista epäonnistuneet työt

en: KB/s
fi: kt/s

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: hour
fi: tunti

en: hours
fi: tuntia

en: min
fi: minuutti

en: mins
fi: minuuttia

en: sec
fi: sekunti

en: seconds
fi: sekuntia

en: day
fi: päivä

en: days
fi: päivää

en: week
fi: viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Day of month
fi: Kuukauden päivä

en: This week
fi: Tällä viikolla

en: This month
fi: Tässä kuussa

en: Today
fi: Tänään

en: Total
fi: Yhteensä

en: on
fi: käytössä

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Python Version
fi: Python versio

en: Home page
fi: Kotisivu

en: or
fi: tai

en: Host
fi: Isäntä

en: Comment
fi: Kommentti

en: Send
fi: Lähetä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Other
fi: Muu

en: Report
fi: Ilmoita

en: Audio
fi: Ääni

en: The automatic usenet download tool
fi: Automaattinen usenet lataustyökalu

en: Save
fi: Tallenna

en: Queued
fi: Jonossa

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Delete all downloaded files?
fi: Poistetaanko kaikki ladatut tiedostot?

en: Home
fi: Alkuun

en: Config
fi: Asetukset

en: Status
fi: Tila

en: Help
fi: Ohje

en: Forum
fi: Foorumi

en: General
fi: Yleiset

en: Folders
fi: Kansiot

en: Switches
fi: Muuttujat

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Scheduling
fi: Ajastus

en: Notifications
fi: Huomautukset

en: Email
fi: Sähköposti

en: Index Sites
fi: Indeksointisivustot

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: Special
fi: Erikoisasetukset

en: Download Dir
fi: Lataukset-kansio

en: Complete Dir
fi: Valmistuneet-kansio

en: Download speed
fi: Latausnopeus

en: PAUSED
fi: KESKEYTETTY

en: Cached %s articles (%s)
fi: %s artikkelia välimuistitettu (%s)

en: Sysload
fi: Kuorma

en: WARNINGS
fi: VAROITUKSET

en: New release %s available at
fi: Uusi versio %s saatavilla osoitteesta

en: Add new downloads
fi: Lisää uusia latauksia

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
fi: Oletko varma, että haluat sammuttaa SABnzbdn?

en: Add
fi: Lisää

en: Report-id
fi: Raportti-id

en: Add File
fi: Lisää tiedostosta

en: Category
fi: Kategoria

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: +Repair
fi: +Korjaa

en: +Unpack
fi: +Pura

en: +Delete
fi: +Poista

en: Force
fi: Pakota

en: Normal
fi: Normaali

en: High
fi: Korkea

en: Low
fi: Matala

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Enter URL
fi: Syötä osoite

en: &nbsp;or Report ID
fi: &nbsp;tai Raportti ID

en: Sort by name
fi: Lajittele nimen mukaan

en: Sort by age
fi: Lajittele iän mukaan

en: Sort by size
fi: Lajittele koon mukaan

en: Hide files
fi: Piilota tiedostot

en: Show files
fi: Näytä tiedostot

en: On queue finish
fi: Kun jono on tyhjä

en: Shutdown PC
fi: Sammuta tietokone

en: Standby PC
fi: Lepotila

en: Hibernate PC
fi: Horrostila

en: Shutdown SABnzbd
fi: Sammuta SABnzbd

en: Speed Limit
fi: Nopeusrajoitus

en: Pause for
fi: Keskeytä ajaksi

en: Order
fi: Järjestys

en: Name
fi: Nimi

en: Remain/Total
fi: Jäljellä/Yhteensä

en: ETA
fi: Aikaa jäljellä

en: AGE
fi: IKÄ

en: Del
fi: Poista

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Delete all items from the queue?
fi: Poistetaanko kaikki kohteet jonosta?

en: Purge NZBs
fi: Puhdista NZBt

en: Purge NZBs & Delete Files
fi: Puhdista NZBt & poista tiedostot

en: Remove NZB
fi: Poista NZB

en: Remove NZB & Delete Files
fi: Poista NZB ja tiedostot

en: of
fi: /

en: Missing articles
fi: Puuttuvat artikkelit

en: Quota left
fi: Latausrajoitusta jäljellä

en: manual
fi: käsikäyttöinen

en: Reset Quota now
fi: Resetoi latausrajoitus nyt

en: Purge Failed History
fi: Tyhjennä epäonnistuneiden historia

en: Delete all completed items from History?
fi: Poistetaanko kaikki valmistuneet kohteet historiasta?

en: Delete all failed items from History?
fi: Poistetaanko kaikki epäonnistuneet kohteet historiasta?

en: Hide details
fi: Piilota yksityiskohdat

en: Show details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: History Size
fi: Historian koko

en: Show Failed
fi: Näytä epäonnistuneet

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Size
fi: Koko

en: Purge Failed NZBs
fi: Puhdista epäonnistuneet NZBt

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
fi: Puhdista epäonnistuneet NZBt & poista tiedostot

en: Purge Completed NZBs
fi: Puhdista valmistuneet NZBt

en: Optional Supplemental NZB
fi: Valinnainen täyte-NZB

en: Path
fi: Polku

en: Virus/spam
fi: Virus/roskaposti

en: Passworded
fi: Salasanasuojattu

en: Out of retention
fi: Säilytyksen ulkopuolella

en: Other problem
fi: Muu ongelma

en: Force Disconnect
fi: Pakota yhteyden katkaisu

en: This will send a test email to your account.
fi: Tämä lähettää testiviestin sähköpostiosoitteeseesi.

en: Show Logging
fi: Näytä loki

en: Show Weblogging
fi: Näytä webloki

en: Test Email
fi: Testaa sähköpostia

en: Logging
fi: Lokiinkirjaus

en: Errors/Warning
fi: Virheet/varoitukset

en: + Info
fi: + Tiedot

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Thread
fi: Ketju

en: Email Test Result
fi: Sähköpostitestin tulokset

en: Latest Warnings
fi: Viimeisimmät varoitukset

en: clear
fi: tyhjennä

en: Unblock
fi: Poista esto

en: Article identifier
fi: Artikkelin tunniste

en: File set
fi: Tiedostojoukko

en: When
fi: Milloin

en: Type
fi: Tyyppi

en: Warning
fi: Varoitus

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Config File
fi: Asetustiedosto

en: Used cache
fi: Käytetty välimuisti

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
fi: Tämä uudelleenkäynnistää SABnzbdn.<br />Käytä sitä kun luulet ohjelman toimivan epävakaasti.<br />Lataaminen keskeytyy uudelleenkäynnistyksen ajaksi ja jatkuu ohjelman käynnistyttyä.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
fi: Latauskansiossa on orpoja töitä.<br />Voit valita niiden poistamisen (sisältäen tiedostot) tai voit lähettää ne takaisin jonoon.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
fi: "Korjaa" painike käynnistää SABnzbd uudelleen ja luo jonon<br />sisällön täydellisesti uudelleen, säilyttäen jo ladatut tiedostot.<br />Tämä muuttaa jonon järjestystä.

en: Version
fi: Versio

en: Uptime
fi: Käynnissäoloaika

en: Backup
fi: Varmuuskopioi

en: General configuration
fi: Yleisasetukset

en: Changes will require a SABnzbd restart!
fi: Muutokset vaativat SABnzbdn uudelleenkäynnistyksen!

en: SABnzbd Web Server
fi: SABnzbd web-palvelin

en: SABnzbd Host
fi: SABnzbd isäntä

en: Host SABnzbd should listen on.
fi: Osoite jota SABnzbdn tulisi kuunnella.

en: SABnzbd Port
fi: SABnzbd portti

en: Port SABnzbd should listen on.
fi: Portti jota SABnzbdn tulisi kuunnella.

en: Web Interface
fi: Web-käyttöliittymä

en: Choose a skin.
fi: Valitse teema.

en: Secondary Web Interface
fi: Toissijainen web-käyttöliittymä

en: Activate an alternative skin.
fi: Aktivoi toissijainen teema.

en: Web server authentication
fi: Web-palvelimen todennus

en: SABnzbd Username
fi: SABnzbd käyttäjänimi

en: Optional authentication username.
fi: Vaihtoehtoinen käyttäjänimi todennukseen.

en: SABnzbd Password
fi: SABnzbd salasana

en: Optional authentication password.
fi: Vaihtoehtoinen salasana todennukseen.

en: HTTPS Support
fi: HTTPS-tuki

en: Enable HTTPS
fi: HTTPS käytössä

en: not installed
fi: ei asennettu

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
fi: Ota käyttöön käyttöliittymän käyttäminen HTTPS-osoitteesta.

en: HTTPS Port
fi: HTTPS portti

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
fi: Jos tyhjä, oletusportti kuuntelee ainoastaan HTTPS.

en: HTTPS Certificate
fi: HTTPS sertifikaatti

en: File name or path to HTTPS Certificate.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS sertifikaattiin.

en: HTTPS Key
fi: HTTPS avain

en: File name or path to HTTPS Key.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS avaimeen.

en: HTTPS Chain Certifcates
fi: HTTPS ketjun sertifikaatit

en: File name or path to HTTPS Chain.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS ketjuun.

en: Tuning
fi: Hienosäätö

en: Queue auto refresh interval:
fi: Jonon automaattinen päivitysväli:

en: Refresh interval of the queue web-interface page(sec, 0= none).
fi: Jonon päivitysväli web-käyttöliittymässä(sek, 0= ei päivitä).

en: RSS Checking Interval
fi: RSS tarkistusväli

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
fi: Tarkistusväli (minuutteina, vähintään 15). Ei aktiivinen kun käytät Ajastinta!

en: Download Speed Limit
fi: Lataamisen nopeusrajoitus

en: Download rate limit (in KB/s - kilobytes per second).
fi: Latausnopeuden rajoitus (kt/s, kilotavuina sekunnissa).

en: Article Cache Limit
fi: Välimuistirajoitus artikkeleille

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
fi: Välimuistita artikkelit muistissa levytapahtumien vähentämiseksi.<br /><i>Tavuina, vaihtoehtoisesti lisää pääte K,M,G. Esimerkiksi: "64M" tai "128M"</i>

en: Cleanup List
fi: Puhdistuslista

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>
fi: Lista tiedostopäätteistä jotka tulisi poistaa lataamisen jälkeen.<br />Esimerkiksi: <b>.nfo</b> tai <b>.nfo, .sfv</b>

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Language
fi: Kieli

en: Select a web interface language.
fi: Valitse web-käyttöliittymän kieli.

en: API Key
fi: API avain

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
fi: Tämä avain antaa kolmannen osapuolen ohjelmille täyden pääsyn SABnzbd-ohjelmaan.

en: NZB Key
fi: NZB avain

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
fi: Tämä avain antaa kolmannen osapuolen ohjelmille oikeudet lisätä NZB-tiedostoja SABnzbd-ohjelmaan.

en: Generate New Key
fi: Luo uusi avain

en: Disable API-key
fi: Poista käytöstä API avain

en: Do not require the API key.
fi: Älä vaadi API avainta.

en: USE AT YOUR OWN RISK!
fi: KÄYTÄ OMALLA VASTUULLA!

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: API Key QR Code
fi: API avaimen QR-koodi

en: Folder configuration
fi: Kansion asetukset

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
fi: <em>HUOM:</em> Kansiot luodaan automaattisesti tallennuksen yhteydessä. Voit käyttää täydellisiä polkuja jos haluat tallentaa oletuskansioiden ulkopuolelle.

en: User Folders
fi: Käyttäjähakemistot

en: In
fi: Kohteessa

en: Temporary Download Folder
fi: Väliaikaiset lataukset kansio

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan latauksessa olevat kohteet ennen käsittelyä.<br /><i>Voidaan muuttaa vain kun jono on tyhjä.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
fi: Pienin vapaan tilan määrä väliaikaisille latauksille

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
fi: Keskeytä automaattisesti kun vapaan tilan määrä on vähemmän kuin tämä arvo.<br /><i>Tavuina, mutta voit laittaa perään K,M,G,T kirjaimen. Esimerkiksi: "800M" tai "8G"</i>

en: Completed Download Folder
fi: Valmistuneet kansio

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan valmistuneet ja täysin käsitellyt ladatut kohteet.<br /><i>Käyttäjän asettamat kategoriat voivat kumota tämän.</i>

en: Permissions for completed downloads
fi: Käyttöoikeudet valmistuneille latauksille

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
fi: Aseta käyttöoikeusmalli valmistuneille tiedostoille/kansioille.<br /><i>Oktaalilukuna. Esimerkiksi: "755" tai "777"</i>

en: Watched Folder
fi: Vahdittu kansio

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
fi: Kansio jota vahditaan .nzb tiedostojen varalta.<br /><i>Etsii .nzb tiedostoja myös .zip .rar ja .tar.gz arkistojen sisältä.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
fi: Vahditun kansion tarkistusväli

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
fi: Skannausväli sekunteina .nzb tiedostoille.

en: Post-Processing Scripts Folder
fi: Jälkikäsittelyskriptien kansio

en: Folder containing user scripts for post-processing.
fi: Kansio jossa ovat käyttäjän skriptit joita käytetään jälkikäsittelyssä.

en: Email Templates Folder
fi: Sähköpostipohjien kansio

en: Folder containing user-defined email templates.
fi: Kansio joka sisältää käyttäjän luomat sähköpostipohjat.

en: Password file
fi: Salasanatiedosto

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
fi: Tiedosto joka sisältää kaikki salasanat joita kokeillaan salattuihin RAR tiedostoihin.

en: System Folders
fi: Järjestelmäkansio

en: Administrative Folder
fi: Hallinnollinen kansio

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan jonon hallinnan ja historian tietokannat.<br /><i>Voidaan muuttaa vain jonon ollessa tyhjä.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
fi: <i>Tiedostoja <b>ei</b> tulla siirtämään. Vaatii SABnzbd uudelleenkäynnistyksen!</i>

en: Log Folder
fi: Lokikansio

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
fi: Sijainti jonne SABnzbd ohjelman lokitiedostot tallennetaan.<br /><i>Vaatii SABnzbd uudelleenkäynnistyksen!</i>

en: .nzb Backup Folder
fi: .nzb varmuuskopiokansio

en: Location where .nzb files will be stored.
fi: Sijainti jonne .nzb tiedostot tallennetaan.

en: Default Base Folder
fi: Oletuskansio

en: Switches configuration
fi: Parametrien asetukset

en: Processing Switches
fi: Käsittelyparametrit

en: Enable Quick Check
fi: Pikatarkistus käytössä

en: Skip par2 checking when files are 100% valid.
fi: Ohita par2 tarkistus kun tiedostot ovat 100% kunnollisia.

en: Enable Unrar
fi: Unrar käytössä

en: Enable built-in unrar functionality.
fi: Ottaa käyttöön sisäänrakennetun unrar toiminnon.

en: Enable Unzip
fi: Unzip käytössä

en: Enable built-in unzip functionality.
fi: Ottaa käyttöön sisäänrakennetun unzip toiminnon.

en: Enable Filejoin
fi: Tiedostojen yhdistäminen käytössä

en: Join files ending in .001, .002 etc. into one file.
fi: Yhdistää tiedostot jotka päättyvät .001,.002 jne. yhdeksi tiedostoksi.

en: Enable TS Joining
fi: TS-tiedostojen yhdistäminen käytössä

en: Join files ending in .001.ts, .002.ts etc. into one file.
fi: Yhdistää tiedostot jotka päättyvät .001.ts,.002.ts jne. yhdeksi tiedostoksi.

en: Enable Par Cleanup
fi: Par puhdistus käytössä

en: Cleanup par files (if verifiying/repairing succeded).
fi: Puhdistaa par tiedostot (jos varmennus/korjaus onnistui).

en: Fail on yEnc CRC Errors
fi: Huomioi yEnc CRC virheet

en: When article has a CRC error, try to get it from another server.
fi: Jos artikkelissa on CRC virhe, yritetään hakea se toiselta palvelimelta.

en: Only Get Articles for Top of Queue
fi: Hae artikkelit vain jonon huipulta

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
fi: Laita päälle jos haluat ohjelman käyttävän vähemmän muistia. Ota pois päältä jos haluat estää hitaiden töiden aiheuttavan ruuhkaa jonossa.

en: Post-Process Only Verified Jobs
fi: Jälkikäsittele vain onnistuneet työt

en: Only perform post-processing on jobs that passed all PAR2 checks.
fi: Suorittaa jälkikäsittelyn vain niille töille jotka läpäisevät kaikki PAR2 tarkistukset.

en: Action when encrypted RAR is downloaded
fi: Toiminto kun salattu RAR havaitaan

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
fi: Jos valitsit "Keskeytä", sinun täytyy asettaa salasana ja jatkaa työn lataamista.

en: Detect Duplicate Downloads
fi: Tunnista päällekkäiset lataukset

en: Detect identically named NZB files (requires NZB backup option) and duplicate titles across RSS feeds.
fi: Tunnistaa identtisesti nimetyt NZB tiedostot (vaatii NZB varmuuskopio -valinnan) ja päällekkäiset otsikot RSS syötteissä.

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Discard
fi: Hylkää

en: Abort
fi: Lopeta

en: Enable SFV-based checks
fi: SFV-pohjaiset tarkistukset käytössä

en: Do an extra verification based on SFV files.
fi: Suorittaa ylimääräisen varmennuksen SFV tiedostojen avulla.

en: Check result of unpacking
fi: Tarkista purkamisen lopputulos

en: Check result of unpacking (needs to be off for some file systems).
fi: Tarkistaa purkamisen lopputulokset (täytyy olla pois päältä joissain tiedostojärjestelmissä).

en: Enable folder rename
fi: Kansion uudelleennimeäminen käytössä

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
fi: Käyttää väliaikaisia nimiä kun jälkikäsittely on käynnissä. Poista käytöstä jos järjestelmäsi ei toimi oikein asetuksen ollessa päällä.

en: Default Post-Processing
fi: Oletus jälkikäsittely

en: Used when no post-processing is defined by the category.
fi: Käytetään kun mitään jälkikäsittelyä ei ole määriteltynä kategorialle.

en: Default User Script
fi: Käyttäjän oletusskripti

en: Used when no user script is defined by the category.
fi: Käytetään kun mitään käyttäjän skriptiä ei ole määritettynä kategorialle.

en: Pre-queue user script
fi: Esijonon käyttäjän skripti

en: Used before an NZB enters the queue.
fi: Käytetään ennen NZB lisäämistä jonoon.

en: Default Priority
fi: Oletusprioriteetti

en: Used when no priority is defined by the category.
fi: Käytetään kun mitään prioriteettiä ei ole määritettynä kategorialle.

en: Enable MultiCore Par2
fi: Moniydin Par2 käytössä

en: Read the Wiki Help on this!
fi: Lue Wikin ohjeet tähän!

en: Extra PAR2 Parameters
fi: Ylimääräiset PAR2 parametrit

en: Nice Parameters
fi: Nice muuttujat

en: IONice Parameters
fi: IONice muuttujat

en: Other Switches
fi: Muut valinnat

en: Disconnect on Empty Queue
fi: Katkaise yhteys kun jono on tyhjä

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
fi: Katkaise yhteys Usenet palvelimeen/palvelimiin kun jono on tyhjä tai tila on keskeytetty.

en: Send Group
fi: Lähetä ryhmä

en: Send group command before requesting articles.
fi: Lähettää ryhmäkomennon ennen artikkeleiden pyytämistä.

en: Sort by Age
fi: Järjestä iän mukaan

en: Automatically sort items by (average) age.
fi: Järjestelee kohteet (keskimääräisen) iän mukaan.

en: Check for New Release
fi: Tarkista uusi versio

en: Weekly check for new SABnzbd release.
fi: Tarkistaa viikottain uusimman SABnzbd version.

en: Also test releases
fi: Myös testiversiot

en: Replace Spaces in Foldername
fi: Korvaa välilyönnit kansionimessä

en: Replace spaces with underscores in folder names.
fi: Korvaa välilyönnit alaviivoilla kansionimissä.

en: Replace dots in Foldername
fi: Korvaa pisteet kansionimessä

en: Replace dots with spaces in folder names.
fi: Korvaa pisteet välilyönneillä kansionimissä.

en: Replace Illegal Characters in Folder Names
fi: Korvaa kielletyt merkit kansionimissä

en: Replace illegal characters in folder names by equivalents (otherwise remove).
fi: Korvaa kielletyt merkit kansionimissä vastaavalla merkillä (jos ei vastaavaa, poistaa).

en: Launch Browser on Startup
fi: Käynnistä selain käynnistyksen yhteydessä

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
fi: Käynnistää oletusselaimen kun SABnzbd käynnistetään.

en: Pause Downloading During Post-Processing
fi: Keskeytä lataus jälkikäsittelyn ajaksi

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
fi: Keskeyttää lataamisen kun jälkikäsittely alkaa ja jatkaa lataamista kun se lopetetaan.

en: Ignore Samples
fi: Ohita näytteet

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
fi: Ohittaa näytetiedostot (esim. videonäytteet).

en: Delete after download
fi: Poista lataamisen jälkeen

en: Do not download
fi: Älä lataa

en: SSL type
fi: SSL tyyppi

en: Use V23 unless your provider requires otherwise!
fi: Käytä V23 ellei tarjoajasi vaadi toisin!

en: Use 12 hour clock (AM/PM)
fi: Käytä 12-tuntista kelloa (AM/PM)

en: Show times in AM/PM notation (does not affect scheduler).
fi: Näyttää ajat AM/PM muodossa (ei vaikuta ajastuksiin)

en: Server
fi: Palvelin

en: Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: Naming
fi: Nimeäminen

en: Quota
fi: Latausrajoitus

en: Indexing
fi: Indeksoidaan

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
fi: Kuinka paljon voidaan ladata tässä kuussa (K/M/G)

en: Reset day
fi: Resetointipäivä

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
fi: Minä päivänä kuusta tai viikosta (1=Maanantai) palveluntarjoajasi resetoi rajoituksen? (Voit syöttää kellonajan perään hh:mm)

en: Auto resume
fi: Jatka automaattisesti

en: Should downloading resume after the quota is reset?
fi: Pitäisikö latauksia jatkaa kun latausrajoitus on resetoitu?

en: Quota period
fi: Latausrajoituksen pituus

en: Does the quota get reset each day, week or month?
fi: Resetoidaanko rajoitus joka päivä, viikko vai kuukausi?

en: Check before download
fi: Tarkista ennen lataamista

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
fi: Yritä ennustaa latauksen valmistuminen ennen lataamista (hitaampi!)

en: Maximum retries
fi: Enimmäismäärä uudelleenyrityksille

en: Maximum number of retries per server
fi: Enimmäismäärä uudelleenyrityksiä yksittäiselle palvelimelle.

en: Only for optional servers
fi: Vain valinnaisille palvelimille

en: Apply maximum retries only to optional servers
fi: Käytä uudelleenyritysten määrää vain valinnaisille palvelimille

en: Abort jobs that cannot be completed
fi: Peruuta työt jotka eivät voi valmistua

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
fi: Keskeytetään työ, jos latauksen yhteydessä huomataan liikaa dataa puuttuvan

en: Enable OZnzb Integration
fi: OZnzb integraatio käytössä

en: Enhanced functionality including ratings and extra status information is available when connected to OZnzb indexer.
fi: Lisää enemmän toimintoja, kuten arvostelut ja lisätiedot jotka saadaan kun yhdistetään OZnzb indeksointiin.

en: Site API Key
fi: Sivuston API avain

en: This key provides identity to indexer. Refer to https://www.oznzb.com/profile.
fi: Tämän avaimen avulla indeksoija tietää kuka olet. Tarkista avain osoitteesta https://www.oznzb.com/profile.

en: Refer to https://www.oznzb.com/profile
fi: Tarkista osoitteesta https://www.oznzb.com/profile

en: Automatic Feedback
fi: Automaattinen palaute

en: Send automatically calculated validation results for downloads to indexer.
fi: Lähetä automaattisesti laskettu latauksen vahvistustulos indeksoijalle.

en: Server configuration
fi: Palvelinasetukset

en: Server definition
fi: Palvelimen tyyppi

en: Add Server
fi: Lisää palvelin

en: Port
fi: Portti

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Password
fi: Salasana

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Retention time
fi: Säilytysaika

en: Backup server
fi: Varapalvelin

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Remove Server
fi: Poista palvelin

en: Test Server
fi: Testaa palvelinta

en: Clear Counters
fi: Nollaa laskurit

en: Testing server details...
fi: Testataan pavelimen tietoja...

en: Click below to test.
fi: Klikkaa alapuolelta testataksesi.

en: Bandwidth
fi: Kaista

en: Scheduling configuration
fi: Ajastimen asetukset

en: Add Schedule
fi: Lisää ajastus

en: Remove
fi: Poista

en: Current Schedules
fi: Nykyiset ajastukset

en: RSS Configuration
fi: RSS asetukset

en: New Feed URL
fi: Uuden syötteen osoite

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
fi: Valintaruutu syötteen nimen vieressä täytyy olla valittuna jotta syöte on päällä ja uusia kohteita tarkistetaan automaattisesti.<br />Kun syöte lisätään, siitä lisätään vain uusia kohteita eikä niitä jotka ovat jo julkaistu syötteessä ellet paina "Pakota lataus" -painiketta.

en: Add Feed
fi: Lisää syöte

en: Delete Feed
fi: Poista syöte

en: Read Feed
fi: Lue syöte

en: Force Download
fi: Pakota lataus

en: Filter
fi: Suodata

en: Skip
fi: Ohita

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Reject
fi: Hylkää

en: Requires
fi: Vaatii

en: RequiresCat
fi: VaadittuCat

en: Not Matched
fi: Ei vastaavuutta

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Read All Feeds Now
fi: Lue kaikki syötteet nyt

en: Settings
fi: Asetukset

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Email Options
fi: Sähköpostiasetukset

en: Email Notification On Job Completion
fi: Sähköposti-ilmoitus onnistuneesta työstä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Always
fi: Aina

en: Error-only
fi: Vain virheet

en: Disk Full Notifications
fi: Levy täynnä tiedotteet

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
fi: Lähetä sähköposti kun levy on täynnä ja SABnzbd on keskeytetty.

en: Send RSS notifications
fi: Lähetä RSS ilmoitukset

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
fi: Lähetä sähköpostia kun RSS syötteestä lisätään töitä jonoon.

en: Email Account Settings
fi: Sähköpostitilin asetukset

en: SMTP Server
fi: SMTP-palvelin

en: Set your ISP's server for outgoing email.
fi: Sähköpostin lähtevän postin palvelimen osoite.

en: Email Recipient
fi: Sähköpostin vastaanottaja

en: Email address to send the email to.
fi: Sähköpostiosoite johon viestit lähetetään.

en: Email Sender
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: Who should we say sent the email?
fi: Kuka näytetään viestin lähettäjänä?

en: OPTIONAL Account Username
fi: VALINNAINEN tilin käyttäjänimi

en: For authenticated email, account name.
fi: Kirjautumisen vaativalle sähköpostille, tilin käyttäjänimi.

en: OPTIONAL Account Password
fi: VALINNAINEN tilin salasana

en: For authenticated email, password.
fi: Kirjautumisen vaativalle sähköpostille, tilin salasana.

en: Enable Growl
fi: Growl käytössä

en: Send notifications to Growl
fi: Lähetä ilmoitukset Growliin

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Only use for remote Growl server (host:port)
fi: Käytä vain Growl etäpalvelimelle (isäntä:portti)

en: Server password
fi: Palvelimen salasana

en: Optional password for Growl server
fi: Valinnainen salasana Growl palvelimelle

en: Enable NotifyOSD
fi: NotifyOSD käytössä

en: Send notifications to NotifyOSD
fi: Lähetä ilmoitukset NotifyOSD:hen

en: Notification Center
fi: Ilmoituskeskus

en: Send notifications to Notification Center
fi: Lähetä ilmoitukset ilmoituskeskukseen

en: Notification classes
fi: Ilmoituksien luokat

en: Enable classes of messages to be reported (none, one or multiple)
fi: Ottaa luokat käyttöön viesteille joita raportoidaan (ei mitään, yksi tai monta)

en: If you have an account at <strong>www.newzbin2.es</strong>, you can enter your account info here.<br />This will unlock extra functionality.
fi: Jos sinulla on tili osoitteessa <strong>www.newzbin2.es</strong>, voit syöttää tilisi tiedot tähän.<br />Tämä avaa lisätoimintoja.

en: Account info
fi: Tilitiedot

en: Newzbin Username
fi: Newzbin käyttäjänimi

en: Set your account username here.
fi: Syötä tilisi käyttäjänimi tähän.

en: Newzbin Password
fi: Newzbin salasana

en: Set your account password here.
fi: Kirjoita tilin salasana tähän.

en: Bookmark Processing
fi: Kirjanmerkkien käsittely

en: Auto-Fetch Bookmarks
fi: Nouda kirjanmerkit automaattisesti

en: Automatically retrieve jobs from your bookmarks.
fi: Noutaa työt automaattisesti kirjanmerkeistäsi.

en: Get Bookmarks Now
fi: Nouda kirjanmerkit nyt

en: Hide Bookmarks
fi: Piilota kirjanmerkit

en: Show Bookmarks
fi: Näytä kirjanmerkit

en: Un-Bookmark If Download Complete
fi: Poista kirjanmerkki latauksen valmistuessa

en: Remove from bookmark list when download is complete.
fi: Poistaa kirjanmerkin listalta kun lataus on valmistunut.

en: Checking Interval
fi: Tarkistusväli

en: In minutes (at least 15 min).
fi: Minuutteina (vähintään 15 min).

en: Processed Bookmarks
fi: Käsitellyt kirjanmerkit

en: If you have an account at <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, you can enter your account info here.<br />This is required if you want to use the RSS feeds of this site.
fi: Jos sinulla on tili osoitteessa <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, voit syöttää tilisi tiedot tähän.<br />Nämä vaaditaan jos haluat käyttää RSS syötteitä kyseiseltä sivustolta.

en: NzbMatrix Username
fi: NzbMatrix käyttäjänimi

en: NzbMatrix API key
fi: NzbMatrix API avain

en: Set the NzbMatrix API key here.
fi: Kirjoita NzbMatrix API avain tähän.

en: User-defined categories
fi: Käyttäjän määrittämät kategoriat

en: Defines post-processing and storage.
fi: Määrittää jälkikäsittelyn ja tallennuksen.

en: Use the "Groups / Indexer tags" column to map groups and tags to your categories.<br/>Wildcards are supported. Use commas to seperate terms.
fi: Käytä "Ryhmien / Indeksoijan tunnisteet" -saraketta ryhmien ja tunnisteiden määrittämiseksi kategorioillesi.<br/>Jokerimerkkejä saa käyttää. Käytä pilkkuja termien erottelemiseen.

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
fi: Polun päättäminen tähteen * estää työkansioiden luomisen.

en: Relative folders are based on
fi: Suhteelliset kansiot jotka perustuvat

en: Folder/Path
fi: Kansio/Polku

en: Groups / Indexer tags
fi: Ryhmien / Indeksoijan tunnisteet

en: Sorting configuration
fi: Lajittelun asetukset

en: Series Sorting
fi: Sarjojen lajittelu

en: Enable TV Sorting
fi: TV lajittelu käytössä

en: Enable sorting and renaming of episodes.
fi: Ottaa jaksojen lajittelun ja uudelleennimeämisen käyttöön.

en: Pattern Key
fi: Mallin avain

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Example
fi: Esimerkki

en: Generic Sorting
fi: Yleinen lajittelu

en: Enable Movie Sorting
fi: Elokuvien lajittelu käytössä

en: Enable generic sorting and renaming of files.
fi: Ottaa yleisen lajittelun ja uudelleennimeämisen käyttöön.

en: Keep loose downloads in extra folders
fi: Pidä irralliset lataukset ylimääräisissä kansioissa

en: Enable if downloads are not put in their own folders.
fi: Ota käyttöön jos latauksia ei ole laitettu omiin kansioihinsa.

en: Affected Categories
fi: Kategoriat joita koskee

en: Meaning
fi: Merkitys

en: Pattern
fi: Malli

en: Result
fi: Tulos

en: 1x05 Season Folder
fi: 1x05 Tuotantokausi kansio

en: S01E05 Season Folder
fi: S01E05 Tuotantokausi kansio

en: 1x05 Episode Folder
fi: 1x05 Jakso kansio

en: S01E05 Episode Folder
fi: S01E05 Jakso kansio

en: Title
fi: Otsikko

en: Movie Name
fi: Elokuvan nimi

en: Movie.Name
fi: Elokuvan.nimi

en: Movie_Name
fi: Elokuvan_nimi

en: Show Name
fi: Ohjelman nimi

en: Show.Name
fi: Ohjelman.nimi

en: Show_Name
fi: Ohjelman_nimi

en: Season Number
fi: Tuotantokauden numero

en: Episode Number
fi: Jakson numero

en: Episode Name
fi: Jakson nimi

en: Episode.Name
fi: Jakson.nimi

en: Episode_Name
fi: Jakson_nimi

en: File Extension
fi: Tiedostotunniste

en: Extension
fi: Tunniste

en: Part Number
fi: Osan numero

en: Decade
fi: Vuosikymmen

en: Original Filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Original Foldername
fi: Alkuperäinen kansionimi

en: Lower Case
fi: Pienaakkoset

en: TEXT
fi: TEKSTI

en: text
fi: teksti

en: file
fi: tiedosto

en: folder
fi: kansio

en: Sort String
fi: Lajittelumerkkijono

en: Multi-part label
fi: Moniosainen selite

en: In folders
fi: Kansioissa

en: No folders
fi: Ei kansioita

en: Date Sorting
fi: Päivämäärän lajittelu

en: Enable Date Sorting
fi: Päivämäärän lajittelu käytössä

en: Enable sorting and renaming of date named files.
fi: Ottaa päivämäärän mukaan nimettyjen tiedostojen lajittelun ja uudelleennimeämisen käyttöön.

en: Show Name folder
fi: Ohjelman nimi kansio

en: Year-Month Folders
fi: Vuosittaiset-Kuukausittaiset kansiot

en: Daily Folders
fi: Päivittäiset kansiot

en: case-adjusted
fi: kirjainkokoa säätävä

en: Processed Result
fi: Käsitellyt tulokset

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
fi: Harvoin käytetyt asetukset. Paina Ohje-painiketta Wiki-sivustolle päästäksesi, jotta saat tietää näiden tarkoituksen ja ohjeet käyttöön.<br>Älä muuta ennen Wikin lukemista, koska näiden muuttamisella voi olla vakavia sivuvaikutuksia.<br>Oletusarvot ovat kirjoitettuna sulkeiden sisään.

en: Values
fi: Arvot

en: Edit NZB Details
fi: NZB tietojen muokkaus

en: Delete
fi: Poista

en: Top
fi: Ylin

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: Bottom
fi: Alin

en: All
fi: Kaikki

en: Invert
fi: Käänteinen

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Subject
fi: Otsikko

en: Age
fi: Ikä

en: Selection
fi: Valinta

en: Are you sure you want to delete
fi: Oletko varma, että haluat poistaa

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Options
fi: Asetukset

en: Page
fi: Sivu

en: Prev
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Last
fi: Viimeinen

en: Close
fi: Sulje

en: Set Pause Interval
fi: Aseta keskeytysväli

en: Sort
fi: Lajittele

en: Purge the Queue?
fi: Puhdistetaanko jono?

en: Pause Interval
fi: Keskeytysväli

en: Pause for 5 minutes
fi: Keskeytä 5:ksi minuutiksi

en: Pause for 15 minutes
fi: Keskeytä 15:ksi minuutiksi

en: Pause for 30 minutes
fi: Keskeytä 30:ksi minuutiksi

en: Pause for 1 hour
fi: Keskeytä tunniksi

en: Pause for 3 hours
fi: Keskeytä 3:ksi tunniksi

en: Pause for 6 hours
fi: Keskeytä 6:ksi tunniksi

en: Pause for 12 hours
fi: Keskeytä 12:ksi tunniksi

en: Pause for 24 hours
fi: Keskeytä 24:ksi tunniksi

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
fi: Järjestä iän mukaan <small>Vanhin&rarr;Uusin</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
fi: Järjestä iän mukaan <small>Uusin&rarr;Vanhin</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>Pienin&rarr;Suurin</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>Suurin&rarr;Pienin</small>

en: Rename
fi: Uudelleennimeä

en: Left
fi: Jäljellä

en: Purge the History?
fi: Puhdistetaanko historia?

en: Changes have not been saved, and will be lost.
fi: Muutoksia ei ole tallennettu ja ne menetetään.

en: Open Source URL
fi: Avaa lähdeosoite

en: Open Informational URL
fi: Avaa tietoja sisältävä osoite

en: Storage
fi: Tallennusasema

en: View Script Log
fi: Näytä skriptien loki

en: You must enable JavaScript for Plush to function!
fi: Ota JavaScript käyttöön, jotta Plush toimii oikein!

en: Add NZB
fi: Lisää NZB

en: Plush Options
fi: Plush asetukset

en: Update Available!
fi: Päivitys saatavilla!

en: Pause for how many minutes?
fi: Keskeytetään kuinka moneksi minuutiksi?

en: Pause for...
fi: Keskeytä ajaksi...

en: Multi-Operations
fi: Monioperaatiot

en: Top Menu
fi: Päävalikko

en: On Finish
fi: Valmistuessa

en: Sort by Age <small>(Oldest&rarr;Newest)</small>
fi: Järjestä iän mukaan<small>(Vanhin&rarr;Uusin)</small>

en: Sort by Age <small>(Newest&rarr;Oldest)</small>
fi: Järjestä iän mukaan<small>(Uusin&rarr;Vanhin)</small>

en: Sort by Name <small>(A&rarr;Z)</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>(A&rarr;Z)</small>

en: Sort by Name <small>(Z&rarr;A)</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>(Z&rarr;A)</small>

en: Sort by Size <small>(Smallest&rarr;Largest)</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>(Pienin&rarr;Suurin)</small>

en: Sort by Size <small>(Largest&rarr;Smallest)</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>(Suurin&rarr;Pienin)</small>

en: Purge
fi: Puhdista

en: left
fi: jäljellä

en: Max Speed
fi: Enimmäisnopeus

en: Range
fi: Väli

en: Reset
fi: Nollaa

en: Apply to Selected
fi: Käytä valittuihin

en: page
fi: sivu

en: Everything
fi: Kaikki

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Refresh Rate
fi: Päivitysväli

en: Container Width
fi: Säiliön leveys

en: Confirm Queue Deletions
fi: Varmista jonon poistot

en: Confirm History Deletions
fi: Varmista historian poistot

en: This will prevent refreshing content when your mouse cursor is hovering over the queue.
fi: Tämä estää sisällön päivittämisen kun hiiren kursori on jonon päällä.

en: Block Refreshes on Hover
fi: Estä päivitykset kun hiiri on päällä

en: Fetch
fi: Nouda

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload: .nzb .rar .zip .gz
fi: Lähetä: .nzb .rar .zip .gz

en: Optionally specify a filename
fi: Vaihtoehtoisesti anna tiedostonimi

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Not enough disk space to complete downloads!
fi: Ei tarpeeksi levytilaa latauksien valmistumiseen!

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Free (Temp)
fi: Vapaana (Temp)

en: IDLE
fi: EI TÖITÄ

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Queue repair
fi: Jonon korjaus

en: <strong>Read Feed</strong> will get the current feed content. <strong>Force Download</strong> will download all matching NZBs now.
fi: <strong>Lue syöte</strong> hakee vain syötteen uuden sisällön. <strong>Pakota lataus</strong> hakee kaikki vastaavat NZB:t heti.

en: Hour:Min
fi: Tunti:Min

en: Delete Completed
fi: Poista valmistuneet

en: Delete the all failed items from the history?
fi: Poistetaanko kaikki epäonnistuneet historiasta?

en: Delete Failed
fi: Poista epäonnistuneet

en: Links
fi: Linkit

en: Showing %s to %s out of %s results
fi: Näytetään %s - %s tulosta %s tuloksesta

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: Showing one result
fi: Näytetään yksi tulos

en: Email Sent!
fi: Sähköposti lähetetty!

en: Notification Sent!
fi: Ilmoitus lähetetty!

en: Saving..
fi: Tallennetaan...

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Speed
fi: Nopeus

en: Toggle Add NZB
fi: Päälle/Pois Lisää NZB

en: DualView1
fi: Kaksoisnäkymä1

en: DualView2
fi: Kaksoisnäkymä2

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Get Bookmarks
fi: Hae kirjanmerkit

en: Are you sure you want to restart SABnzbd?
fi: Oletko varma, että haluat käynnistää SABnzbd uudelleen?

en: Refresh rate
fi: Päivitysväli

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Hide Edit Options
fi: Piilota muokkausvalinnat

en: Show Edit Options
fi: Näytä muokkausvalinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Timeleft
fi: Aikaa jäljellä

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
fi: SABnzbd pika-aloitus velho

en: SABnzbd Version
fi: SABnzbd versio

en: Previous
fi: Edellinen

en: Access
fi: Pääsy

en: I want SABnzbd to be viewable by any pc on my network.
fi: Tahdon, että SABnzbd on käytettävissä jokaiselta verkossani olevalta PC:ltä.

en: I want SABnzbd to be viewable from my pc only.
fi: Tahdon, että SABnzbd on käytettävissä vain omalta PC:ltäni.

en: Password protect access to SABnzbd (recommended)
fi: Suojaa SABnzbd käyttö salasanalla (suositeltavaa)

en: Enable HTTPS access to SABnzbd.
fi: Aktivoi HTTPS pääsy SABnzbd-ohjelmaan.

en: Misc
fi: Muut

en: Launch my internet browser with the SABnzbd page when the program starts.
fi: Käynnistä internet selaimeni SABnzbd-sivulle kun ohjelma käynnistyy.

en: Server Details
fi: Palvelimen tiedot

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
fi: Syötä pääasiallisen usenet tarjoajasi tiedot.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
fi: Jotta voit ladata usenetistä tarvitset tarjoajan. Palveluntarjoajasi saattaa tarjota sinulle sellaisen, mutta on suositeltavaa hankkia premium-tarjoaja.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
fi: Eikö sinulla ole usenet tarjoajaa? Suosittelemme kokeilemaan %s.

en: The number of connections allowed by your provider
fi: Tarjoajasi sallimien yhteyksien lukumäärä.

en: E.g. 8 or 20
fi: Esim. 8 tai 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
fi: Valitse vain jos tarjoajasi sallii SSL yhteydet.

en: Click to test the entered details.
fi: Klikkaa testataksesi syötettyjä tietoja.

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Please enter a whole number.
fi: Syötä kokonaisluku.

en: If you are a member of newzbin or nzbmatrix, you may enter your username and password here so we can fetch their nzb's. This stage can be skipped if you don't use either services.
fi: Mikäli olet newzbin tai nzbmatrix jäsen, voit syöttää käyttäjänimesi ja salasanasi tähän jotta ohjelma voi hakea nzb-tiedostot heiltä suoraan. Voit ohittaa tämän vaiheen jos et käytä kummankaan sivuston palveluita.

en: Automatically download bookmarked posts.
fi: Lataa automaattisesti kirjanmerkkeihin lisätyt postaukset.

en: E.g.
fi: Esim.

en: Restarting SABnzbd...
fi: Käynnistetään SABnzbd uudelleen...

en: Setup is now complete!
fi: Asennus on nyt valmis!

en: SABnzbd will now be running in the background.
fi: SABnzbd on nyt käynnissä taustalla.

en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
fi: Selaimen tai sen välilehtien sulkeminen EI sammuta SABnzbd:tä.

en: After SABnzbd has finished restarting you will be able to access it at the following location: %s
fi: Kun SABnzbd on käynnistynyt uudelleen, voit käyttää sitä seuraavasta osoitteesta: %s

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
fi: On suositeltavaa, että painat linkistä hiiren oikealla ja lisäät sen kirjanmerkkeihin. Sitten voit käyttää kirjanmerkkiä kun haluat käyttää SABnzbd ohjelmaa sen ollessa käynnissä taustalla.

en: Further help can be found on our
fi: Lisää ohjeita löytyy

en: Go to SABnzbd
fi: Siirry SABnzbd:hen

en: Step One
fi: Vaihe yksi

en: Step Two
fi: Vaihe kaksi

en: Step Three
fi: Vaihe kolme

en: Step Four
fi: Vaihe neljä

en: Step Five
fi: Vaihe viisi

en: E.g. 119 or 563 for SSL
fi: Esim. 119 tai 563 SSL yhteyksille

en: Exit SABnzbd
fi: Poistu SABnzbd:stä

en: Start Wizard
fi: Käynnistä velho

en: If you do not have an account it can be created at
fi: Jos sinulla ei ole vielä tiliä, voit luoda sen osoitteessa

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
fi: 
    SABnzbd ohjelmalla EI OLE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA.
    Tämä on ilmainen ohjelma ja olet vapaa levittämään sitä tiettyjen ehtojen ollessa voimassa.
    Se on lisensoitu GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Versio 2 alaiseksi ja (oman valinnan mukaan) myös myöhempien versioiden.

en: Error getting TV info (%s)
fi: Virhe noudettaessa TV tietoja (%s)

en: Failed to rename: %s to %s
fi: Virhe uudelleennimettäessä: %s %s

en: Failed to rename similar file: %s to %s
fi: Samankaltaisen tiedoston uudelleennimeäminen epäonnistui: %s %s

en: Invalid nzbmatrix report number %s
fi: Virheellinen nzbmatrix raporttinumero %s

en: You need an nzbmatrix VIP account to use the API
fi: Tarvitset nzbmatrix VIP-tilin käyttääksesi API:a

en: Invalid nzbmatrix credentials
fi: Virheelliset nzbmatrix käyttäjätiedot

en: Problem accessing nzbmatrix server (%s)
fi: Ongelma nzbmatrix palvelimeen pääsyssä (%s)

en: The hostname is not set.
fi: Isäntänimeä ei ole asetettu.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
fi: Yhteyksiä ei ole asetettu. Aktivoi ainakin yksi yhteys.

en: Password masked in ******, please re-enter
fi: Salasana on piilotettu ******, syötä uudelleen

en: Invalid server details
fi: Virheelliset palvelimen tiedot

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
fi: Aikakatkaistu: Yritä laittaa SSL päälle tai yhdistä toiseen porttiin.

en: Timed out
fi: Aikakatkaistiin

en: Invalid server address.
fi: Virheellinen palvelimen osoite.

en: Server quit during login sequence.
fi: Palvelin lopetettiin kesken kirjautumisen

en: Server requires username and password.
fi: Palvelin vaatii käyttäjänimen ja salasanan.

en: Connection Successful!
fi: Yhdistäminen onnistui!

en: Authentication failed, check username/password.
fi: Varmennus epäonnistui, tarkista käyttäjänimi/salasana.

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
fi: Liikaa yhteyksiä, keskeytä lataaminen tai yritä myöhemmin uudelleen

en: Could not determine connection result (%s)
fi: Yhteystestin lopputulosta ei voitu määrittää (%s)
