sabnzbd - en to nl translation catalogue (981 entries)

en: Failed to start web-interface
nl: Kan web interface niet starten

en: Cannot find web template: %s, trying standard template
nl: Kan web sjabloon %s niet vinden, standaard sjabloon wordt gebruikt

en: _yenc module... NOT found!
nl: _yenc module niet gevonden!

en: par2 binary... NOT found!
nl: par2 programma niet gevonden!

en: unrar binary... NOT found
nl: unrar programma niet gevonden!

en: unzip binary... NOT found!
nl: unzip programma niet gevonden!

en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
nl: Let op, wanneer je 0.0.0.0 als hostnaam gebruikt, heb je voor externe toegang een IPv6 adres nodig

en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
nl: HTTPS is uitgeschakeld vanwege ontbrekende CERT en KEY bestanden.

en: SABnzbd %s started
nl: SABnzbd %s is gestart

en: SABnzbd shutdown finished
nl: SABnzbd is afgesloten

en: Signal %s caught, saving and exiting...
nl: Signaal %s ontvangen, opslaan en afsluiten...

en: fetching msgid %s from www.newzbin2.es
nl: msgid %s aan het ophalen van www.newzbin2.es

en: Error Fetching msgid %s from www.newzbin2.es - Please make sure your Username and Password are set
nl: Fout tijdens ophalen van msgid %s van www.newzbin2.es - Zorg dat je gebruikersnaam en wachtwoord goed zijn ingesteld

en: Trying to fetch NZB from %s
nl: Probeer NZB op te halen van %s

en: Cannot create temp file for %s
nl: Kan geen tijdelijk bestand maken voor %s

en: Trying to set status of non-existing server %s
nl: Poging om status van niet bestaande server %s te wijzigen

en: Too little diskspace forcing PAUSE
nl: Te weinig schijfruimte, pauze geforceerd

en: Failure in tempfile.mkstemp
nl: Probleem met tempfile.mkstemp

en: Saving %s failed
nl: Opslaan van %s lukt niet

en: Loading %s failed
nl: Inlezen van %s lukt niet

en: Test Notification
nl: Test Melding

en: None
nl: Geen

en: Default
nl: Standaard

en: WARNING:
nl: WAARSCHUWING:

en: ERROR:
nl: FOUT:

en: unknown
nl: onbekend

en: Failed to compile regex for search term: %s
nl: Samenstellen van reguliere expressie lukt niet: %s

en: Disk full! Forcing Pause
nl: Schijf is vol! Forceer Pauze

en: Disk error on creating file %s
nl: Schrijf fout bij opslaan van bestand %s

en: WARNING: Paused job "%s" because of encrypted RAR file
nl: WAARSCHUWING: Item "%s" gepauzeerd vanwege versleuteld RAR bestand

en: WARNING: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file
nl: Waarschuwing: "%s" is afgebroken vanwege versleuteld RAR bestand

en: Aborted, encryption detected
nl: Afgebroken, versleuteling ontdekt

en: WARNING: In "%s" unwanted extension in RAR file. Unwanted file is %s
nl: WAARSCHUWING: Ongewenste extensie ontdekt in "%s". Ongewenst bestand is "%s"

en: Unwanted extension is in rar file %s
nl: Ongewenste extensie zit in RAR file %s

en: Aborted, unwanted extension detected
nl: Afgebroken: ongewenste extensie ontdekt

en: %s missing
nl: %s ontbreekt

en: Quota spent, pausing downloading
nl: Quotum verbruikt, downloaded is gestopt

en: %s is not a valid email address
nl: %s is geen geldig email adres

en: Server address required
nl: Server adres verplicht

en: Cannot create %s folder %s
nl: Kan %s map %s  niet aanmaken

en: Cannot write to INI file %s
nl: Schrijven naar het INI bestand %s lukt niet

en: Cannot create backup file for %s
nl: Kan geen backup bestand voor %s maken

en: Incorrectly encoded password %s
nl: Foutief gecodeerd wachtwoord %s

en: %s is not a correct octal value
nl: %s is geen correct octaal getal

en: UNC path "%s" not allowed here
nl: Het UNC pad "%s" mag hier niet.

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
nl: Fout: Wachtrij is niet leeg, kan geen andere map kiezen.

en: Folder "%s" does not exist
nl: Map "%s" bestaat niet.

en: SQL Command Failed, see log
nl: SQL opdracht mislukt, zie log bestand

en: SQL Commit Failed, see log
nl: SQL opslag opdracht mislukt, zie log bestand

en: Failed to close database, see log
nl: Het lukt niet om de database te sluiten, zie log bestand

en: Invalid stage logging in history for %s
nl: Foutieve fase logging in geschiedenis voor %s

en: Decoding %s failed
nl: Decoderen van %s mislukt

en: CRC Error in %s (%s -> %s)
nl: CRC fout in %s (%s -> %s)

en: Badly formed yEnc article in %s
nl: Foutief gevormd yEnc artikel in %s

en: Unknown Error while decoding %s
nl: Onbekende fout tijdens het decoderen van %s

en: %s => missing from all servers, discarding
nl: %s => ontbreekt op alle servers, overslaan

en: Error removing %s
nl: Fout bij verwijderen van %s

en: Cannot read %s
nl: Kan %s niet lezen

en: Cannot read Watched Folder %s
nl: Kan Bewaakte Map %s niet lezen

en: Paused
nl: Pauze

en: Server %s will be ignored for %s minutes
nl: Server %s wordt gedurende %s minuten genegeerd

en: Failed to initialize %s@%s:%s
nl: Kan geen verbinding maken %s@%s:%s

en: Too many connections to server %s:%s
nl: Te veel verbindingen met server %s:%s

en: Probable account sharing
nl: Mogelijk delen van account

en: Failed login for server %s
nl: Kan niet aanmelden bij server %s

en: Cannot connect to server %s [%s]
nl: Kan geen verbinding maken met server %s [%s]

en: Connecting %s@%s:%s failed, message=%s
nl: Verbinding %s@%s:%s mislukt, bericht=%s

en: Server %s requires user/password
nl: Server %s heeft gebruikersnaam/wachtwoord nodig

en: Shutting down
nl: Afsluiten

en: Failed to connect to mail server
nl: Kan geen verbinding maken met email server

en: Failed to initiate TLS connection
nl: Kan geen TLS verbinding maken

en: Failed to authenticate to mail server
nl: Kan niet aanmelden bij email server

en: Failed to send e-mail
nl: Verzenden van email is mislukt

en: Failed to close mail connection
nl: Afsluiten email verbinding lukt niet

en: Email succeeded
nl: Email verzonden

en: Cannot find email templates in %s
nl: Kan geen email sjablonen vinden in %s

en: No recipients given, no email sent
nl: Geen geadresseerden gegeven, geen e-mail gestuurd

en: Invalid encoding of email template %s
nl: Foutieve codering van email sjabloon %s

en: No email templates found
nl: Geen email sjablonen gevonden

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
nl: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd meldt een volle harde schijf
    
    Hallo,
    
    SABnzbd is gestopt met downloaden omdat de harde schrijf bijna vol is.
    Maak ruimte vrij en laat SABnzbd weer doorgaan.

en: Startup/Shutdown
nl: Start/Stop

en: Added NZB
nl: NZB toegevoegd

en: Post-processing started
nl: Nabewerken gestart

en: Job finished
nl: NZB voltooid

en: Other Messages
nl: Andere berichten

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
nl: Let op: LOCALHOST is niet eenduidig, gebruik een numeriek IP-adres.

en: Server address "%s:%s" is not valid.
nl: Server adres "%s:%s" is niet geldig.

en: Missing Session key
nl: Sessie sleutel ontbreekt

en: Error: Session Key Required
nl: Fout: Sessie sleutel nodig

en: Error: Session Key Incorrect
nl: Fout: Sessie sleutel niet geldig

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
nl: API Sleutel ontbreekt: Vul de API Sleutel van "Algememe instellingen" in bij je hulp programma:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
nl: API Sleutel is fout Vul de API Sleutel van "Algememe instellingen" in bij je hulp programma:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
nl: Authenticatie ontbreekt: Vul gebruikersnaam en wachtwoord van "Algememe instellingen" in bij je hulp programma:

en: Error: No secondary interface defined.
nl: Fout: geen secundaire interface ingesteld.

en: Your UNRAR version is not recommended, get it from http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />
nl: Versie van UNRAR wordt niet aanbevolen, download UNRAR van http://www.rarlab.com/rar_add.htm<br />

en: No UNRAR program found, unpacking RAR files is not possible<br />
nl: Geen UNRAR programma gevonden, uitpakken van RAR bestanden niet mogelijk<br />

en: No PAR2 program found, repairs not possible<br />
nl: Geen PAR2 programma, kan geen reparaties uitvoeren<br />

en: Initiating restart...<br />
nl: Begin met herstart...<br />

en: &nbsp<br />SABnzbd shutdown finished.<br />Wait for about 5 second and then click the button below.<br /><br /><strong><a href="..">Refresh</a></strong><br />
nl: &nbsp<br />SABnzbd is nu afgesloten.<br />Wacht ongeveer 5 seconden en klik dan op onderstaande knop.<br /><br /><strong><a href="..">Verversen</a></strong><br />

en: Daily
nl: dagelijks

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Sunday
nl: zondag

en: off
nl: uit

en: &nbsp;Resolving address
nl: &nbsp;Adres opzoeken

en: Incorrect parameter
nl: Foute instelling

en: Back
nl: Terug

en: Job "%s" was re-added to the queue
nl: Opdracht "%s" terug naar de wachtrij

en: Jobs marked with a '*' will not be automatically downloaded.
nl: Items met een ster '*' worden niet automatisch gedownload.

en: Matched
nl: Geselecteerd

en: Not matched
nl: Niet geselecteerd

en: Downloaded
nl: Gedaan

en: Downloaded so far
nl: Tot nu toe gedaan

en: Incorrect value for %s: %s
nl: Foute waarde voor %s: %s

en: Cannot create directory %s
nl: Kan map %s niet aanmaken

en: %s directory: %s error accessing
nl: %s map: fout %s bij toegang

en: Cannot connect to registry hive HKEY_CURRENT_USER.
nl: Kan geen verbinding maken met register deel HKEY_CURRENT_USER.

en: Cannot open registry key "%s".
nl: Kan register sleutel "%s" niet lezen

en: Failed to read registry keys for special folders
nl: Kan register sleutels voor speciale mappen niet lezen

en: Failed making (%s)
nl: Aanmaken %s mislukt

en: Failed moving %s to %s
nl: Verplaatsen van %s naar %s mislukt

en: Unusable NZB file
nl: Onbruikbaar NZB bestand

en: Try again
nl: Opnieuw

en: URL Fetching failed; %s
nl: URL ophalen mislukt; %s

en: pyopenssl module missing, please install for https access
nl: Module "pyopenssl" ontbreekt, geen HTTPS mogelijk

en: Error creating SSL key and certificate
nl: Fout bij aanmaken van SSL sleutel en certificaat

en: Cannot change permissions of %s
nl: Kan beveiliging van %s niet aanpassen

en: Joining
nl: Samenvoegen

en: Incomplete sequence of joinable files
nl: Onvolledige reeks van samenvoegbare bestanden

en: File join of %s failed
nl: Samenvoegen van Bestanden %s is mislukt

en: [%s] Error "%s" while joining files
nl: [%s] Fout "%s" bij samenvoegen van bestanden

en: Error "%s" while running file_join on %s
nl: Fout %s bij samenvoegen van %s

en: [%s] Joined %s files
nl: [%s] %s bestanden samengevoegd

en: Unpacking failed, %s
nl: Uitpakken mislukt, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
nl: [%s] Fout "%s" bij het uitpakken van RAR bestanden

en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
nl: Fout "%s" bij uitvoeren van rar_unpack op %s

en: Deleting %s failed!
nl: Verwijderen van %s mislukt!

en: Trying unrar with password "%s"
nl: Probeer unrar met wachtwoord "%s"

en: Unpacking failed, archive requires a password
nl: Uitpakken mislukt, archief heeft wachtwoord nodig

en: Unpacking
nl: Uitpakken

en: Unpacking failed, unable to find %s
nl: Uitpakken mislukt, kan %s niet vinden

en: ERROR: unable to find "%s"
nl: FOUT" kan "%s" niet vinden

en: Unpacking failed, CRC error
nl: Uitpakken mislukt, CRC fout

en: ERROR: CRC failed in "%s"
nl: FOUT: Foutieve CRC  "%s"

en: Unpacking failed, write error or disk is full?
nl: Uitpakken mislukt,  schrijffout of schijf vol?

en: ERROR: write error (%s)
nl: ERROR: schrijf fout (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
nl: Uitpakken mislukt, bestandspad is te lang

en: ERROR: path too long (%s)
nl: FOUT: bestandspad is te lang (%s)

en: Unpacking failed, see log
nl: Uitpakken mislukt,  zie log

en: ERROR: %s
nl: FOUT: %s

en: Unusable RAR file
nl: Onbruikbaar RAR bestand

en: Missing expected file: %s => unrar error?
nl: Verwacht bestand %s ontbreekt => unrar fout?

en: Unpacking failed, an expected file was not unpacked
nl: Uitpakken mislukt, er zijn te weinig bestanden uitgepakt

en: Unpacking failed, these file(s) are missing:
nl: Uitpakken is mislukt, deze bestand(en) ontbreken:

en: Unpacked %s files/folders in %s
nl: %s bestanden/mappen uitgepakt in %s

en: %s files in %s
nl: %s bestanden in %s

en: Error "%s" while running unzip() on %s
nl: Fout "%s" bij uitvoeren van unzip() op %s

en: Quick Checking
nl: Snelle Controle uitvoeren

en: Repair
nl: Repareren

en: [%s] Quick Check OK
nl: [%s] Snelle Controle OK

en: Starting Repair
nl: Start reparatie

en: Repairing failed, %s
nl: Reparatie mislukt, %s

en: Error %s while running par2_repair on set %s
nl: Fout %s bij uitvoeren van par2 reparatie op verzameling %s

en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
nl: Fout "%s" bij reparatie van groep %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
nl: [%s] De PAR2 opties zijn niet goed, controleer Instellen->Opties

en: [%s] Verified in %s, all files correct
nl: [%s] Verificatie in %s, alle bestanden zijn goed

en: [%s] Verified in %s, repair is required
nl: [%s] Verificatie in %s, reparatie is nodig

en: Main packet not found...
nl: Hoofdpakket niet gevonden...

en: Invalid par2 files, cannot verify or repair
nl: Ongeldige par2 bestanden, verificatie en reparatie is niet mogelijk

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
nl: Reparatie mislukt, te weinig herstelblokken (%s te weinig)

en: Fetching %s blocks...
nl: Ophalen van %s blokken...

en: Fetching
nl: Ophalen

en: Repairing
nl: Repareren

en: [%s] Repaired in %s
nl: [%s] Reparatie in %s

en: Verifying
nl: Verifiëren

en: Error importing OpenSSL module. Connecting with NON-SSL
nl: Fout bij importeren van module OpenSSL, probeer NON-SSL

en: Failed to update newzbin job %s
nl: Bijwerken newzbin opdracht %s mislukt

en: NZB added to queue
nl: NZB aan wachtrij toegevoegd

en: Newzbin server changed its protocol
nl: Newzbin server gebruikt ander protocol

en: You have no credit on your Newzbin account
nl: Je hebt geen betaald Newzbin account

en: Unauthorised, check your newzbin username/password
nl: Niet geauthoriseerd, controleer je newzbin gebruikersnaam/wachtwoord

en: Newzbin report %s not found
nl: Newzbin rapport %s niet gevonden

en: Newzbin gives undocumented error code (%s, %s)
nl: Newzbin meldt onbekende fout code (%s, %s)

en: Newzbin server fails to give info for %s
nl: Newzbin server geeft geen informatie over %s

en: Could not delete newzbin bookmark %s
nl: Verwijderen van newzbin bladwijzer %s mislukt

en: Newzbin gives undocumented error code (%s)
nl: Newzbin meldt onbekende fout code %s

en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
nl: Onbruikbaar wachtrij bestand gevonden, kan niet verder

en: Error loading %s, corrupt file detected
nl: Fout bij inladen van %s, corrupt bestand gevonden

en: Error while adding %s, removing
nl: Fout bij toevoegen van %s, wordt weer verwijderd

en: %s -> Unknown encoding
nl: %s -> Onbekende codering

en: File %s is empty, skipping
nl: Bestand %s is leeg, overslaan

en: Failed to import %s files from %s
nl: Importeren van %s bestanden van %s mislukt

en: Incomplete NZB file %s
nl: Onvolledig NZB bestand %s

en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
nl: Foutief NZB bestand %s, overslaan (reden=%s, regel=%s)

en: Empty NZB file %s
nl: NZB bestand %s is leeg

en: Ignoring duplicate NZB "%s"
nl: Dubbele NZB "%s" overgeslagen

en: Pausing duplicate NZB "%s"
nl: Pauzeer dubbele NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
nl: Afgebroken, kan niet voltooid worden

en: DUPLICATE
nl: DUBBEL

en: ENCRYPTED
nl: VERSLEUTELD

en: TOO LARGE
nl: TE GROOT

en: INCOMPLETE
nl: ONVOLLEDIG

en: UNWANTED
nl: ONGEWENST

en: WAIT %s sec
nl: WACHT %s sec

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
nl: Gedownload in %s met een gemiddelde van %sB/sec

en: %s articles were malformed
nl: %s artikelen zijn misvormd

en: %s articles were missing
nl: %s artikelen ontbreken

en: %s articles had non-matching duplicates
nl: %s artikelen hadden afwijkende duplicaten

en: %s articles were removed
nl: %s artikelen zijn verwijderd

en: Error importing %s
nl: Fout bij importeren van %s

en: Warnings
nl: Meldingen

en: Idle
nl: Rust

en: Configuration
nl: Instellen

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Purge Queue
nl: Wis wachtrij

en: History
nl: Geschiedenis

en: Purge History
nl: Wis de volledige geschiedenis

en: Limit Speed
nl: Beperk snelheid

en: Pause
nl: Pauze

en: Resume
nl: Doorgaan

en: Get Newzbin Bookmarks
nl: Haal Newzbin Bladwijzers op

en: Scan watched folder
nl: Bewaakte map uitlezen

en: Complete Folder
nl: Map voltooid

en: Incomplete Folder
nl: Map download

en: Troubleshoot
nl: Probleemoplosser

en: Restart
nl: Herstarten

en: Restart without login
nl: Herstarten zonder login

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Queue First 10 Items
nl: Wachtrij Eerste 10 Items

en: Empty
nl: Leeg

en: History Last 10 Items
nl: Geschiedenis Laaste 10 Items

en: New release available
nl: Nieuwe versie beschikbaar

en: Go to wizard
nl: Ga naar Wizard

en: Stopping...
nl: Afsluiten...

en: Problem with
nl: Probleem met

en: 
        SABnzbd is not compatible with some software firewalls.<br>
        %s<br>
        Sorry, but we cannot solve this incompatibility right now.<br>
        Please file a complaint at your firewall supplier.<br>
        <br>
nl: 
        SABnzbd werkt niet in combinatie met sommige firewall programma's.<br>
    %s<br>
    Het spijt ons, maar we kunnen dit probleem niet oplossen.<br>
    Graag een klacht indienen bij je firewall leverancier.<br>
    <br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
nl: 
        SABnzbd heeft een vrije TCP/IP poort nodig voor de interne web server.<br>
    Poort %s op %s is geprobeerd, maar is niet beschikbaar.<br>
    Een ander programma gebruikt de poort al of SABnzbd is al aktief.<br>
    <br>
    Start SABnzbd met een ander poort nummer.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
nl: Als je dit bericht weer krijgt, probeer dan een ander nummer.<br>

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but the account used for SABnzbd has no permission to use it.<br>
        On OSX and Linux systems, normal users must use ports above 1023.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
nl: 
        SABnzbd heeft een vrije TCP/IP poort nodig voor de interne web server.<br>
    Poort %s op %s is geprobeerd, maar het gebruikers account van SABnzbd heeft geen toestemming.<br>
    Op OSX en Linux systemen mogen standaard gebruikers alleen poorten boven 1023 gebruiken.<br>
    <br>
    Start SABnzbd met een ander poort nummer.

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
nl: 
        SABnzbd heeft een geldig host adres voor de interne web server.<br>
    Je hebt een onbruikbaar adres opgegeven.<br>
    Veilige waarden zijn <b>localhost</b> en <b>0.0.0.0</b><br>
    <br>
    Start SABnzbd met een geldig host adres.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
nl: 
        SABnzbd heeft opgeslagen data van een andere SABnzbd versie gevonden<br>
        maar kan de data van dit andere programma niet opnieuw gebruiken.<br><br>
        Rond zo nodig eerst je werk met het andere programma af.<br><br>
        Herstart daarna dit programma met de optie "--clean".<br>
        Dit zal de huidige taak en geschiedenis wissen!<br>
        SABnzbd las het bestand "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
nl: 
        SABnzbd kan de web interface bestanden niet vinden in %s.<br>
    Installeer het programma opnieuw.<br>
    <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
nl: SABnzbd heeft een fatale fout ontdekt:

en: 
        SABnzbd detected a Queue and History from an older (0.4.x) release.<br><br>
        Both queue and history will be ignored and may get lost!<br><br>
        You may choose to stop SABnzbd and finish the queue with the older program.<br><br>
        Click OK to proceed to SABnzbd
nl: 
        SABnzbd heeft een Wachtrij en Geschiedenis van een oudere (0.4.x) versie ontdekt.<br><br>
    Beide kunnen verloren gaan!<br><br>
    Je kunt nu SABnzbd stoppen en de wachtrij afmaken met de oude versie.<br><br>
    Klik op OK om door te gaan.

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
nl: 
        SABnzbd heeft ontdekt dat het bestand <b>sqlite3.dll</b> ontbreekt.<br><br>
    Sommige slecht ontworpen virus scanner verwijderen dit bestand.<br>
    Controleer je virus scaner, probeer SABnzbd opnieuw te installeren en klaag bij je leverancier.<br>
    <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
nl: Gebruik Windowstoets-R en type deze regel in (voorbeeld):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
nl: Open een "Terminal" venster en type deze regel in (voorbeeld):

en: It is likely that you are using ZoneAlarm on Vista.<br>
nl: Mogelijk gebruik je ZoneAlarm op Vista.<br>

en: Program did not start!
nl: Programma is niet opgestart!

en: You have no permisson to use port %s
nl: Je hebt geen toestemming om poort %s te gebruiken

en: Fatal error
nl: Fatale fout

en: Cannot launch the browser, probably not found
nl: Kan de web-browser niet starten, geen gevonden

en: Access denied
nl: Toegang geweigerd

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
nl: Fout %s: Je moet een geldige gebruikersnaam en wachtwoord invullen.

en: Failed to load postprocessing queue: Wrong version (need:%s, found:%s)
nl: Fout bij laden van nabewerkingswachtrij: verkeerde versie (nodig:%s, gevonden:%s)

en: Failed to remove nzo from postproc queue (id)
nl: Verwijderen van nzo van nabewerkingswachtrij mislukt

en: Download might fail, only %s of required %s available
nl: Download mislukt waarschijnlijk, slechts %s van de benodigde %s beschikbaar

en: Download failed - Out of your server's retention?
nl: Download mislukt - Buiten de server bewaartijd?

en: Cannot create final folder %s
nl: Kan bestemmingsmap %s niet maken

en: No post-processing because of failed verification
nl: Geen nabewerking vanwege mislukte verificatie

en: Moving
nl: Verplaatsen

en: Sent %s to queue
nl: %s naar de wachtrij gestuurd

en: Error renaming "%s" to "%s"
nl: Fout bij hernoemen van "%s" tot "%s"

en: Failed to move files
nl: Verplaatsen van bestanden mislukt

en: Running script
nl: Script uitvoeren

en: Running user script %s
nl: Gebruiker script %s loopt

en: Ran %s
nl: %s is klaar

en: More
nl: Meer

en: View script output
nl: Toon script resultaat

en: Download Completed
nl: Download voltooid

en: Download Failed
nl: Download mislukt

en: Post Processing Failed for %s (%s)
nl: Nabewerking van %s mislukt (%s)

en: see logfile
nl: zie logbestand

en: PostProcessing was aborted (%s)
nl: Nabewerking is afgebroken (%s)

en: Cleanup of %s failed.
nl: Opschonen van %s mislukt

en: Error removing workdir (%s)
nl: Fout bij verwijderen van werkmap %s

en: Post-processing
nl: Nabewerking

en: [%s] No par2 sets
nl: [%s] Geen par2 groepen

en: Trying SFV verification
nl: Probeer SFV verificatie

en: Some files failed to verify against "%s"
nl: Sommige bestanden konden niet geverifieerd worden met "%s"

en: Verified successfully using SFV files
nl: Verificatie m.b.v. SFV bestanden is gelukt

en: Removing %s failed
nl: Verwijderen van %s mislukt

en: Failed to hibernate system
nl: Kan systeem niet in slaapstand krijgen

en: Failed to standby system
nl: Kan het systeem niet in standby krijgen

en: Error while shutting down system
nl: Fout bij het afsluiten van het systeem

en: Incorrect RSS feed description "%s"
nl: Foutieve RSS-feed definitie "%s"

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
nl: Kan RSS-feed "%s" niet lezen vanwege: "%s"

en: Do not have valid authentication for feed %s
nl: Geen geldige inlog gegevens beschikbaar voor feed %s

en: Server side error (server code %s); could not get %s on %s
nl: Server fout (code is %s); kon geen %s van %s krijgen

en: RSS Feed %s was empty
nl: RSS-feed %s is leeg

en: Incompatible feed
nl: Ongeschikte feed

en: Empty RSS entry found (%s)
nl: Lege RSS-feed gevonden (%s)

en: Show interface
nl: Toon Interface

en: Open complete folder
nl: Open map met voltooide downloads

en: Shutdown
nl: Afsluiten

en: Remaining
nl: Nog te doen

en: Bad schedule %s at %s:%s
nl: Foutieve taak %s om %s:%s

en: Unknown action: %s
nl: Onbekende aktie: %s

en: Schedule for non-existing server %s
nl: Taak voor niet bestaande server %s

en: Join files
nl: Samenvoegen

en: Unpack
nl: Uitpakken

en: Source
nl: Bron

en: Failure
nl: Mislukt

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: Waiting
nl: Wacht

en: Repairing...
nl: Repareren...

en: Extracting...
nl: Uitpakken...

en: Moving...
nl: Verplaatsen...

en: Running script...
nl: Script uitvoeren...

en: Fetching extra blocks...
nl: Extra blokken ophalen...

en: Quick Check...
nl: Snelle Controle...

en: Verifying...
nl: Verificatie...

en: Downloading
nl: Downloaden

en: Get NZB
nl: Ophalen

en: Checking
nl: Controleren

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Action
nl: Aktie

en: Arguments
nl: Parameters

en: Task
nl: Taak

en: disable server
nl: Server uit:

en: enable server
nl: Server aan:

en: Speedlimit
nl: Maximum snelheid

en: Pause All
nl: Alles pauzeren

en: Pause post-processing
nl: Pauzeer nabewerken

en: Resume post-processing
nl: Hervat nabewerken

en: Read RSS feeds
nl: Uitlezen RSS feeds

en: Remove failed jobs
nl: Verwijder mislukte opdrachten

en: hour
nl: uur

en: hours
nl: uren

en: mins
nl: min

en: seconds
nl: seconden

en: day
nl: dag

en: days
nl: dagen

en: Month
nl: maand

en: Year
nl: jaar

en: Day of month
nl: dagnummer

en: This week
nl: Deze Week

en: This month
nl: Deze Maand

en: Today
nl: Vandaag

en: Total
nl: Totaal

en: on
nl: aan

en: Python Version
nl: Python versie

en: Home page
nl: Startpagina

en: or
nl: of

en: Host
nl: Server naam

en: Comment
nl: Commentaar

en: Send
nl: Verzenden

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Other
nl: Overige

en: Report
nl: Overzicht

en: The automatic usenet download tool
nl: De automatische Usenet downloader

en: Save
nl: Opslaan

en: Queued
nl: Wacht

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Delete all downloaded files?
nl: Alle gedownloade bestanden verwijderen?

en: Home
nl: Opdrachten

en: Config
nl: Instellen

en: Help
nl: Hulp

en: General
nl: Algemeen

en: Folders
nl: Mappen

en: Switches
nl: Opties

en: Scheduling
nl: Taakplanner

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Index Sites
nl: Index sites

en: Categories
nl: Categorieën

en: Sorting
nl: Sorteren

en: Special
nl: Speciaal

en: Download Dir
nl: Map download

en: Complete Dir
nl: Map voltooid

en: Download speed
nl: Snelheid

en: PAUSED
nl: PAUZE

en: Cached %s articles (%s)
nl: %s artikelen (%s) gebuffered

en: WARNINGS
nl: MELDINGEN

en: New release %s available at
nl: Nieuwe versie %s beschikbaar op

en: Add new downloads
nl: Opdrachten toevoegen

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
nl: Weet je zeker dat je SABnzbd wilt afsluiten?

en: Add
nl: Toevoegen

en: Report-id
nl: Newzbin rapport

en: Add File
nl: Bestand

en: Category
nl: Categorie

en: Processing
nl: Modus

en: Priority
nl: Prioriteit

en: +Repair
nl: +Repareren

en: +Unpack
nl: +Uitpakken

en: +Delete
nl: +Opschonen

en: D
nl: O

en: Force
nl: Forceren

en: Normal
nl: Normaal

en: High
nl: Hoog

en: Low
nl: Laag

en: Enter URL
nl: URL

en: &nbsp;or Report ID
nl: &nbsp;of Report ID

en: Sort by name
nl: Op naam

en: Sort by age
nl: Op leeftijd

en: Sort by size
nl: Op grootte

en: Hide files
nl: Verberg bestanden

en: Show files
nl: Toon bestanden

en: On queue finish
nl: Bij lege rij

en: Shutdown PC
nl: PC afsluiten

en: Standby PC
nl: PC standby

en: Hibernate PC
nl: PC slapen

en: Shutdown SABnzbd
nl: SABnzbd afsluiten

en: Speed Limit
nl: Max. snelheid

en: Pause for
nl: Pauzeer

en: Order
nl: Volgorde

en: Name
nl: Naam

en: Remain/Total
nl: Te doen/Totaal

en: ETA
nl: Klaar om

en: AGE
nl: Leeftijd

en: Del
nl: Wis

en: Retry
nl: Opnieuw

en: Actions
nl: Akties

en: Delete all items from the queue?
nl: Verwijder alle opdrachten uit de wachtrij?

en: Purge NZBs
nl: Verwijder opdrachten

en: Purge NZBs & Delete Files
nl: Verwijderen incl. bestanden

en: Remove NZB
nl: Verwijder NZB

en: Remove NZB & Delete Files
nl: Verwijder NZB incl. bestanden

en: of
nl: van

en: Missing articles
nl: Ontbrekende artikelen

en: Quota left
nl: Quotum over

en: manual
nl: handmatig

en: Reset Quota now
nl: Quotum nu herstellen

en: Purge Failed History
nl: Verwijder mislukte items

en: Delete all completed items from History?
nl: Verwijder alle geslaagde items uit Geschiedenis?

en: Delete all failed items from History?
nl: Verwijder alle mislukte items uit Geschiedenis?

en: Hide details
nl: Verberg details

en: Show details
nl: Toon details

en: History Size
nl: Totaal

en: Show Failed
nl: Toon mislukte

en: Show All
nl: Toon Alles

en: Size
nl: Omvang

en: Purge Failed NZBs
nl: Verwijder mislukte opdrachten

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
nl: Verwijder mislukte opdrachten incl. bestanden

en: Purge Completed NZBs
nl: Verwijder geslaagde opdrachten

en: Optional Supplemental NZB
nl: Eventuele extra NZB

en: Path
nl: Pad

en: Passworded
nl: Versleuteld

en: Out of retention
nl: Buiten retentie

en: Other problem
nl: Ander probleem

en: Force Disconnect
nl: Verbreek verbindingen

en: This will send a test email to your account.
nl: Hiermee stuur je een test email.

en: Show Logging
nl: Toon log info

en: Show Weblogging
nl: Toon weblog info

en: Test Email
nl: Email testen

en: Logging
nl: Loggen

en: Errors/Warning
nl: Fouten/Waarschuwingen

en: + Info
nl: +Info

en: + Debug
nl: +Debug

en: Connections
nl: Verbindingen

en: Thread
nl: Verbinding

en: Email Test Result
nl: Test resultaat email

en: Latest Warnings
nl: Recentste meldingen

en: clear
nl: Wissen

en: Unblock
nl: Deblokkeren

en: Article identifier
nl: Artikel nummer

en: File set
nl: Bestandsverzameling

en: When
nl: Wanneer

en: Type
nl: Soort

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Enabled
nl: Actief

en: Config File
nl: Instellingen bestand

en: Used cache
nl: Gebruikte buffer

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
nl: Deze knop zal SABnzbd herstarten.<br />Dit kan nuttig zijn wanneer je vermoedt dat het programma niet stabiel is.<br />Het downloaden zal vóór de herstart gestopt worden en daarna weer doorgaan.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
nl: Er staan verweesde opdrachten in de download map.<br/>Je kunt ze verwijderen (inclusief bestanden) of ze terug naar de wachtrij sturen.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
nl: De "Repareren" knop herstart SABnzbd met een complete<br>
    reconstructie van de wachtrij, met behoud van al gedownloade bestanden.<br>
    Dit beïnvloedt wel de volgorde.

en: Version
nl: Versie

en: Uptime
nl: Aktief

en: Backup
nl: Reserve

en: General configuration
nl: Algemene instellingen

en: Changes will require a SABnzbd restart!
nl: Wijzigingen worden pas aktief na herstart!

en: SABnzbd Web Server
nl: Web server

en: SABnzbd Host
nl: Host

en: Host SABnzbd should listen on.
nl: Host adres waar op SABnzbd luistert.

en: SABnzbd Port
nl: Poort

en: Port SABnzbd should listen on.
nl: Poort waar op SABnzbd luistert.

en: Web Interface
nl: Gebruikersinterface

en: Choose a skin.
nl: Kies een bedieningsstijl (<i>herstart nodig</i>).

en: Secondary Web Interface
nl: Secundair Gebruikersinterface

en: Activate an alternative skin.
nl: Aktiveer een tweede bedieningsstijl (<i>herstart nodig</i>).

en: Web server authentication
nl: Web server authenticatie

en: SABnzbd Username
nl: Gebruikersnaam

en: Optional authentication username.
nl: Gebruikersnaam voor web login.

en: SABnzbd Password
nl: Wachtwoord

en: Optional authentication password.
nl: Wachtwoord voor web login.

en: HTTPS Support
nl: HTTPS ondersteuning

en: Enable HTTPS
nl: Maak HTTPS mogelijk

en: not installed
nl: niet geinstalleerd

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
nl: Sta gebruik van HTTPS toe.

en: HTTPS Port
nl: HTTPS Poort

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
nl: Indien leeg, werkt de standaard poort uitsluitend met HTTPS.

en: HTTPS Certificate
nl: HTTPS Certificaat

en: File name or path to HTTPS Certificate.
nl: Naam of pad van het HTTPS Certificaat bestand.

en: HTTPS Key
nl: HTTPS Sleutelbestand

en: File name or path to HTTPS Key.
nl: Naam of pad van het HTTPS Sleutel bestand.

en: HTTPS Chain Certifcates
nl: "HTTPS Chain" bestand

en: File name or path to HTTPS Chain.
nl: Bestandsnaam of padnaam van "HTTPS chain" bestand

en: Tuning
nl: Afstelling

en: Queue auto refresh interval:
nl: Verversingsinterval van de Wachtrij

en: Refresh interval of the queue web-interface page(sec, 0= none).
nl: Verversingsinterval van het de Wachtrij pagina (sec, 0= geen).

en: RSS Checking Interval
nl: RSS uitlees interval

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
nl: Minuten tussen het uitlezen (minimaal 15). Niet aktief bij gebruik van de Taakplanner!

en: Download Speed Limit
nl: Download snelheidsbeperking

en: Download rate limit (in KB/s - kilobytes per second).
nl: Download snelheidsbeperking kilobytes per seconde (kB/s).

en: Article Cache Limit
nl: Artikel buffer grootte

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
nl: Bewaar de artikelen in het werkgeheugen (verminderd schijf gebruik).

en: Cleanup List
nl: Opschoon lijst

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>.nfo</b> or <b>.nfo, .sfv</b>
nl: Lijst van bestand extensies die verwijderd worden<br />Voorbeeld: <b>.nfo</b> of <b>.nfo, .sfv</b>

en: Save Changes
nl: Opslaan

en: Language
nl: Taal

en: Select a web interface language.
nl: Kies een taal

en: API Key
nl: API Sleutel

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
nl: Met deze sleutel heeft een hulp programma volledige toegang tot SABnzbd.

en: NZB Key
nl: NZB Sleutel

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
nl: Met deze sleutel kan een hulp programma NZB bestanden naar SABnzbd sturen.

en: Generate New Key
nl: Maak een nieuwe sleutel

en: Disable API-key
nl: API-sleutel niet gebruiken

en: Do not require the API key.
nl: Gebruik van de API sleutel niet afdwingen.

en: USE AT YOUR OWN RISK!
nl: GEBRUIK OP EIGEN RISICO!

en: API Key QR Code
nl: QR code van de API sleutel

en: Folder configuration
nl: Map instellingen

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
nl: <em>Let op:</em> mappen worden vanzelf aangemaakt bij "Opslaan".

en: User Folders
nl: Gebruikersmappen

en: Temporary Download Folder
nl: Tijdelijke download map

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
nl: Plaats om onbewerkte downloads op te slaan<br /><i>Kan alleen gewijzigd worden als de wachtrij leeg is.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
nl: Minimale vrije ruimte voor tijdelijke download map

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
nl: Download wordt gepauzeerd als er te weinig ruimte vrij is

en: Completed Download Folder
nl: Map voor verwerkte downloads

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
nl: (kan aangepast worden door de categorieën).

en: Permissions for completed downloads
nl: Toegangsrechten voor verwerkte downloads

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
nl: Zet toegangsrechten voor verwerkte bestanden/mappen, alleen octale notatie!

en: Watched Folder
nl: Bewaakte map

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
nl: .nzb en .zip bestanden in deze map worden automatisch gedownload.

en: Watched Folder Scan Speed
nl: Leestempo bewaakte map

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
nl: Aantal seconden tussen lezen van de bewaakte map.

en: Post-Processing Scripts Folder
nl: Map met gebruikers scripts

en: Folder containing user scripts for post-processing.
nl: Map waarin zich de script bestanden voor nabewerking bevinden.

en: Email Templates Folder
nl: Map met email sjablonen

en: Folder containing user-defined email templates.
nl: Map waarin zich de email sjablonen bevinden.

en: Password file
nl: Wachtwoordenbestand

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
nl: Bestand met alle wachtwoorden die uitgeprobeerd moeten worden op versleutelde RAR bestanden.

en: System Folders
nl: Systeem folders

en: Administrative Folder
nl: Administratieve map

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
nl: Map voor wachtrij administratie en geschiedenis bestand.<br /><i>Kan alleen wijzigen als de wachtrij leeg is.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
nl: <i>De bestanden worden <b>niet</b> verplaatst. SABnzbd herstart is nodig!</i>

en: Log Folder
nl: Map voor logging

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
nl: Map waarin de log bestanden worden opgeslagen<br /><i>Vereist een herstart</i>.

en: .nzb Backup Folder
nl: Map voor het bewaren van nzb bestanden

en: Location where .nzb files will be stored.
nl: Map waar reserve kopieën opgeslagen worden.

en: Default Base Folder
nl: Standaard basis map

en: Switches configuration
nl: Diverse instellingen

en: Processing Switches
nl: Nabewerking instellingen

en: Enable Quick Check
nl: Snelle controle toestaan

en: Skip par2 checking when files are 100% valid.
nl: Geen uitgebreide PAR2 controle als de bestanden 100% in orde zijn.

en: Enable Unrar
nl: Unrar toestaan

en: Enable built-in unrar functionality.
nl: Uitpakken van RAR archieven toestaan.

en: Enable Unzip
nl: Unzip toestaan

en: Enable built-in unzip functionality.
nl: Uitpakken van ZIP archieven toestaan.

en: Enable Filejoin
nl: Samenvoegen van bestanden toestaan

en: Join files ending in .001, .002 etc. into one file.
nl: Voeg bestanden eindigend met .001, .002 enz. samen tot één file.

en: Enable TS Joining
nl: Samenvoegen van TS bestanden toestaan

en: Join files ending in .001.ts, .002.ts etc. into one file.
nl: Voeg bestanden eindigend met .001.ts, .002.ts enz. samen tot één file.

en: Enable Par Cleanup
nl: PAR bestanden opruimen

en: Cleanup par files (if verifiying/repairing succeded).
nl: Ruim PAR bestanden op (na succesvolle verificatie/reparatie).

en: Fail on yEnc CRC Errors
nl: Verwijder artikelen met yEnc crc fouten

en: When article has a CRC error, try to get it from another server.
nl: Probeer deze artikelen opnieuw te downloaden van een reserve server.

en: Only Get Articles for Top of Queue
nl: Download alleen artikelen van het begin van de wachtrij

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
nl: Aanzetten zal leiden tot minder geheugen gebruik.<br />Uitzetten om te voorkomen dat langzame opdrachten de wachtrij blokkeren.

en: Post-Process Only Verified Jobs
nl: Verwerk alleen correct geverifieerde downloads

en: Only perform post-processing on jobs that passed all PAR2 checks.
nl: Voer de nabewerking alleen uit op downloads die alle PAR2 controles hebben doorlopen.

en: Action when encrypted RAR is downloaded
nl: Aktie wanneer versleuteld RAR bestand wordt gedownload

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
nl: Als je "Pause" kiest, dan dien een wachtwoord in te stellen en de download vrij te geven

en: Detect Duplicate Downloads
nl: Detecteer dubbele opdrachten

en: Detect identically named NZB files (requires NZB backup option) and duplicate titles across RSS feeds.
nl: Herken identieke NZB namen (hiervoor is de NZB backup optie nodig) en identieke titels binnen RSS feeds.

en: Action when unwanted extension detected
nl: Aktie bij ontdekken van ongewenste extensie

en: Action when an unwanted extension is detected in RAR files
nl: Aktie uit te voeren bij ontdekking van ongewenste extensie in een RAR bestand

en: Unwanted extensions
nl: Ongewenste extensies

en: List all unwanted extensions. For example: <b>exe</b> or <b>exe, com</b>
nl: Lijst van alle ongewenste extensies. Voorbeeld: <b>exe</b> or <b>exe, com</b>

en: Off
nl: Behouden

en: Discard
nl: Verwerpen

en: Abort
nl: Afbreken

en: Enable SFV-based checks
nl: Voer SFV-gebaseerde controles uit

en: Do an extra verification based on SFV files.
nl: Doe een extra verificatie m.b.v. SFV bestanden

en: Check result of unpacking
nl: Controleer resultaat van uitpakken

en: Check result of unpacking (needs to be off for some file systems).
nl: Controleer resultaat van uitpakken (moet "uit" staan voor sommige bestandssystemen).

en: Enable folder rename
nl: Gebruik tijdelijke mapnamen

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
nl: Gebruik tijdelijke mapnamen tijdens de nabewerking. Zet dit uit wanneer je systeem daar problemen mee heeft.

en: Default Post-Processing
nl: Standaard nabewerking

en: Used when no post-processing is defined by the category.
nl: Wordt gebruikt wanneer de categorie geen nabewerking opgeeft.

en: Default User Script
nl: Standaard script

en: Used when no user script is defined by the category.
nl: Wordt gebruikt wanneer de categorie geen script opgeeft.

en: Pre-queue user script
nl: Wachtrij filter script

en: Used before an NZB enters the queue.
nl: Wordt uitgevoerd vóór een NZB de queue in gaat

en: Default Priority
nl: Standaard prioriteit

en: Used when no priority is defined by the category.
nl: Wordt gebruikt wanneer de categorie geen prioriteit opgeeft.

en: Enable MultiCore Par2
nl: MultiCore Par2 toestaan

en: Read the Wiki Help on this!
nl: Lees de Wiki pagina over dit onderwerp

en: Extra PAR2 Parameters
nl: Extra PAR2 parameters:

en: Nice Parameters
nl: "Nice" parameters

en: IONice Parameters
nl: "IONice" parameters

en: Other Switches
nl: Diverse instellingen

en: Disconnect on Empty Queue
nl: Verbreek verbindingen wanneer er niets te doen is

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
nl: Verbreek verbindingen wanneer de wachtrij leeg is of er gepauzeerd wordt.

en: Send Group
nl: Verzend groep

en: Send group command before requesting articles.
nl: Verzend de groepsnaam naar de server.

en: Sort by Age
nl: Sorteer op leeftijd

en: Automatically sort items by (average) age.
nl: Automatisch sorteren op basis van gemiddelde leeftijd.

en: Check for New Release
nl: Informeer naar nieuwe versies

en: Weekly check for new SABnzbd release.
nl: Informeer iedere week naar nieuwe SABnzbd versies.

en: Also test releases
nl: Ook test versies

en: Replace Spaces in Foldername
nl: Vervang spaties in map namen

en: Replace spaces with underscores in folder names.
nl: Vervang spaties door onderliggende streepjes in namen van mappen.

en: Replace dots in Foldername
nl: Vervang punten in map namen

en: Replace dots with spaces in folder names.
nl: Vervang punten door spaties in namen van mappen.

en: Replace Illegal Characters in Folder Names
nl: Vervang verboden tekens in map namen

en: Replace illegal characters in folder names by equivalents (otherwise remove).
nl: Vervang verboden tekens in map namen door gelijkende tekens (anders verwijderen).

en: Launch Browser on Startup
nl: Start web browser bij opstarten

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
nl: Start de web browser wanneer SABnzbd opstart.

en: Pause Downloading During Post-Processing
nl: Onderbreek downloaden tijdens nabewerken

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
nl: Onderbreek downloaden tijdens nabewerken.

en: Ignore Samples
nl: Verwerking van "sample" bestanden

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
nl: Wat te doen met "sample" bestanden?

en: Delete after download
nl: Verwijderen na download

en: Do not download
nl: Niet downloaden

en: Use V23 unless your provider requires otherwise!
nl: Gebruik V23, behalve wanneer persé nodig voor je Internet provider!

en: Use 12 hour clock (AM/PM)
nl: Gebruik de 12-uren klok (AM/PM)

en: Show times in AM/PM notation (does not affect scheduler).
nl: Toon tijden in AM/PM notatie (heeft geen invloed op de taakplanner)

en: Post processing
nl: Nabewerking

en: Naming
nl: Naamgeving

en: Quota
nl: Quotum

en: Indexing
nl: Indexering

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
nl: Hoeval mag deze maand worden gedownload (K/M/G)

en: Reset day
nl: Herstel dag

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
nl: Op welke dag van de maand of week (1=maandag) wordt het quotum hersteld? (Eventueel met hh:mm)

en: Auto resume
nl: Automatisch doorgaan

en: Should downloading resume after the quota is reset?
nl: Moet het downloaden automatisch doorgaan bij het ingaan van het nieuwe quotum?

en: Quota period
nl: Quotum periode

en: Does the quota get reset each day, week or month?
nl: Wordt het quotum elke dag, week of maand hersteld?

en: Check before download
nl: Controle vóór downloaden

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
nl: Probeer de succes kans van een download van te voren in te schatten (langzamer!)

en: Maximum retries
nl: Maximum aantal pogingen

en: Maximum number of retries per server
nl: Maximaal aantal pogingen per server

en: Only for optional servers
nl: Alleen voor optionele servers

en: Apply maximum retries only to optional servers
nl: Stel alleen een maximaal aantal pogingen in voor optionele servers

en: Abort jobs that cannot be completed
nl: Afbreken als voltooien niet kan

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
nl: Als tijdens de download duidelijk wordt dat te veel data ontbreekt, breek dan de download af

en: Enable OZnzb Integration
nl: OZnzb integratie inschakelen

en: Enhanced functionality including ratings and extra status information is available when connected to OZnzb indexer.
nl: Uitgebreide functionaliteit met waarderingen en extra status informatie wanneer gekoppeld aan OZnzb indexer.

en: Site API Key
nl: API sleutel van indexer

en: This key provides identity to indexer. Refer to https://www.oznzb.com/profile.
nl: Deze sleutel is het toegangsbewijs voor de indexer. Kijk op https://www.oznzb.com/profile.

en: Refer to https://www.oznzb.com/profile
nl: Kijk op https://www.oznzb.com/profile

en: Automatic Feedback
nl: Automatische terugkoppeling

en: Send automatically calculated validation results for downloads to indexer.
nl: Verzend berekende validatie gegevens over downloads naar de indexer.

en: Server configuration
nl: Usenet servers

en: Server definition
nl: Server definitie

en: Add Server
nl: Voeg server toe

en: Port
nl: Poort nummer

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Timeout
nl: Tijdslimiet

en: Retention time
nl: Bewaartijd

en: Backup server
nl: Reserve server

en: Optional
nl: Optioneel

en: Enable
nl: Aktief

en: Remove Server
nl: Verwijder

en: Clear Counters
nl: Tellers op nul

en: Testing server details...
nl: Server instellingen aan het testen...

en: Click below to test.
nl: Klik hier onder om te testen.

en: Bandwidth
nl: Bandbreedte

en: Scheduling configuration
nl: Agenda instellen

en: Add Schedule
nl: Taak toevoegen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Current Schedules
nl: Huidige taken

en: RSS Configuration
nl: RSS-feed Definities

en: New Feed URL
nl: URL van nieuwe RSS-feed

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
nl: Om de RSS-feed automatisch te verwerken, vink het selectievlakje bij de definitie naam aan.<br />Wanneer een nieuwe feed wordt gedefinieerd, zullen alleen nieuwe items gevonden worden en geen bestaande, behalve wanneer je de op "Forceer download" klikt.

en: Add Feed
nl: Feed toevoegen

en: Delete Feed
nl: Verwijder

en: Read Feed
nl: Uitlezen

en: Force Download
nl: Forceer download

en: Skip
nl: Overslaan

en: Accept
nl: Accepteren

en: Reject
nl: Verwerpen

en: Requires
nl: Verplicht

en: RequiresCat
nl: VerplichteCat

en: Not Matched
nl: Niet geselecteerd

en: Read All Feeds Now
nl: Alle feeds nu uitlezen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Email Options
nl: Email Opties

en: Email Notification On Job Completion
nl: Zend email na voltooien van elke download

en: Never
nl: Nooit

en: Always
nl: Altijd

en: Error-only
nl: Alleen bij fouten

en: Disk Full Notifications
nl: Zend email wanneer de harde schijf vol is

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
nl: Zend email wanneer SABnzbd gestopt is vanwege een volle harde schijf.

en: Send RSS notifications
nl: Zend email voor RSS

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
nl: Zend email wanneer een RSS bron opdrachten<br />aan de wachtrij heeft toevoegd.

en: Email Account Settings
nl: Email gegevens

en: SMTP Server
nl: SMTP email server

en: Set your ISP's server for outgoing email.
nl: Het adres van je Internet providers email server.

en: Email Recipient
nl: Email bestemming

en: Email address to send the email to.
nl: Adres waarnaar de email verstuurd wordt.

en: Email Sender
nl: Email afzender

en: Who should we say sent the email?
nl: Wie zou de email gestuurd moeten hebben?

en: OPTIONAL Account Username
nl: OPTIE: Account gebruikersnaam

en: For authenticated email, account name.
nl: Wanneer authenticatie nodig is, gebruikersnaam.

en: OPTIONAL Account Password
nl: OPTIE: Account wachtwoord

en: For authenticated email, password.
nl: Wanneer authenticatie nodig is, wachtwoord.

en: Enable Growl
nl: Growl aanzetten

en: Send notifications to Growl
nl: Zend meldingen naar Growl

en: Server address
nl: Server adres

en: Only use for remote Growl server (host:port)
nl: Alleen gebruiken voor een Growl server op een ander systeem (server:poort)

en: Server password
nl: Server wachtwoord

en: Optional password for Growl server
nl: Optioneel wachtwoord voor de Growl server

en: Enable NotifyOSD
nl: NotifyOSD aanzetten

en: Send notifications to NotifyOSD
nl: Zend meldingen naar NotifyOSD

en: Notification Center
nl: Berichtencentrum

en: Send notifications to Notification Center
nl: Stuur berichten naar het Berichtencentrum

en: Notification classes
nl: Bericht types

en: Enable classes of messages to be reported (none, one or multiple)
nl: Kies welke bericht types verstuurd moeten worden (geen, één of meer)

en: If you have an account at <strong>www.newzbin2.es</strong>, you can enter your account info here.<br />This will unlock extra functionality.
nl: Als je een account bij <strong>www.newzbin2.es</strong> hebt dan kun je hier je gebruikersnaam en wachtwoord invullen. Je krijgt dan extra newzbin functies.

en: Account info
nl: Abonnementsgegevens

en: Newzbin Username
nl: Gebruikersnaam

en: Set your account username here.
nl: Vul hier je gebruikersnaam in.

en: Newzbin Password
nl: Wachtwoord

en: Set your account password here.
nl: Vul hier je wachtwoord in.

en: Bookmark Processing
nl: Automatische bladwijzer verwerking

en: Auto-Fetch Bookmarks
nl: Bladwijzers ophalen

en: Automatically retrieve jobs from your bookmarks.
nl: Automatisch NZB bestanden van bladwijzers ophalen.

en: Get Bookmarks Now
nl: Bladwijzers nu ophalen

en: Hide Bookmarks
nl: Bladwijzers verbergen

en: Show Bookmarks
nl: Bladwijzers tonen

en: Un-Bookmark If Download Complete
nl: Bladwijzers achteraf verwijderen

en: Remove from bookmark list when download is complete.
nl: Bladwijzer automatisch verwijderen na succesvolle download.

en: Checking Interval
nl: Lees interval

en: In minutes (at least 15 min).
nl: In minuten (minimaal 15).

en: Processed Bookmarks
nl: Verwerkte bookmarks

en: If you have an account at <strong>www.nzbmatrix.com</strong>, you can enter your account info here.<br />This is required if you want to use the RSS feeds of this site.
nl: Wanneer je een account bij <strong>www.nzbmatrix.com</strong> hebt, kun je hier je gegevens invullen.<br />Dit is nodig om RSS feeds van deze site te kunnen verwerken.

en: NzbMatrix Username
nl: Gebruikersnaam

en: NzbMatrix API key
nl: NzbMatrix API sleutel

en: Set the NzbMatrix API key here.
nl: Vul hier de NzbMatrix API sleutel in.

en: User-defined categories
nl: Categorieën voor nabewerking

en: Defines post-processing and storage.
nl: Bepalend voor nabewerking en opslag.

en: Use the "Groups / Indexer tags" column to map groups and tags to your categories.<br/>Wildcards are supported. Use commas to seperate terms.
nl: Gebruik de "Groepen / Indexer markeringen" kolom om groepen en markeringen
    op je categorieën af te beelden.<br/>Joker karakters zijn toegestaan.
    Gebruik komma's om elementen te scheiden.

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
nl: Als het pad eindigt met een ster *, dan worden geen aparte taak folders gemaakt.

en: Relative folders are based on
nl: De relatieve mappen zijn gebaseerd op

en: Folder/Path
nl: Map/Pad

en: Groups / Indexer tags
nl: Groepen / Indexer markeringen

en: Sorting configuration
nl: Sorteer instellingen

en: Series Sorting
nl: Serie sorteren

en: Enable TV Sorting
nl: TV sorteren aan

en: Enable sorting and renaming of episodes.
nl: Sta sorteren en hernoemen van afleveringen toe.

en: Pattern Key
nl: Uitleg

en: Clear
nl: Wissen

en: Presets
nl: Voorkeuzes

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Generic Sorting
nl: Algemeen sorteren

en: Enable Movie Sorting
nl: Film sorteren aan

en: Enable generic sorting and renaming of files.
nl: Sta algemeen sorteren en hernoemen van bestanden toe.

en: Keep loose downloads in extra folders
nl: Zet downloads in aparte mappen

en: Enable if downloads are not put in their own folders.
nl: Sta opslaan van downloads in een eigen map toe.

en: Affected Categories
nl: Beïnvloede categorieën

en: Meaning
nl: Betekenis

en: Pattern
nl: Patroon

en: Result
nl: Resultaat

en: 1x05 Season Folder
nl: 1x05 Seizoensmappen

en: S01E05 Season Folder
nl: S01E05 Seizoensmap

en: 1x05 Episode Folder
nl: 1x05 Episodemap

en: S01E05 Episode Folder
nl: S01E05 Episodemap

en: Title
nl: Titel

en: Movie Name
nl: Film Naam

en: Movie.Name
nl: Film.Naam

en: Movie_Name
nl: Film_Naam

en: Show Name
nl: Serie Naam

en: Show.Name
nl: Serie.Naam

en: Show_Name
nl: Serie_Naam

en: Season Number
nl: Seizoen Nummer

en: Episode Number
nl: Episode Nummer

en: Episode Name
nl: Episode Naam

en: Episode.Name
nl: Episode.Naam

en: Episode_Name
nl: Episode_Naam

en: File Extension
nl: Bestandsextensie

en: Extension
nl: Extensie

en: Part Number
nl: Volgnummer

en: Original Filename
nl: Originele Bestandsnaam

en: Original Foldername
nl: Oorspronkelijke mapnaam

en: Lower Case
nl: Kleine letters

en: TEXT
nl: TEKST

en: text
nl: tekst

en: file
nl: bestand

en: folder
nl: map

en: Sort String
nl: Sorteer formule

en: Multi-part label
nl: Meervoudig label

en: In folders
nl: In mappen

en: No folders
nl: Geen mappen

en: Date Sorting
nl: Datum sorteren

en: Enable Date Sorting
nl: Datum sorteren aanzetten

en: Enable sorting and renaming of date named files.
nl: Sta sorteren en hernoemen van datum-gebaseerde bestandsnamen toe.

en: Show Name folder
nl: Toon Naam map

en: Year-Month Folders
nl: Jaar-Maand Mappen

en: Daily Folders
nl: Dagelijkse Mappen

en: case-adjusted
nl: Aanpassen van hoofd- en kleine letters

en: Processed Result
nl: Bewerkt resultaat

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
nl: Zelden gebruikte opties. Voor betekenis en uitleg, klik op de Help knop om naar de Wiki te gaan.<br>Wijzig hier niet zonder eerst de uitleg op de Wiki te lezen. Er kunnen nadelige bijwerkingen optreden.<br>De standaard instellingen staan tussen haakjes.

en: Values
nl: Waarden

en: Edit NZB Details
nl: Bewerk NZB Details

en: Delete
nl: Verwijder

en: Top
nl: Boven

en: Up
nl: Hoger

en: Down
nl: Lager

en: Bottom
nl: Onder

en: All
nl: alles

en: Invert
nl: omkeren

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Age
nl: Leeftijd

en: Selection
nl: Selectie

en: Are you sure you want to delete
nl: Weet u zeker dat u wilt verwijderen

en: Refresh
nl: Ververs

en: Options
nl: Opties

en: Page
nl: Pagina

en: Prev
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: First
nl: Eerste

en: Last
nl: Laatste

en: Close
nl: Sluiten

en: Set Pause Interval
nl: Set Pauze Interval

en: Sort
nl: Sorteren

en: Purge the Queue?
nl: Verwijder uit de Wachtrij?

en: Pause Interval
nl: Pauze Interval

en: Pause for 5 minutes
nl: Pauzeer 5 minuten

en: Pause for 15 minutes
nl: Pauzeer 15 minuten

en: Pause for 30 minutes
nl: Pauzeer 30 minuten

en: Pause for 1 hour
nl: Pauzeer 1 uur

en: Pause for 3 hours
nl: Pauzeer 3 uur

en: Pause for 6 hours
nl: Pauzeer 6 uur

en: Pause for 12 hours
nl: Pauzeer 12 uur

en: Pause for 24 hours
nl: Pauzeer 24 uur

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
nl: Sorteer op Leeftijd <small>Oud&rarr;Nieuw</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
nl: Sorteer op Leeftijd <small>Nieuw&rarr;Oud</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
nl: Sorteer op Naam <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
nl: Sorteer op Naam <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
nl: Sorteer op Omvang <small>Klein&rarr;Groot</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
nl: Sorteer op Omvang <small>Groot&rarr;Klein</small>

en: Rename
nl: Naam

en: Left
nl: Over

en: Purge the History?
nl: Wis de volledige geschiedenis?

en: Changes have not been saved, and will be lost.
nl: Wijzigingen niet opgeslagen en zullen verloren gaan.

en: Open Informational URL
nl: Open Informatie URL

en: Storage
nl: Opslag

en: View Script Log
nl: Toon Script resultaat

en: You must enable JavaScript for Plush to function!
nl: JavaScript is nodig voor de werking van Plush!

en: Add NZB
nl: NZB toevoegen

en: Plush Options
nl: Plush instellingen

en: Update Available!
nl: Update beschikbaar!

en: Pause for how many minutes?
nl: Hoeveel minuten pauzeren?

en: Pause for...
nl: Pauzeer...

en: Multi-Operations
nl: Meervoudige bewerking

en: Top Menu
nl: Top menu aan/uit

en: On Finish
nl: Bij lege wachtrij

en: Sort by Age <small>(Oldest&rarr;Newest)</small>
nl: Sorteer op Leeftijd <small>(Oud&rarr;Nieuw)</small>

en: Sort by Age <small>(Newest&rarr;Oldest)</small>
nl: Sorteer op Leeftijd <small>(Nieuw&rarr;Oud)</small>

en: Sort by Name <small>(A&rarr;Z)</small>
nl: Sorteer op Naam <small>(A&rarr;Z)</small>

en: Sort by Name <small>(Z&rarr;A)</small>
nl: Sorteer op Naam <small>(Z&rarr;A)</small>

en: Sort by Size <small>(Smallest&rarr;Largest)</small>
nl: Sorteer op Omvang <small>(Klein&rarr;Groot)</small>

en: Sort by Size <small>(Largest&rarr;Smallest)</small>
nl: Sorteer op Omvang <small>(Groot&rarr;Klein)</small>

en: Purge
nl: Opschonen

en: left
nl: over

en: Max Speed
nl: Max Snelheid

en: Range
nl: Bereik

en: Reset
nl: Herstel

en: Apply to Selected
nl: Op selectie toepassen

en: page
nl: Pagina

en: Everything
nl: Alles

en: Disabled
nl: Uit

en: Refresh Rate
nl: Verversingstempo

en: Container Width
nl: Breedte van kader

en: Confirm Queue Deletions
nl: Bevestig verwijderen uit wachtrij

en: Confirm History Deletions
nl: Bevestig verwijderen uit geschiedenis

en: This will prevent refreshing content when your mouse cursor is hovering over the queue.
nl: Dit voorkomt pagina verversing wanneer de muis aanwijzer in de wachtrij is.

en: Block Refreshes on Hover
nl: Geen verversing bij popups

en: Fetch
nl: Ophalen

en: Upload
nl: Ophalen

en: Optionally specify a filename
nl: Geef eventueel een bestandsnaam op

en: Progress
nl: Voortgang

en: Not enough disk space to complete downloads!
nl: Onvoldoende schijfruimte over!

en: Free Space
nl: Vrije ruimte

en: Free (Temp)
nl: Vrij (tijdelijk)

en: IDLE
nl: RUST

en: Queue repair
nl: Wachtrij reparatie

en: <strong>Read Feed</strong> will get the current feed content. <strong>Force Download</strong> will download all matching NZBs now.
nl: <strong>Uitlezen</strong> leest/ververst de huidige feed inhoud. <strong>Forceer download</strong> zal alle geselecteerde NZBs nu downloaden.

en: Hour:Min
nl: Uur:Min

en: Delete Completed
nl: Verwijder geslaagde

en: Delete the all failed items from the history?
nl: Verwijder alle mislukte items uit de Geschiedenis?

en: Delete Failed
nl: Verwijder mislukte

en: Links
nl: Koppelingen

en: Showing %s to %s out of %s results
nl: Toon %s t/m %s van %s resultaten

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Showing one result
nl: Eén resultaat

en: Email Sent!
nl: Email verzonden!

en: Notification Sent!
nl: Melding verzonden

en: Saving..
nl: Opslaan..

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Speed
nl: Snelheid

en: Toggle Add NZB
nl: "NZB toevoegen" uitklappen

en: DualView1
nl: Dubbel1

en: DualView2
nl: Dubbel2

en: Custom
nl: Aangepast

en: Get Bookmarks
nl: Bookmarks ophalen

en: Are you sure you want to restart SABnzbd?
nl: Weet je zeker dat je SABnzbd wilt herstarten?

en: Refresh rate
nl: Verversen

en: Delete All
nl: Alles wissen

en: Hide Edit Options
nl: Verberg Opties

en: Show Edit Options
nl: Toon Opties

en: Edit
nl: Bewerk

en: Timeleft
nl: Te gaan

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
nl: SABnzbd Snelstart Hulp

en: SABnzbd Version
nl: SABnzbd versie

en: Previous
nl: Vorige

en: Access
nl: Toegang

en: I want SABnzbd to be viewable by any pc on my network.
nl: Ik wil SABnzbd kunnen gebruiken vanaf iedere PC in mijn thuisnetwerk.

en: I want SABnzbd to be viewable from my pc only.
nl: Ik wil SABnzbd alleen vanaf deze PC kunnen gebruiken.

en: Password protect access to SABnzbd (recommended)
nl: Wachtwoord beveiliging voor SABnzbd (aanbevolen)

en: Enable HTTPS access to SABnzbd.
nl: Maak HTTPS (beveiligd) verkeer mogelijk.

en: Misc
nl: Diversen

en: Launch my internet browser with the SABnzbd page when the program starts.
nl: Start de web browser wanneer SABnzbd opstart.

en: Server Details
nl: Server instellingen

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
nl: Vul hier de gegevens van je primaire Usenet server in.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
nl: Om te kunnen downloaden van Usenet, heb je een provider nodig. Je Internet bedrijf heeft misschien een server, maar we bevelen een betaalde server aan.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
nl: Heb je nog geen Usenet provider? Wij bevelen %s aan.

en: The number of connections allowed by your provider
nl: Het aantal verbindingen dat je provider toestaat.

en: E.g. 8 or 20
nl: Bv. 8 of 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
nl: Vink dit alleen aan als je provider SSL verbindingen toestaat.

en: Click to test the entered details.
nl: Klik om de verbinding te testen.

en: This field is required.
nl: Verplicht veld

en: Please enter a whole number.
nl: Vul hier een geheel getal in.

en: If you are a member of newzbin or nzbmatrix, you may enter your username and password here so we can fetch their nzb's. This stage can be skipped if you don't use either services.
nl: Wanneer je een Newzbin of een nzbmatrix abonnement hebt, kun je hier je gegevens invullen, zodat SABnzbd de NZB bestanden kan ophalen. Je kunt dit overslaan als je deze diensten niet gebruikt.

en: Automatically download bookmarked posts.
nl: Automatisch ophalen van newzbin bookmarks.

en: E.g.
nl: Voorbeeld

en: Restarting SABnzbd...
nl: SABnzbd herstart nu...

en: Setup is now complete!
nl: Het instellen is klaar!

en: SABnzbd will now be running in the background.
nl: SABnzbd werkt op de achtergrond.

en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
nl: Afsluiten van de browser vensters zal SABnzbd <b>niet</b> stoppen.

en: After SABnzbd has finished restarting you will be able to access it at the following location: %s
nl: Als de SABnzbd herstart klaar is, kun je de bediening via deze koppeling bereiken: %s

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
nl: Tip: maak een "Bladwijzer" of "Favoriet" voor deze lokatie, zodat je SABnzbd gemakkelijk terug kunt vinden.

en: Further help can be found on our
nl: Voor meer informatie: zie onze

en: Go to SABnzbd
nl: Ga naar SABnzbd

en: Step One
nl: Stap Een

en: Step Two
nl: Stap Twee

en: Step Three
nl: Stap Drie

en: Step Four
nl: Stap Vier

en: Step Five
nl: Stap Vijf

en: E.g. 119 or 563 for SSL
nl: Bv. 119 of 563 voor SSL

en: Exit SABnzbd
nl: Stop SABnzbd

en: Start Wizard
nl: Wizard starten

en: If you do not have an account it can be created at
nl: Als je geen account hebt, kun je dat aanmaken op

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
nl: 
    SABnzbd wordt aangeboden ZONDER ENIGE VORM VAN GARANTIE.
    Het is vrije software en je mag het, onder bepaalde voorwaarden, verder verspreiden.
    De licentie is de GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Versie 2 of (naar eigen keuze) een latere versie.

en: Error getting TV info (%s)
nl: Fout bij ophalen TV info (%s)

en: Failed to rename: %s to %s
nl: Hernoemen van %s tot %s mislukt

en: Failed to rename similar file: %s to %s
nl: Hernoemen van gelijkaardig bestand %s tot %s mislukt

en: Invalid nzbmatrix report number %s
nl: Ongeldig nzbmatrix rapport nummer %s

en: You need an nzbmatrix VIP account to use the API
nl: Je hebt een nzbmatrix VIP account nodig om de API te kunnen gebruiken

en: Invalid nzbmatrix credentials
nl: Ongeldige nzbmatrix gegevens

en: Problem accessing nzbmatrix server (%s)
nl: Geen toegang tot nzbmatrix (%s)

en: The hostname is not set.
nl: Geen hostnaam opgegeven.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
nl: Er zijn geen verbindingen opgegeven. Er is minimaal één verbinding nodig.

en: Password masked in ******, please re-enter
nl: Wachtwoord gemaskeerd met ******, voer opnieuw in

en: Invalid server details
nl: Ongeldige servergegevens

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
nl: Tijdslimiet overschreden. Probeer met SSL aan of gebruik een andere poort.

en: Timed out
nl: Tijdslimiet overschreden

en: Invalid server address.
nl: Ongeldige servernaam

en: Server quit during login sequence.
nl: De server stopte tijdens de login

en: Server requires username and password.
nl: Server heeft een gebruikersnaam en een wachtwoord nodig.

en: Connection Successful!
nl: Succesvol verbonden!

en: Authentication failed, check username/password.
nl: Inloggen mislukt, controleer gebruikersnaam en wachtwoord.

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
nl: Te veel verbindingen, onderbreek het downloaden of probeer later nog eens.

en: Could not determine connection result (%s)
nl: Kan verbindingsresultaat niet bepalen (%s)
